7 Gjërat që i Ndodhin Trupit Tuaj Nëse Hani 4 Bajame Çdo Ditë

0
847

Ndoshta nuk është aq e shijshme sa ç’është e shëndetshme, dhe bajamet janë një nga të rrallat e tilla. Ato përmbajnë shumë vitamina dhe elementë të tjerë që na duhen për të qenë të bukur dhe të shëndetshëm.

Sot ne do t’ju listojmë 7 ndryshime pozitive që ndodhin në trupin tuaj nëse i hani këto arrorë çdo ditë.

Ulje e nivelit të kolesterolit

Bajamet janë ndër 5 produktet më efektive për uljen e kolesterolit “të keq”. Nëse aktualisht keni nivel shumë të lartë kolesteroli, rritni numrin e bajameve deri në 20-30 në ditë. Simptomat janë pika të bardha në qepallat tuaja të poshtme, dhimbje të këmbëve dhe flokë gri të hershëm.

Flokë të shëndetshëm

Bajamet përmbajnë pothuajse të gjitha vitaminat dhe mineralet e nevojshme për të përmirësuar rritjen e flokëve tuaj dhe për ta bërë atë më të fortë. Magnezi dhe zinku stimulojnë rritjen e flokëve, vitamina E e bën atë më të fortë, dhe vitamina B i jep shkëlqim dhe jetëgjatësi.

Parandalimi i sëmundjeve të zemrës

Antioksidantët, yndyrnat mono-të-pa-saturuara, magnezi dhe bakri tek bajamet e mbështesin fort zemrën dhe enët e gjakut. Për të parandaluar sëmundjet ishemike të zemrës dhe komplikacionet e tjera kardiake, konsumoni rregullisht bajame.

Parandalimi i formimit të rrudhave

Këto arrorë përmbajnë një sasi të mjaftueshme të manganit që ndihmon në prodhimin e kolagjenit, një proteine përgjegjëse për tonin e lëkurës. Vitamina E, një antioksidant gjithashtu ndihmon në luftën kundër shenjave të plakjes.

Florë e shëndetshme bakteriale

Bajamet përmbajnë prebiotikë që janë të nevojshëm për rritjen dhe shumëfishimin e baktereve të mira të zorrëve. Nëse ka një mungesë ekuilibri (me simptoma të tilla si stomaku, era e keqe e gojës apo dispepsi), rekomandohet të hani 30-35 bajame në ditë.

Nxit humbjen në peshë

Një studim shkencor tregoi se njerëzit që hanë bajame konsumojnë më pak karbohidrate (ëmbëlsira ose pasta). Normalizimi i metabolizmit gjithashtu kontribuon në humbjen e peshës, të siguruar nga vitaminat dhe fibrat.

Përmirësim i aktivitetit të trurit

Konsumi i rregullt i bajameve përmirëson kujtesën në sajë të vitaminës E dhe acideve yndyrore. Përveç kësaj, këto arrorë pengojnë plakjen e trurit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here