“Bëjnë namin!”/ 9 Ushqimet që Janë të Vërtetuara se Dëmtojnë Trupin Tonë

0
952

Kur zgjedhim ushqime të shëndetshme në supermarket, shpresojmë të blejmë diçka të dobishme për veten dhe familjen tonë. Por hulumtimet tregojnë se edhe ushqimet më të zakonshme mund të jenë të rrezikshme.

Ne kemi bërë një listë të ushqimeve që mund të dëmtojnë trupin tuaj dhe kemi gjetur mënyra për t’i shmangur këto dëme dhe për të shijuar të gjitha ushqimet e shijshme që ju pëlqejnë.

Sallata jeshile

Shkencëtarët kanë analizuar disa statistika gjatë 12 viteve të fundit. Ata po përpiqeshin të kuptonin cilat ushqime çuan në numrin më të madh të rasteve të helmimit nga ushqimi.

Sallata jeshile rezultoi të zinte vendin e parë. Prandaj, edhe nëse sallata jeshile që do konsumoni është paketuar siç duhet dhe “gati për t’u ngrënë”, është më mirë që të lahet shumë përpara se ta vendosni atë në pjatë.

Vezët

Infeksioni i salmonelës që mund të ndodhet në vezë të ndotur nga jashtëqitja e një pule të infektuar mund të jetë e rrezikshme, sidomos për fëmijët, të moshuarit dhe njerëzit që kanë një sistem imun të dobët.

Nëse shikoni se lëvozhga nuk është pastruar siç duhet, është më mirë të shpenzoni një minutë duke i larë, përpara se t’i gatuani për të ushqyer një familje të tërë.

Pula

Një pikë lëng nga mishi i pulës së papërpunuar ka mjaft baktere Campylobacter për të infektuar një person.

Bakteret përhapen me të vërtetë shpejt kur lajmë mishin sepse përfundon në duart tona dhe në banaku tonë.

Për të qenë i sigurt, duhet të minimizoni kontaktin me pulën e papërpunuar dhe të lani dërrasën ku e keni prerë si dhe thikat, larg nga pjesa tjetër e enëve tuaja (ne madje sugjerojmë që ato të lihen në ujë valë).

Tuna

Kur peshku është i shkrirë dhe ruhet në mënyrë të gabuar, formohet një proteinë toksike e quajtur scombrotoxin. Kjo mund të shkaktojë një lloj helmimi ushqimor që çon në skuqje të lëkurës, të vjella, dhimbje stomaku, diarre, shtim të ritmit të zemrës e madje edhe humbje të shikimit.

Zgjidhja: duhet të shkrini tonin pa e lënë në kontakt me ajrin. Merreni atë nga akulli dhe vendoseni në raftin më të ulët në frigorifer pa e hapur mbështjelljen. Një peshk që peshon 2kg do t’i duhet rreth 24 orë për t’u shkrirë.

Djathi

Nuk ka kimikate toksike në djathë, por në çdo fazë të prodhimit të tij mund të futen në të mikroorganizma patogjene që shkaktojnë helmim.

Ekziston rreziku i infektimit nga bruceloza dhe listerioza nëse qumështi i papasterizuar i kafshëve të sëmura përdoret gjatë prodhimit të tij. Kjo është arsyeja pse ju duhet të blini djathë vetëm nga fabrikantët të cilët i njihni dhe u besoni.

Sallami dhe produktet e mishit

Sipas hulumtimit, 12% e sallameve dhe produkteve të tjera të mishit janë të infektuar me E. coli dhe mikroorganizma patogjene (listerioza dhe salmonella).

Listerioza është veçanërisht e rrezikshme për njerëzit e moshuar, gratë shtatzëna, të porsalindurit dhe fëmijët deri në moshën 1 vjeç.

Mund të shkaktojë dëmtime të sistemit nervor dhe madje edhe meningjit.

Mishi i grirë

Ekspertët kanë gjetur mbetjet e barnave antimikrobiale, E. coli dhe salmonelës në mishin e grirë. Kjo është arsyeja pse është më mirë të pritni pjesë të holla të mishit dhe t’i skuqni ato.

Kokteil frutash deti

Studimet tregojnë se ky lloj i ushqimit përmban më shumë maja se sa është e lejuar, që do të thotë se ka shkelje të standardeve sanitare gjatë prodhimit. Ju duhet të hani vetëm ushqim deti të ngrirë në akull.

Pijet me gaz

Përveç obezitetit dhe dëmtimit të mëlçisë, një arsye tjetër pse duhet të hiqni nga pijet me gaz është efekti që kanë kockat tuaja.

Pijet me gaz përmbajnë si acid fosforik ashtu edhe kafeinë, që çon në uljen e dendësisë minerale të kockave (BMD) dhe eventualisht në osteoporozë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here