“8 Orë Gjumë të Mira!”/ Si të largoni pagjumësinë dhe të filloni të flini si një bebe

0
925

Rreth 15% e popullsisë njerëzore vuan nga pagjumësia. Njerëzit kanë nevojë për rreth 8 orë gjumë të mira çdo natë për të mbështetur gjendjen normale të shëndetit fiziologjik dhe psikologjik.

Ne kemi studiuar arsyet për pagjumësi dhe kemi gjetur metoda efektive për ta larguar atë.

Duke ndjekur këto rekomandime të thjeshta, ju do të jeni në gjendje të harroni përgjithmonë pagjumësinë dhe të shikoni ëndrra të bukura.

Skleroza e shumëfishtë

Shkencëtarët nga Universiteti i Kalifornisë zhvilluan një studim që tregoi një lidhje midis sklerozës së shumëfishtë dhe pagjumësisë.

Kishte 2,300 njerëz me sklerozë të shumëfishtë dhe 70% e tyre kishin çrregullime gjumi.

Përveç ndjenjës së lodhjes (një tipar dallues i sklerozës së shumëfishtë) një person nuk mund të bie në gjumë për të paktën 30 minuta. Ata shpesh duhet të marrin pilula për të luftuar pagjumësinë e tyre.

Njerëzit e moshës prej 20 deri në 50 vjeç janë të rrezikuar.

Stresi

Rezultatet e një studimi nga Akademia Amerikane e Mjekësisë së Gjumit tregojnë se stresi mund të shkaktojë pagjumësi.

Thomas Roth dhe kolegët e tij janë të sigurt se mënyra se si një pacient përballet me një situatë është shumë e rëndësishme. Sa më shumë që të mund të shkëputeni dhe distancoheni nga burimi i stresit, aq më mirë.

Pijet energjike

Konsumi i pijeve energjike është rritur gjatë viteve të fundit. Një studim 4-vjeçar i kryer nga ekspertët e Universitetit Camilo José Cela (UCJC) ka vlerësuar efektet pozitive dhe negative të pijeve energjike tek njerëzit.

Pjesëmarrësit pohuan se ata kishin më shumë fuqi dhe qëndrueshmëri, por bëheshin më nervozë dhe kishin pagjumësi.

Pasojat negative lidhen me kafeinën në pije, që stimulon sistemin nervor qendror.

Astma

Një ekip hulumtuesish nga Universiteti i Pitsburgut ka zbuluar se pagjumësia është shumë e përhapur tek të rriturit me astmë. 37% e subjekteve që kishin probleme të frymëmarrjes gjithashtu kishin çrregullime gjumi.

Pjesëmarrësit që vuanin nga pagjumësia e kanë më të vështirë të përballen me gjendjen e tyre dhe vuajnë nga depresioni dhe simptoma të tjera.

Shkencëtarët mendojnë se është shumë e rëndësishme për pacientët me astmë që të trajtojnë pagjumësinë e tyre sa më shpejt që të jetë e mundur.

Goditjet

Një studim i kryer nga shkencëtarët në Universitetin e Surrey tregon se pacientët që kishin pësuar një goditje në tru gjithashtu kanë probleme gjumi të cilat ndikojnë në cilësinë e jetës në përgjithësi.

Hulumtuesit besojnë se problemet e gjumit të përjetuara nga pacientët me goditje në tru janë për shkak të një numri faktorësh kontribues, siç janë tendosja më e madhe psikologjike, dhimbja dhe sikleti, si dhe nivelet e reduktuara të aktivitetit fizik.

Rëndësia e gjumit gjatë periudhës së rimëkëmbjes nuk duhet të nënvlerësohet, sepse gjumi ndihmon në mirëqenien fizike dhe psikologjike.

Alkooli

4,970 të rritur morën pjesë në një studim në Universitetin John Hopkins. Pjesëmarrësit u treguan shkencëtarëve numrin e ditëve kur kishin pirë 4 ose më shumë pije në një ditë për 3 muajt e fundit.

Përgjigjet u përdorën për të llogaritur numrin mesatar të ditëve kur pjesëmarrësit kishin pirë alkool. Pjesëmarrësit pohuan gjithashtu se kishin probleme me gjumin.

Rezultatet tregojnë se njerëzit që pijnë 2 ose më shumë herë në javë shpesh janë më të ndjeshëm ndaj problemeve me gjumin.

Menopauza

Dihet se gratë shpesh vuajnë nga pagjumësia. Studimi i ri në Universitetin Shtetëror të Pensilvanisë sugjeron që gjatë menopauzës, rreziku i pagjumësisë rritet disa herë.

Ankesat më të njohura janë vështirësitë për të rënë gjumë dhe rënia e cilësisë së përgjithshme të gjumit.

Nga 3,302 pjesëmarrës, më shumë se një e treta vuante nga pagjumësia. Ata raportuan të zgjoheshin gjatë natës.

Sistem imun i dobët

Dr Eamonn Mallon nga Universiteti i Leicester tregoi se sistemi imunitar mund të jetë gjithashtu një arsye për pagjumësinë.

