10 Këshilla nga një Trajner që Humbi 70 Kg

0
608

Kur Joe Bernstein ishte vetëm 25 vjeç, ai peshonte 154 kg. Dietat nuk funksionuan. Pastaj ai hoqi dorë nga disa zakone të thjeshta në jetën e tij gjë e cila më në fund çoi në ndryshime pozitive në pamjen e tij dhe në mënyrën se si ai ndihej.

Tani Joe punon si një trajner personal, duke ndihmuar njerëzit të bëjnë zgjedhje më të mira për një mënyrë jetese më të shëndetshme.

Ne do ju ofrojmë mundësinë për të përdorur rregullat e mëposhtme për të arritur rezultate të shkëlqyera.

Ja se si dukej Joe më parë. Dhe këtu ju mund të shihni rezultatet e mahnitshme që ai arriti me zakonet e tij të thjeshta.

Mos pini më kalori

Kjo do të thotë se është më mirë të shmangni pijet me gaz, lëngjet dhe çajin e ëmbël. Edhe nëse është i vetmi zakon i juaji, mund t’ju ndihmojë të humbni 22 kg për tre muaj. Ndonjëherë nuk e kuptojmë se pimë rreth 2,000 kalori në ditë.

Harrojeni vaktin e gatshëm të drekës

… dhe merrni me vete në punë një kuti plot me ushqime të shëndetshme të përgatitura në shtëpi.

Harxhoni më pak kohë në rrugë

Një biçikletë do t’ju ndihmojë të kurseni disa orë të kohës suaj personale. Koha e lirë që ju do të fitoni mund të shpenzohet për të gatuar shëndetshëm dhe për t’u ushtruar.

Mësoni të gatuani ushqime të shijshme

… dhe se si të kënaqeni duke gatuar. Recetat nga Interneti, shfaqjet e gatimit dhe kurset e gatimit do t’ju ndihmojnë të merrni rrugën e një kuzhinieri.

Përpiquni të kuptoni vlerën e ushqimit natyral

Është më mirë të zgjidhni produktet lokale dhe të freskëta të cilat mund të “rigjallërojnë” shijen tuaj dhe bëjnë që të humbisni në peshë.

Blini një qen

Një ecje në mëngjes me mikun tuaj me katër këmbë është gjëja më e mirë që mund të bëni për të rritur metabolizmin dhe aktivitetin e trurit.

Nuk është me të vërtetë e nevojshme që të merrni një qen – gjëja kryesore është se ju duhet të gjeni një arsye për të ecur në mëngjes.

Blini ushqim organik

Nuk ka të bëjë me reklamat për produktet OMG apo “produktet organike”- ka të bëjë me zakonin e të zgjedhurit ushqime të cilësisë së lartë.

Po, ky ushqim mund të duket i shtrenjtë, por sa më shpejt që të refuzoni ushqimet e gatshme, aq më shpejt buxheti juaj do të kthehet në normalitet.

Kushtojini vëmendje cilësisë së mishit

Do të ishte një ide e mrekullueshme për të rritur numrin e vakteve të drekave dhe darkave vegjetariane që hani, që do të thotë më shumë perime, fruta, arra, farëra, bimë dhe bishtajore.

Nëse nuk jeni gati të refuzoni mishin, i kushtoni vëmendje cilësisë dhe origjinës së tij.

Lërini pas marrëdhëniet toksike

Pas ndarjes me ish-gruan e tij, Joe kishte për të ndërtuar jetën e tij përsëri dhe kjo ishte një jetë krejtësisht e re – e shëndetshme dhe e ndërgjegjshme. Nuk është e nevojshme të sillemi si radikalë. Gjithkush ka një marrëdhënie që është koha për t’i dhënë fund.

Ndryshojeni veten tuaj si fizikisht ashtu edhe mendërisht

Për të mos lejuar që pesha juaj të rikthehet, është e rëndësishme të bëni më shumë se thjesht të ushtroheni dhe të ushqeheni shëndetshëm.

E gjithë ajo që ka rëndësi është gjendja juaj mendore: që nga fillimi, kur filluat të hiqni dorë nga disa zakone të vjetra, deri në momentin që keni kuptuar dhe e keni ndier veten si të rinj.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here