10 Shenjat e Padukshme që Veshkat Tuaja po “Qajnë” për Ndihmë…

0
1782

Shumica e sëmundjeve të veshkave mund të zhvillohen pa asnjë simptomë gjë që çon në një diagnozë të vonë të sëmundjes kronike.

Probleme të ndryshme që lidhen me veshkat ndikojnë rreth 14% të popullsisë së rritur dhe mund të çojnë në komplikacione serioze siç janë çrregullimet e sistemit kardiovaskular dhe frakturat e shpeshta të kockave.

Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të njohësh një sëmundje në fazën e saj më të hershme.

Sot, dëshirojmë t’ju tregojmë për disa nga simptomat më pak të dukshme që mund të shfaqin problemet e veshkave.

Kruarje dhe thatësi i lëkurës

© depositphotos

Veshkat tuaja po punojnë vazhdimisht – ata heqin qafe elemente të dëmshëm, marrin pjesë në prodhimin e gjakut dhe ndihmojnë në ruajtjen e balancës minerale të trupit.

Lëkura e thatë ose kruajtja, hiperpigmentimi, skuqja dhe verdhëzat mund të tregojnë se veshkat nuk po punojnë siç duhet.

Këto simptoma të pakëndshme mund të shfaqen për shkak të sasisë së tepërt të fosforit që nuk del nga trupi ose nga një toksikim për shkak të substancave të vetë metabolizmit.

Gjithmonë dëshironi të ngroheni pavarësisht temperaturës

Dridhja, lodhja, vështirësia në frymëmarrje, pagjumësia dhe dobësia janë të gjitha shenjat e anemisë për të cilat shumë njerëz kanë njohuri.

Problemet e veshkave mund të ngadalësojnë prodhimin e hormonit eritropoetin. Ky hormon stimulon prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut në palcën e eshtrave.

Anemia kronike mund të jetë shenjë se veshkat nuk funksionojnë siç duhet.

Në rastet kur anemia është shkaktuar nga problemet e veshkave dhe mungesa e eritropoietit, mjekët përshkruajnë hormone.

Frymë e pakëndshme

© depositphotos

Fryma e pakëndshme mund të shkaktohet nga shumë sëmundje të ndryshme, por njëra prej tyre është infeksioni i traktit urinar.

Kur një person ka probleme në veshka, këto substanca të vetë metabolizmit nuk ikin nga trupi sa më shpejt që duhet, kështu që ata mund të hyjnë në traktin gastrointestinal dhe të shkaktojnë një shije metalike në gojë dhe një erë amoniaku.

Ënjtje

© depositphotos © depositphotos

Ënjtja shkaktohet kur krijohet një sasi e tepërt të ujit në hapësirat ndër-celulare. Fillimisht, ato formohen afër këmbëve, fytyrës dhe qepallat – por më vonë, ato u përhapën në të gjithë trupin.

Ënjtja mund të zhvillohet shumë shpejt dhe mund të shoqërohet me një fytyrë të zbehtë dhe lëkurë të thatë edhe nëse temperatura e lëkurës nuk ndryshon.

Nëse shtypni një vend të fryrë, do të shihni një shenjë që do të zhduket brenda disa sekondave.

Simptoma të tjera mund të jenë neurologjike, si pagjumësia, migrena, dhe dhimbje në kockat dhe muskujve.

Mjekët mendojnë se ënjtja shfaqet kur ka shumë jonione natriumi që tërheqin një sasi të madhe të lëngshme.

Takikardi

© depositphotos

Një sasi e tepërt e kaliumit që veshkat e sëmura nuk mund ta nxjerrin nga sistemi i trupit mund të ketë një efekt negativ në sistemin kardiovaskular.

Kjo çon në një prishje të ritmit të zemrës e cila mund të jetë me të vërtetë serioze.

Hiperkalemia mund të dallohet vetëm nga rezultatet e testeve laboratorike, sepse simptomat e saj janë të paqarta dhe shumë të lehta për t’u ngatërruar me sëmundjet e tjera.

Ethe të forta dhe dhimbje të shpinës

© depositphotos

Një dhimbje akute me temperaturë të lartë, urinim të shpeshtë dhe nganjëherë të vjella janë shenja serioze që mund të tregojnë se keni probleme me veshkat.

Gratë janë më të ndjeshme ndaj marrjes së një infeksioni për shkak të mënyrës së funksionimit të sistemit të tyre urinar.

Nëse keni simptoma të tilla, duhet të shikoni menjëherë një mjek. Një mjek ka shumë të ngjarë t’ju përshkruajë antibiotikë kundër dhimbjeve.

Dhimbje e muskujve

© depositphotos © depositphotos

Dhimbjet kronike të muskujve (jo ato që ndodhin në ndonjë rast) mund të tregojnë një çekuilibër të elektroliteve në trup.

Magnezi dhe kaliumi luajnë një rol të madh në funksionimin e muskujve dhe devijimin nga norma që ka gjasa të çojë në dhimbje të muskujve.

Megjithatë, jo vetëm mikroelementet duhet të fajësohen për dhimbje të muskujve. Ato gjithashtu mund të shkaktohen nga një tepricë e lëngshme.

Veshkat e inflamuara që shtypin mbaresa nervore të muskujve që i rrethojnë mund të shkaktojnë një ndjesi të dhimbshme.

Tension i lartë i gjakut

© depositphotos © depositphotos

Tensioni i lartë i gjakut ka një efekt negativ te veshkat – dëmton enët e gjakut që mund të çojnë në dështimin e veshkave.

Kur rrjedha e gjakut është shumë e fortë, venat janë të sforcuara, gjë që i dobëson ato, duke e bërë më të vështirë për veshkat që t’i nxjerrin toksinat jashtë trupit. Një tejkalim i nevilit të lëngjeve e bën problemin edhe më keq.

Sipas NIDDK, presioni i lartë i gjakut është një nga shkaqet kryesore të sëmundjeve të veshkave.

Kriza Paniku

© depoitphotos © depoitphotos

Sulmet e panikut ndodhin për shumë arsye: stresi, lodhje kronike, madje edhe nga faktorët gjenetik.

Megjithatë, nëse shpesh keni simptoma të panikut si një rritje të ritmit të zemrës, djersitje dhe ndryshime të papritura në presionin e gjakut, kjo mund të tregojë që ju keni një tumor veshkash, i njohur edhe si pheochromocytoma.

Ky tumor (99% të rasteve është beninj) ka simptoma të ngjashme me ato që i shkakton stresi, prandaj mjekët zakonisht i shqyrtojnë tërësisht njerëzit që pohojnë se kanë sulme paniku.

Mos u habitni nëse psikoterapisti juaj rekomandon që të keni një ekzaminim të plotë. Ky është një vendim i mirë që mund të ndihmojë për të identifikuar një sëmundje më serioze në një fazë të hershme.

Skuqje e lëkurës

© shutterstock © shutterstock

Problemet e veshkave zakonisht rezultojnë në lëngje shtesë në sistem. Dhe nëse keni një sasi të tepërt të lëngjeve, do të përfundoni me skuqje të lëkurës, sepse veshkat nuk mund t’i largojnë toksinat ureike nga sistemi juaj.

Natyrisht, në këtë rast, trajtimi i skuqjes në vetvete nuk është zgjidhja, duhet të shikoni një mjek për të ekzaminuar veshkat tuaja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here