“Boll harxhuat me kremra!”/ 9 Suplemente që Janë më Efektive se Çdo Krem Anti-Rrudhë!

0
1140

Hidhini një sy një shisheje kremi anti-rrudhë. Si pjesë e përmbajtjes së saj, të jeni të sigurt se do të gjeni vitamina, antioksidantë dhe acide yndyrore. Me një probabilitet prej më shumë se 99%, do të ketë acid hialuronik dhe kolagjen.

Ju mund t’i blini këto suplemente në çdo farmaci: kur blihen veçmas, ato kushtojnë më lirë se një krem anti-rrudhë.

Ja cilat elemente kujdesen për lëkurën tuaj dhe ju mbrojnë nga rrezet UV, të ftohtët dhe era, si dhe rivendosjen e ekulibrit të lëkurës, si dhe nxisin kolagjenin dhe sintezën e acidit hialuronik.

Çfarë duhet të bëni për të parandaluar rrudhat:

© depositphotos © depositphotos

Për ta mbajtur lëkurën tuaj të re sa më gjatë që të jetë e mundur, duhet të:

– Ndërtoni shtresën mbrojtëse të lëkurës tuaj: Sa më e dobët të jetë kjo shtresë pengesë, aq më shumë lagështi lëkura juaj ka gjasa të humbasë. Ajo bëhet e thatë, e hollë dhe e zbehtë, digjet lehtësisht në diell dhe restaurohet ngadalë.

– Përforconi përtëritjen e lëkurës: Kompensoni humbjen e kolagjenit, elastinës, mungesën e acidit hilauronik. Lëkura që po plaket prodhon më pak nga këto përbërës dhe ju duhet të rritni prodhimin e tyre.

– Shtoni antioksidantë: Ato mbrojnë nga radikalët e lira që e bëjnë lëkurën tuaj të plaket më shpejt dhe parandalojnë shkatërrimin e kolagjenit – materiali kryesor “ndërtimor” i lëkurës.

© depositphotos © depositphotos

– Lëkura juaj ka nevojë për të gjitha! Nëse theksoni vetëm kolagjenin, lëkura e pambrojtur do të ruajë substancat e dëmshme dhe do të plaket më shpejt. Nëse shtoni vetëm antioksidantë, lëkura do të mbrohet nga mikrobet dhe rrezet e diellit, por rrudhat nuk do të largohen.

– Kremrat, serumet, injeksionet dhe lëngjet – nuk janë çelësi i lëkurës së re dhe të bukur. Markat kozmetike prodhojnë maska duke përdorur acidin hialuronik, shtojnë kolagjenin në krem dhe ofrojnë injeksione me vitamina.

Përveç substancës aktive, çdo produkt është plot me komponente të tjera.

– Duke blerë krem $ 15 – $ 20, ju nuk merrni elementët e mjaftueshëm që mund të rinovojnë lëkurën tuaj. Vitaminat dhe suplementet e kapsulave janë një alternativë e mirë që kushton 5-10 herë më lirë.

Ndërtoni shtresën pengesë të lëkurës

© depositphotos © depositphotos

– Vitamina E (kapsula): Vitamina E është një antioksidant shumë i fuqishëm. Bashkimi i vitaminës E dhe vitaminës C parandalon djegien nga dielli dhe mbron lëkurën nga radikalet e lira, stresi oksidativ dhe plakja.

Përdorimi: 1 kapsulë e vitaminës E në ditë. Norma e rekomanduar – 15 mg e substancës aktive.

– Xhel me acid ferulik: Nëse shtoni acid ferulik në vitaminë E dhe vitaminë C, mbrojtja e lëkurës ndaj diellit do të rritet së paku 4-8 herë. Acidi Ferulic hidraton dhe zbut lëkurën, rrit mikro-qarkullimin, prodhimin e kolagjenit dhe elastinës dhe parandalon plakjen.

Shkencëtarët zbuluan se përdorimi më i mirë i acidit ferulik është në formën e një xheli. Xheli absorbohet lehtë nga lëkura dhe rrit pengesën mbrojtëse.

Përdorimi: aplikojeni 2-3 herë në javë, shmangni lëkurën nën sytë tuaj. Para se ta aplikoni xhelin në fytyrën tuaj, përhapeni atë në dorën tuaj.

– Vitamina А (kapsula): Vitamina А rrit prodhimin e kolagjenit dhe nxit imunitetin e lëkurës. Sipas shkencëtarëve, retinoli është aq i mirë sa dielli.

Përdorimi: 700 mcg / ditë e vitaminës A (jo më shumë se 3,000 mcg.)

