Shëndeti A - Z

Nëse Vuani nga Hipertensioni, Goditjet në Tru apo Venat me Variçe, Fillojini Shpejt Këto 7 Gjëra

Pothuajse të gjithë herë pas here përjetojnë ftohje të këmbëve ose mpirje në këmbë dhe gishtërinj të këmbëve. Nëse kjo ndodh çdo ditë, keni nevojë...

8 Gjërat që Buzët po Përpiqen t’ju Thonë për Shëndetin Tuaj

Buzët tona kanë më shumë se një milion mbaresa nervore dhe janë shumë më të ndjeshme sesa majat e gishtave. Ato kanë nevojë për...

7 Llojet e Dhimbjeve të Zorrës së Trashë që Nuk Duhet t’i Anashkaloni

Për shkak të stilit tonë të jetesës sedentare, është bërë shumë e zakonshme që të mos ndihemi rehat me barkun ndonjëherë. Por ka simptoma...

Ja Kur Është Koha të Kërkoni Ndihmë Për Ankthin, sipas Shkencëtarëve

Ankthi është një subjekt i prekshëm që ndez një debat serioz. Disa njerëz besojnë se çrregullimet e lidhura me të janë së tepërmi të...

Arsyet e Zakonshme pse Keni Marrje Mendsh dhe Turbullim

Marramendja dhe lehtësimi i kokës nuk janë të njëjta, edhe pse shumë njerëz i ngatërrojnë kur përshkruajnë simptomat e tyre te mjekët. Këto të...

“Hekuros” rrudhat: Maska me domate, konkurruese e denjë me trajtimet Botox

Ekspozimi i pakontrolluar në diell, dehidratimi, çrregullimet hormonale dhe veprimi i radikaleve të lira janë disa nga shkaqet që çojnë në shfaqjen...

News

13 Këshilla për ta Bërë një Fluturim Economy Sikur të Ishte i Klasit të Lartë

Përpjekjet e pasuksesshme për të gjetur një pozicion të rehatshëm gjumi, fëmijët që qajnë, problemet me stomakun për shkak të ushqimit në bord janë...

10 Mënyra për t’i Shpëtuar një Epidemie

Gjatë përiudhës së një epidemie, njerëzit panikohen menjëherë dhe mendojnë se nuk do të shpëtojnë dot pa u sëmurë ose ndërmarrin ndonjë masë drastike...

Truri juaj fillon të tkurret nga stresi, por ju keni fuqinë ta ndaloni atë…

"Ajo që nuk të vret të bën më të fortë" ka për qëllim t'ju motivojë, por kur bëhet fjalë për efektet e stresit në...

Një Ishull Grek Bëhet Ishulli i Parë pa Tym Duhani në Botë dhe na Jep Shpresë të Gjithëve Ne

Gjatë dekadës së fundit janë mbledhur më shumë se 60 milionë cigare. Sipas Konservancës së Oqeanit, cigaret janë burimi numër një i mbetjeve të...

10 Ushqime që Dietologët Thonë se Duhet t’u Shmangeni Si Zjarrit

Për të mos torturuar veten me dietat strikte, dietologët modernë rekomandojnë të hani ushqim të shëndetshëm dhe të ushtroheni. Ekspertët gjithashtu kanë krijuar tabela...

9 Veprime që i Kemi Bërë Zakon e që i ‘Paguajmë’ në Kurrizin Tonë Një për Një…

Problemet e shpinës u bënë më të zakonshme në shekullin e 21-të dhe zakonisht shkaktohen nga një mënyrë jetese sedentare dhe nga mbajtja e...
- Advertisment -

Qëndro me ne

2,548FansaPëlqeje
- Advertisment -

Jetë

10 Këshilla për t’ju Mbajtur të Sigurt Kur Vozitni Gjatë Natës

Rreth 1 në çdo 25 shoferë kanë thënë se ata kanë fjetur në timon gjatë ngasjes gjatë natës. Jo vetëm kaq, por shoferët në Amerikë...

12 Bimë Ballkoni që Nuk Janë aq të Padëmshme sa Duken

Dekorimi elegant i kopshtit ose ballkonit tuaj me bimë nuk është i vështirë me një pasuri përzgjedhjesh moderne në dyqane. Por, për fat të keq,...

Çfarë Duhet të Bëni Nëse Fëmija Juaj Preferon Njërin Prind më Shumë se Tjetrin

Mund të jetë zemërthyese kur ofroni gjithë dashurinë dhe përkujdesin tuaj tek fëmija juaj, por duket se ata kalojnë më shumë kohë me partnerin...

19 Fakte Thelbësore që do të Jenë të Dobishme në Jetën Tuaj të Përditshme

Ne jemi njësh me universin dhe nuk e nënkuptojmë këtë në mënyrë figurative. Shkenca na thotë se pjesa më e madhe e trupit tonë është...

14 Gjëra që Vërtet ta Bëjnë Jetën më të Lehtë

Sot jeta jonë është bërë shumë më e lehtë. Makina larëse bën larjen për ne, mund të telefononi shërbimin e pastrimit nëse dëshironi të pastroni...