Biologu thotë se keqkuptimi popullor është se kur ne jemi të sëmurë, ne flemë më shumë. Megjithatë, studimi që ai kreu tregoi se pagjumësia e shkaktuar nga një sëmundje është shumë e përhapur.

Ndjekja e shfaqjeve televizive

423 persona të moshës 18-25 vjeç morën pjesë në një studim në Universitetin e Miçiganit.

Ata realizuan një studim online që vlerësonte ndjekjen e rregullt të programeve në televizion, cilësinë e gjumit, lodhjen, pagjumësinë dhe vigjilencën para fjetjes.

Autorët e studimit pohojnë se për shkak se shfaqjet televizive zakonisht i mbajnë pezull shikuesit ata duhet të zhyten tërësisht në komplot.

Si rezultat, një ndërveprim i tillë intensiv me përmbajtjen e televizorit mund të kërkojë një periudhë më të gjatë shërimi të rënies në gjumë. Kjo mund të shkaktojë pagjumësi.

Mënyra për t’u përmirësuar

Yoga

Studimet në Institutin e Seattle treguan se duke bërë yoga për 12 javë mund të ndihmojë në largimin e pagjumësisë.

249 njerëz morën pjesë në studim duke bërë yoga dhe gjimnastikë. Si rezultat, cilësia e gjumit të tyre u rrit dhe nivelet e depresionit dhe stresit u zvogëluan.

Gratë që kalojnë në menopauzë duhet të bëjnë yoga, pasi kjo do t’i ndihmojë ata të shpëtojnë nga pagjumësia.

Erëzat

Një çrregullim i gjumit mund të ndikojë seriozisht në jetën e një personi dhe lidhet me një sërë sëmundjesh duke përfshirë obezitetin, depresionin, ankthin dhe proceset inflamatore.

Në punën e tij në Terapitë Alternative dhe Plotësuese, Robert Rountree përshkroi disa bimë që mund të përdoren për të përmirësuar cilësinë e gjumit. Erëza të tilla janë sanëz, hops, kamomil dhe wort.

Një trajtim i tillë është i mirë sepse është natyral, i sigurt dhe efektiv. Me qëllim të shmangies së pagjumësisë, rekomandohet që të shmangën ushqimet me shumë erëza.

Lëng qershie

Hulumtuesit nga Universiteti Shtetëror i Luizianës zbuluan se pirja e lëngut të qershisë dy herë në ditë për 2 javë ndihmoi në rritjen e kohës së gjumit me gati 90 minuta midis të rriturve të moshuar me pagjumësi.

Qershia është një burim natyror i melatoninës, një hormon që ndihmon në rregullimin e ciklit gjumë-zgjim.

Nëse pini lëng qershie në mëngjes dhe në mbrëmje, do të vini re se problemet me pagjumësinë do të largohen. Ndërkohë që nuk rekomandohen pije që përmbajnë kafeinë.

Terapia e dritës

Sipas Grace Dean nga Universiteti në Buffalo, drita luan një rol të madh në mbajtjen e ritmeve të qarkullimit të përditshëm. Një sasi e madhe e dritës ose mungesa e saj do të ndikojë në ciklin tuaj të gjumit.

Nuk është një gjë e re trajtimi i çrregullimeve të gjumit me dritë, por ky studim teston një metodë unike.

Meditimi

David Black me kolegët e tij në Universitetin e Kalifornisë Jugore zhvilluan një provë të vogël klinike në Los Anxheles në vitin 2012 dhe analiza e tyre përfshinte 49 individë (mesatarisht të moshës 66 vjeçare).

Rezultatet treguan se meditimi luan një rol të rëndësishëm në zgjidhjen e problemeve të lidhura me pagjumësinë.

Pacientët që medituan treguan një përmirësim në cilësinë e gjumit. Nuk kishin më ndjenja depresioni apo ankth, stres ose lodhje.

Syzet me refleks të verdhë

Duke ditur se individët me pagjumësi gjithashtu nuk kanë gjasa të ndryshojnë stilet e tyre të jetesës, hulumtuesit nga Qendra Mjekësore e Universitetit të Kolumbisë testuan një metodë për të zvogëluar efektet e pafavorshme të ekspozimit ndaj dritës së ambientit në mbrëmje, duke lejuar përdorimin e pajisjeve me dritës blu.

Përdorimi i syzeve me ngjyrë qelibar që pengon dritën blu zvogëlon efektet. Përveç se largon pagjumësinë, presioni arterial i pacientëve u zvogëlua.

Pozicioni i duhur

Secili ka pozicionet e tij të preferuar të gjumit, por siç rezulton, disa pozicione janë më të mira se të tjerat. Sipas Dr. John Douillard, gjumi në anën tuaj të majtë është i dobishme për shëndetin tuaj.

Një pozicion i tillë lehtëson kullimin limfatik nga truri juaj, inkurajon tretjen dhe nxit funksionimin e shëndetshëm të shpretkës. Pra, provoni të flini në anën tuaj të majtë dhe shikoni se si do të ndiheni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here