Nxitës të përtëritjes
– Kolagjeni është një proteinë fibroze pa të cilën lëkura jonë nuk mund të jetojë. Sasia e kolagjenit në trupin tuaj zvogëlohet me moshën dhe mangësia e saj duhet të rikthehet.

Shkencëtarët zbuluan se futja e suplementeve të kolagjenit përmirëson gjendjen e lëkurës në vetëm 8 javë: humbja e vrazhdësisë dhe humbja e lagështisë zvogëlohet dhe elasticiteti përmirësohet.

Përdorimi: Një kapsulë prej 2.5 g në ditë.

– Acidi Hyaluronic: Kur sasia e acidit hialuronik bie, lëkura bëhet e thatë, e dehidratuar dhe joelastike.

Shkencëtarët japonezë zhvilluan një studim duke formuar 2 grupe njerëzish, grupit të parë iu dha një pilulë qetësuese dhe grupit të dytë një kapsulë 120 mg të acidit hialuronik në ditë. Pas 12 javëve, njerëzit nga grupi i dytë vunë re se rrudhat e tyre u bënë më pak të dukshme.

Përdorimi: 120 mg kapsulë në ditë.

– Vaj i Cupuacu (vaj i afërt tropikal i kakaos): Absorbohet lehtë nga lëkura dhe mban lagështi shumë më gjatë se çdo lloj tjetër vaji.

Cupuacu përmban antioksidantë të fuqishëm dhe acide yndyrore që rinovojnë lëkurën dhe e mbajnë atë të re. Vaji mban 30% më shumë lagështirë sesa lanolina që përdoret në kozmetikë koreane dhe japoneze.

Përdorimi: Përdoreni në vend të kremit tuaj të zakonshëm të natës ose si një maskë. Aplikojeni atë në lëkurë dhe lëreni për 20 minuta. Pastaj hiqni sasinë e tepërt me një pecetë.

Shtoni antioksidantë

© depositphotos © depositphotos

– Vitamina С është një antioksidant i fuqishëm që mbron lëkurën nga radikalet e lira dhe stresi oksidativ. E restauron shpejt lëkurën pas djegieve nga dielli dhe tharjes nga era.

Ndërsa rritemi në moshë, bëhet më e vështirë për lëkurën që të restaurohet dhe të ripërtërihet. Vitamina C mund ta zgjidhë këtë problem.

Përdorimi: një kapsulë 75 mg në ditë për gratë, një kapsulë 90 mg në ditë për meshkujt.

– Vitamina N (acidi lipoik) ndihmon në neutralizimin e efekteve të radikaleve të lira.

Bashkëpunon me antioksidantë të tjerë si vitamina C dhe vitamina E dhe rrit efektin e tyre kundër plakjes. Gjithashtu zvogëlon inflamacionin dhe ndihmon në rindërtimin e kolagjenit.

Përdorimi: një kapsulë 20-50 mg të acidit lipoik në ditë.

– Koenzima Q 10: Shkencëtarët zbuluan se koenzima redukton ndjeshëm rrudhat, parandalon humbjen e elasticitetit dhe e bën lëkurën të lëmuar.

Megjithëse nuk ju mbron nga dielli dhe nuk ka të bëjë me hidratimin, koenzima është e përkryer.

Përdorimi: një kapsulë 30 mg në ditë.

4 vajrat më të mirë që mund të përdoren për të hequr makijazhin dhe si krem kundër rrudhave

© depositphotos © depositphotos

– Vaj Argani: Shkencëtarët testuan se si vaji ndikon në lëkurën e grave pas menopauzës. Përdorimi i tij i përditshëm përmirëson elasticitetin e lëkurës në vetëm 60 ditë. Vaji i arganit përforcon aftësinë e lëkurës për të mbajtur lagështinë dhe e bën atë të lëmuar.

– Vaj i Bajameve: Falë vitaminës E dhe vitaminës K, vaji nxit rikuperimin e shpejtë dhe elasticitetin e lëkurës. Vaji krijon një pengesë natyralee nga rrezet UV me një nivel mbrojtjeje prej 4.6 SPF.

– Vaj i Farave të Rrushit është një nga vajrat më të njohura në mesin e kompanive kozmetike. Përdoret si një komponent kyç i kremrave, kremrave dhe maskave.

Vaji përmban shumë vitamina, acide yndyrore: palmitic (ndihmon në prodhimin e kolagjenit dhe elastinës), stearik (mbron nga dielli), linoleik (një antioksidant i fuqishëm).

– Vaji i Susamit ka një shkallë të lartë hidratuese. Ai përmban 3 antioksidantë të fuqishëm që mbrojnë lëkurën nga dielli dhe ngadalësojnë procesin e plakjes.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here