Bukuri

Artikujt e fundit

10 Gjëra që Nuk Duhet t’ua Lejoni të Tjerëve

Ekziston një mendim i tillë si: Njerëzit ju trajtojnë pikërisht ashtu siç i lejoni që ta bëjnë. Dhe kjo është kryesisht e vërtetë. Ne kemi...

13 Këshilla për ta Bërë një Fluturim Economy Sikur të Ishte i Klasit të Lartë

Përpjekjet e pasuksesshme për të gjetur një pozicion të rehatshëm gjumi, fëmijët që qajnë, problemet me stomakun për shkak të ushqimit në bord janë...

Si Përdorimi i Ujit të Orizit i Ndihmon Gratë Japoneze të Duken Kaq të Reja

Gratë japoneze janë të njohura për lëkurën e tyre të patëmetë, të qelibartë si prej porcelani. Dhe megjithëse Japonia është vendi më novator në botë,...

12 Veçori Fizike që na Bëjnë të Dukemi më të Moshuara Sesa Jemi

Shumica e grave gjithmonë përpiqen të duken të reja, dhe sa më të vjetër të jemi, aq më shumë përpjekje bëjmë në këtë drejtim. Sidoqoftë,...

7 Bimë me Përfitime Shëndetësore që Rriten edhe Brenda Shtëpisë

Ka rreth 450,000 specie bimore në planet, ndërsa 35,000 deri në 70,000 prej tyre përdoren në mënyrë specifike për mjekësi në nivel global. Për shkak...

10 Këshilla për t’ju Mbajtur të Sigurt Kur Vozitni Gjatë Natës

Rreth 1 në çdo 25 shoferë kanë thënë se ata kanë fjetur në timon gjatë ngasjes gjatë natës. Jo vetëm kaq, por shoferët në Amerikë...

10 Gjëra që Zbulojnë një Sallon Bukurie të Mirë dhe të Mos Ngecni tek Amatoret

Ne të gjithë herë pas here vizitojmë sallone bukurie për të prerë skajet e ndara të flokëve, për të bërë një manikyr ose për...

8 Këshilla Gatimi që do ta Heqin Dëshirën për të Shkuar në Restorant

https://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/8-cooking-tips-that-can-make-the-process-so-simple-you-wont-need-to-go-to-a-restaurant-803262/ Ne të gjithë i duam ushqimet e ndryshme të shijshme, dhe disave prej nesh madje na pëlqen procesi i gatimit. Sipas studimeve, mesatarisht, njerëzit...

12 Bimë Ballkoni që Nuk Janë aq të Padëmshme sa Duken

Dekorimi elegant i kopshtit ose ballkonit tuaj me bimë nuk është i vështirë me një pasuri përzgjedhjesh moderne në dyqane. Por, për fat të keq,...

Ushqime

8 Këshilla Gatimi që do ta Heqin Dëshirën për të Shkuar në Restorant

https://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/8-cooking-tips-that-can-make-the-process-so-simple-you-wont-need-to-go-to-a-restaurant-803262/ Ne të gjithë i duam ushqimet e ndryshme të shijshme, dhe disave prej nesh madje na pëlqen procesi i gatimit. Sipas studimeve, mesatarisht, njerëzit...

8 Ushqime që do ju Zhgënjejnë Nëse i Ngrini

Ngrirësi është një dhuratë e vërtetë për dashamirët e ruajtjes së produkteve gjysëm të gatshme. Por akoma, ka produkte që janë plotësisht të padëshirueshme...

10 Gjërat që i Ndodhin Trupit Tonë Kur Bëhemi Veganë

Sot, gjithnjë e më shumë njerëz vendosin të bëhen veganë. Jo vetëm që kjo mund të ndryshojë trupin tuaj, por gjithashtu mund të ketë një...

Cila është Mënyra e Duhur për të Ngrënë 10 Ushqimet Tona të Preferuara

Ekziston një lidhje midis ngjyrave të ndryshme të perimeve dhe përfitimeve shëndetësore që ato ofrojnë. Perimet e kuqe janë të njohur për vetitë e tyre...

Çfarë i Ndodh Trupit Tuaj Kur Hani Shumë Mish

Edhe pse mishi është një pjesë e rëndësishme e dietës së dikujt, ngrënia e tepërt e tij mund të jetë e dëmshme për shëndetin...

7 Gjëra që Ndodhin në Trupin Tuaj Nëse Filloni të Hani Qepë më Shpesh

Ajo që ju bën të vuani vetëm sa ju bën më të fortë, dhe një qepë ndoshta do jua tregojë këtë. Të pasura me vitamina...

15 Ushqime që Vetëm Një Shtëpiake e Papërvojë i Mban në Frigorifer

Njerëzit janë mësuar aq shumë ta ruajnë ushqimin në frigorifer, saqë as nuk mendojnë se çfarë duhet të ruhet në të dhe çfarë mund...

© Të gjitha të drejtat e rezervuara. Shkolla e Shëndetit 2018