Shëndeti A - Z

Përpara se të Shpërthejë, Apendisiti Fillon me Këto 7 Simptoma

Apandesiti është një sëmundje që shkaktohet nga bllokimi dhe inflamacioni i apendiksit. Ky inflamacion shkakton vështirësi në rrjedhën e gjakut. Rritja e presionit shkakton një...

“8 Orë Gjumë të Mira!”/ Si të largoni pagjumësinë dhe të filloni të flini si një bebe

Rreth 15% e popullsisë njerëzore vuan nga pagjumësia. Njerëzit kanë nevojë për rreth 8 orë gjumë të mira çdo natë për të mbështetur gjendjen...

7 Gjërat që e Bëjnë Trurin Tuaj ‘Plastelinë’ dhe të Japin Superfuqi

A keni ëndërruar ndonjëherë të bëheni një super-qenie: më e shëndetshme, më pozitive, më e zgjuar? Ja një lajm i mirë. Ne kemi gjetur disa...

8 Përbërës Shtëpiakë që e Pushojnë një Dhimbje Dhëmbi në Pak Çaste

Dhimbja e dhëmbit është diçka që të gjithë e kemi përjetuar të paktën një herë në jetën tonë. Sipas një sondazhi, më shumë se...

Gjithçka që dija për abortet ndryshoi kur kalova dy “të heshtur” …

Aborti im ishte i qetë, i padukshëm. Ai takimi i parë tek obstetriku na krijon emocionet e një ngjarje të rëndësishme e sidomos ai momenti...

7 Sjelljet që Zbulojnë se Ajo “Qetësisht” ka Rënë në Depresion

Depresioni ndikon miliona njerëz në mbarë botën dhe ky numër duket se po rritet. Organizata Botërore e Shëndetësisë llogarit se numri i njerëzve që janë...

News

10 Mënyra për t’i Shpëtuar një Epidemie

Gjatë përiudhës së një epidemie, njerëzit panikohen menjëherë dhe mendojnë se nuk do të shpëtojnë dot pa u sëmurë ose ndërmarrin ndonjë masë drastike...

Truri juaj fillon të tkurret nga stresi, por ju keni fuqinë ta ndaloni atë…

"Ajo që nuk të vret të bën më të fortë" ka për qëllim t'ju motivojë, por kur bëhet fjalë për efektet e stresit në...

Një Ishull Grek Bëhet Ishulli i Parë pa Tym Duhani në Botë dhe na Jep Shpresë të Gjithëve Ne

Gjatë dekadës së fundit janë mbledhur më shumë se 60 milionë cigare. Sipas Konservancës së Oqeanit, cigaret janë burimi numër një i mbetjeve të...

10 Ushqime që Dietologët Thonë se Duhet t’u Shmangeni Si Zjarrit

Për të mos torturuar veten me dietat strikte, dietologët modernë rekomandojnë të hani ushqim të shëndetshëm dhe të ushtroheni. Ekspertët gjithashtu kanë krijuar tabela...

9 Veprime që i Kemi Bërë Zakon e që i ‘Paguajmë’ në Kurrizin Tonë Një për Një…

Problemet e shpinës u bënë më të zakonshme në shekullin e 21-të dhe zakonisht shkaktohen nga një mënyrë jetese sedentare dhe nga mbajtja e...

9 Situatat kur Pirja e Ujit është Gabimi më i Pafalshëm që Mund të Bëni!

Janë të paktë ata që shkojnë në palestër ose hanë darkë pa pirë ujë. Megjithatë, konsumimi i tepërt i ujit mund të çojë në...
- Advertisment -

Qëndro me ne

2,548FansaPëlqeje
- Advertisment -

Jetë

4 Mënyra për të Kuptuar Nëse Flokët Tuaj Janë të Shëndetshëm

Flokët tanë mund të përballojnë një peshë prej 100 gram dhe mund të shtrihen deri në 30% më të gjata kur janë të lagura....

9 Ushtrime që të Japin Posturën e një Balerine

Të kesh sjellje të mirë nuk ka të bëjë vetëm me pamjen, por ka edhe shumë përfitime shëndetësore. Qëndrimi i mirë i mban të gjithë...

10 Këshilla për Shpëtuar nga Njollat e Pigmenteve në Lëkurë

Lëkura mund të zhvillojë njolla pigmentesh falë shumë faktorëve duke përfshirë rrezet ultraviolet, ndryshimet e lidhura me moshën, sëmundjet kronike të veshkave dhe mëlçisë,...

14 Gjëra të Thjeshta që Nuk t’i Mësojnë në Asnjë Kurs Kuzhine

Edhe nëse nuk ju pëlqen veçanërisht gatimi, është akoma diçka që duhet të bëni ose me raste ose edhe çdo ditë. Por nëse doni që...

