13 Sekrete Antike të Bukurisë që Përdoren edhe Sot

0
2485

Femrat që nga kohët e lashta kanë rendur pas bukurisë. Sot do ju sjellim disa nga sekretet që kanë provuar dobinë e tyre gjatë epokave.

Vaji i ullirit

© duskbabe/depositphotos.com

Të lashtët e quajtën këtë produkt “të artë” dhe për një arsye: vaji i ullirit tani është një bazë për kremrat e shumtë të lëkurës dhe kujdesit për flokët si për shampot dhe balsamet.

Banjat

© Origins Explained/youtube.com

Gratë e Romës së Lashtë shpenzonin disa orë në banjot e tyre, duke shijuar bisedat dhe ujin e ngrohtë apo të ftohtë.

Masazhet me terapi aromatizuese

Masazhet gjithmonë kanë qënë një pjesë e preferuar e femrave të bukura, ama përzierja e aromës së balsamit me aromën e vajit është një ëndërr e bërë realitet.

Një copë pëlhure në vend të një pastruesi

© depositphotos

Kur akoma nuk përdoret pastruesi i shpejtë (scrub) apo (nuk është shpikur akoma), një copë pëlhure është zgjidhja perfektë për të larguar qelizat e vdekura të lëkurës.

Scrub sheqeri

Askush nuk e di se ideja e kujt ishte që sheqeri të përdorej për depilim, megjithatë është mijëra vjeçare. Zonjat e donin atë për efektin e tij kohëzgjatës.

Trëndafil i egër dhe krem balsami

Trëndafilat për aromën, kremi për një lëkurë më të butë se kurrë. Kjo recetë është sa e thjeshtë po aq edhe e shkëlqyer.

Maskat me mjaltë

Mjalti dhe efektet që ka bukuri janë njohur për mijëvjeçarë. Për shembull, masazhi anti-celulit është shumë i lehtë për t’u bërë: thjesht aplikoni pak mjaltë në zonën problematike, shtypni me pëllëmbë mbi pjesën, tërhiqeni dorën dhe përsëriteni veprimin.

Këna dhe basma

© belchonock/depositphotos.com

Femrat kanë përdorur gjithmonë këna dhe basma në porpocione të ndryshme për t’i bërë flokët e tyre të fortë, të shëndetshëm dhe me ngjyrën e dëshiruar.

Maska me vezë

© YuliyaM/depositphotos.com

Ka shumë receta, por esenca e tyre është e njëjtë: maskat me vezë çdo herë i bëjnë flokët të fortë dhe me shkëlqim.

Gjethet e lakrës

 

Ky mashtrim është përdorur nga nënat me gji për qindra vjet. Aftësitë e gjetheve të lakrës si lehtësuese të dhimbjeve dhe inflamacionit u vijnë në ndihmë nënave kur aplikohen direkt në gji.

Salcë kosi

Kjo mënyrë u zbulua aksidentalisht në antikitet, kur dikush lau duart me salcë kosi dhe vuri re që të nesërmen lëkura ishte më e butë dhe më e ndjeshme. Nëse ju jepet rasti mos hezitoni ta përdorni.

Lëngu i limonit

Nëse kënaja dhe basma i bëjnë flokë të kuq ose të errët, atëherë lëngu i limonit dhe dielli i i bëjnë ato më të shndritshëm. Kur ngjyra bjonde është në trend, kjo recetë vjen gjithmonë e para dhe kjo ka ndodhur për shekuj me radhë.

Argjila

Argjila, që në kohët e lashta ka bërë mrekulli duke e bërë lëkurën më rrezatuese, flokët më të fortë dhe duke lehtësuar problemet me celulitin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here