“Ah sikur t’i dinim më parë!”/15 Truke të Panjohura Bukurie që do të Donit t’i Kishit Ditur me Kohë…

0
2063

Të dukesh bukur është dëshira e çdo gruaje, por duket se ka disa probleme që nuk të lejojnë të kujdesesh për veten.

Për ta kundërshtuar këtë, ju kemi përmbledhur disa sekrete që do t’ju kursejnë shumë kohë dhe para, duke ju bërë të dukeni të mrekullueshme.

15. Për flokë të bukur

© depositphotos © depositphotos © depositphotos

Nëse keni flokë të yndyrshëm, thjeshtë kripa e gatimit ose, madje më mirë, kripa e detit është ajo që ju nevojitet. Shtoni 2-3 lugë në shampon tuaj të preferuar dhe rrënjët e flokëve tuaj do të qëndrojnë të pastër më gjatë.

14. Për vetulla dhe qerpikë të trashë

© depositphotos © depositphotos

Mos e hidhni shishen tuaj të vjetër të mascara-s. Lajeni atë dhe përdoreni për të përzier së bashku disa pika vaj kastori, vitaminë E dhe lëng Aloe vera. Një furçë e mascara-s është e përkryer për aplikimin e përzierjes në vetulla dhe qerpikë.

Bëjeni këtë çdo natë për një muaj përpara se të shkoni në shtrat.

13. Për rrathët nën sy

© depositphotos © depositphotos © depositphotos

Nëse ju pëlqen kafeja, mos e hidhni llumin e kafesë – ajo mund t’ju ndihmojë të mbani sytë të freskët. Përzijini ato në një tretësirë 1 me 1 me vaj kokosi dhe aplikojeni në lëkurë nën sytë tuaj për 15 minuta.

Aplikoni këtë maskë 3-4 herë në javë.

12. Për një trup pa celulit

© depositphotos © depositphotos © depositphotos

Është e mundur që të bëhet një mbështjellës anti-celuliti edhe në shtëpi. Miksoni 2 lugë xhenxhefil të bluar, 5 lugë argjilë dhe 10 lugë ujë të ngrohtë, së bashku. Aplikoni përzierjen në zonat problematike (bark, anët, ijë, krahë) dhe mbështillimi ato me plastikë kuzhine.

Lëreni për një orë, pastaj lirojuni dhe bëni një dush të ngrohtë. Aplikojeni këtë një herë në javë.

11. Për këmbë të lëmuara

© depositphotos © depositphotos © depositphotos

Sheqeri konsiderohet si një nga metodat më të mira të depilimit. Është më pak e dhimbshme, nuk e irriton lëkurën dhe nuk ka predispozitë për rritje të qimeve nën lëkurë të hershme ose qime të forta.

Përzieni 1/4 e një gote lëng limoni, 2 gota sheqer dhe 1/4 e një gotë uji së bashku. Nxeheni përzierjen në një nxehtësi të ulët derisa të jetë e artë, ftoheni dhe aplikojeni në këmbët tuaja në drejtim të kundërt të rritjes së qimeve. Pastaj hiqeni shpejt pastën.

10. Për thonj të bukur dhe të fortë

© depositphotos © depositphotos © depositphotos

Një përzierje 1 me 1 e vajit të kokosit dhe mjaltit me disa pika të vajit të livandës është e përkryer për forcimin e thonjve. Për ta bërë atë më të përshtatshëm, hidheni në një shishe që keni pastruar, përdorur për manikyrin e thonjve.

9. Për pikat e zeza në fytyrën tuaj

© depositphotos © depositphotos

Nëse jeni të lodhur nga pikat e zeza në hundë ose mjekër, bëni një maskë të thjeshtë: përzieni 1 lugë me ujë të ngrohtë, 1 lugë miell dhe 1 lugë mjaltë së bashku. Lagni një pambuk ose një copë në këtë përzierje dhe aplikojeni atë në zonën problematike.

Hiqeni pas 10-15 minutash.

8. Për sqetulla të pastra

© depositphotos © depositphotos

Ju mund të zbardhni lëkurën e sqetullave tuaja me ndihmën e fashove të bëra nga patate të papërpunuara. Lërini për gjysmë ore para se t’i shpërlani.

7. Për djegien nga dielli

© depositphotos © depositphotos

Një zgjidhje me sodë buke do të ndihmojë për të qetësuar lëkurën dhe për të hequr qafe skuqjen e shkaktuar nga djegia e diellit. Aplikoni masën e ftohtë në zonën e dhimbshme për 10-15 minuta.

6. Për këmbë të qara

© depositphotos

Për ta bërë këmbën tuaj të butë, përdorni maska të posaçme: merrni 2 gota ujë të ngrohtë, shtoni 1/2 filxhan sode buke dhe 1 filxhan uthull. Zhytini këmbët tuaja për 15-20 minuta, pastaj thajini me një peshqir dhe aplikoni krem hidratues.

5. Për pastrim të fytyrës

© depositphotos © depositphotos © depositphotos

Kjo maskë e famshme e zezë për fytyrën mund të bëhet edhe në shtëpi. Përzieni së bashku 2 lugë prej pluhur qymyr druri dhe 1,5 luge xhelatinë të tretur në ujë të ngrohtë. Nxeheni në mikrovalë derisa të kthehet në pelte.

Aplikojeni në fytyrën tuaj për 30 minuta, pastaj hiqeni maskën.

4. Për dhëmbë të bardhë

© depositphotos © depositphotos © depositphotos

Luleshtrydhet do t’ju ndihmojnë të zbardhni butësisht dhëmbët tuaj. Përzieni 1 lugë luleshtrydhesh të grira me 1 lugë sodë buke dhe përdoreni këtë pastë në vend të pastës së dhëmbëve dy herë në muaj.

3. Për një fytyrë të freskët gjatë gjithë ditës

© depositphotos © depositphotos © depositphotos

Nëse doni që fytyra juaj të duket e freskët edhe në fund të ditës, përdorni një llak freskues për fytyrë. Përgatiteni atë duke përzier së bashku xhel aloe (të blerë në një farmaci ose bërë vetë) me ujë të pastër në një raport 1:3. Hidheni përzierjen në një shishe dhe mbajeni atë me vete kudo që të shkoni.

2. Për një aromë të këndshme

© depositphotos © depositphotos

Për të mbajtur flokët me aromë për gjithë ditën, hidhni pak nga parfumi juaj mbi krëhërin tuaj të flokëve dhe krehni flokët me të disa herë.

1. Ngritja e gjoksit tuaj

Nëse dëshironi të riktheni formën e gjoksit tuaj, lyejeni me vazelinë çdo natë para se të shkoni në shtrat. Pas dy javësh do të vëreni se lëkura është bërë më elastike dhe e lagësht dhe përgjithësisht është më e qëndrueshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here