6 Truke Psikologjike për të Humbur Peshë që Funksionojnë Vërtetë

Dieta nuk është detyrë e lehtë. Ju mendoni se qëllimi kryesor është vetëm të filloni të hani ushqim të shëndetshëm, por gjëja e ndërlikuar...

Bukuri

Artikujt e fundit

10 Ushtrime që Tonifikojnë Bukur Trupin dhe Nuk Kërkojnë Tjetër Veçse një Qilim

Shumë prej nesh mund ta kenë të vështirë të fillojnë ushtrimet fizike dhe të qëndrojnë në formë, kryesisht sepse kjo kërkon që ne të...

4 Mënyra për të Kuptuar Nëse Flokët Tuaj Janë të Shëndetshëm

Flokët tanë mund të përballojnë një peshë prej 100 gram dhe mund të shtrihen deri në 30% më të gjata kur janë të lagura....

10 Mënyrat e Pirjes së Kafesë që e Forcojnë Trupin Tonë

Shumë studime tregojnë për një numër përfitimesh shëndetësore që vijnë me pirjen e kafesë për shkak të sasisë së të antioksidantëve, por gjithashtu mund...

8 Gjërat që Ndodhin Nëse Ndaloni së Vendosuri Grim

Ne jemi kaq të përfshirë në garën për përsosmëri saqë pikturojmë mbi unikalitetin tonë me një shtresë të trashë fshehëse. Por siç rezulton, makijazhi kontrollon...

Çfarë Bënin Njerëzit Përpara se të Ekzistonte Letra Higjienike

Kina po prodhonte në masë letër higjienike në shekullin e katërmbëdhjetë, por ajo u shfaq në botën perëndimore vetëm në mes të viteve 1800. Sidoqoftë,...

Ngjyrosja Tipike i Dëmton, ja Mënyrat Natyrale për t’i Lyer Flokët

Një model i leteshëm flokësh është zakonisht çelësi i një pamje perfekte dhe ne shpesh jemi të gatshëm të shpenzojmë në ngjyra për të...

20 Zëvendësime Ushqimesh që të Dobësojnë pa Uritje

Të gjithë ne i kemi kaluar ato fazat e ngrënies së tepërt ose e kundërta të urisë së një ditë te gjatë pa ngrënë....

9 Ushtrime që të Japin Posturën e një Balerine

Të kesh sjellje të mirë nuk ka të bëjë vetëm me pamjen, por ka edhe shumë përfitime shëndetësore. Qëndrimi i mirë i mban të gjithë...

13 Mënyra Natyrale për t’i Bërë Flokët të Buta e të Drejta

Ndërsa gratë me flokë të drejtë mendojnë se si t'i bëjnë ato më me onde, gratë me flokë kaçurrela ëndërrojnë t'i bëjnë atë të...

Ushqime

10 Mënyrat e Pirjes së Kafesë që e Forcojnë Trupin Tonë

Shumë studime tregojnë për një numër përfitimesh shëndetësore që vijnë me pirjen e kafesë për shkak të sasisë së të antioksidantëve, por gjithashtu mund...

15 Këshilla që Mund ta Bënin Krenar Çdo Chef Kuzhine

Tashmë gatimi që të shpenzon kohë dhe të kthen kuzhinën "përmbys" mund të jetë një gjë e së kaluarës nëse i shtoni pak entuziazëm...

9 Ushqime të Zakonshme që Bëni Mirë t’u Qëndroni Larg në Supermarkete

Tendenca e të paturit e një stili jetese të shëndetshme na bëri të mësojmë përmendësh listën e ushqimeve të ndaluara: patate të skuqura, pije...

15 Gabime Gatimi që e Prishin Darkën Tuaj

Ju mund të mendoni se shtimi i vajit në ujë kur jeni duke gatuar makarona do ta parandalojë ato që të mos ngjiten së...

6 Ushqime që Duhet t’i Shmangni Para Orës 10 të Mëngjesit për ta Mbajtur Trupin Tuaj në Forme

Shkenca dhe mëngjesi shpesh janë kontradiktorë. Nga njëra anë, industria e ushqimit bëri që mëngjesi të jetë vakti më i rëndësishëm i ditës, përkundër...

8 Perime që Rriten në Mënyrë të Përsosur Sëbashku dhe 5 Kombinime për t’u Shmangur

Kopshtaria po bëhet përsëri e popullarizuar, dhe është thelbësore të njohësh teorinë para se të gërmosh në tokë - si, kur dhe çfarë lloje...

7 Ushqime që Nuk Duhet të Hamë Gjatë Dimrit

Produktet e freskëta dhe me lëng mund të duken si një mundësi e shkëlqyeshme për të zbukuruar ditët tuaja të dimrit, megjithatë, duhet të...

© Të gjitha të drejtat e rezervuara. Shkolla e Shëndetit 2018