Ja Përse Ndiheni Të Lodhur Gjatë Gjithë Kohës, sipas Shkencës

0
827

A ndiheni gjithmonë të lodhur, pa arsye? Në fakt nuk është edhe aq pa arsye…

Epidemia e lodhjes

Një deri në dy njerëz nga dhjetë raportojnë se ndihen të lodhur ose të rraskapitur, sipas studimeve të kryera. Kur ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës, kjo ndikon negativisht në çdo aspekt të jetës suaj: personalisht, profesionalisht, emocionalisht dhe shpirtërisht.

Në rastin më të keq, ndjenja e lodhjes mund të jetë edhe vdekjeprurëse, siç janë rastet e personave që ngasin makinën në gjendje të lodhur e të rraskapitur.

Kur zgjedhim të injorojmë ndjenjën e lodhjes, ne e vëmë në rrezik shëndetin tonë dhe ndoshta, jetën tonë.

Ja cilat janë 5 arsyet që fshihen pas lodhjes:

“Lodhja jonë shpesh shkaktohet jo nga puna, por nga shqetësimi, zhgënjimi dhe pakënaqësia.” – Dale Carnegie

1. Mungesa e gjumit

Mungesa e gjumit është arsyeja numër një për epideminë e lodhjes. Vlerësohet se më shumë se një në tre të rritur nuk marrin mjaftueshëm gjumë.

Përveç sigurimit të një dite të nesërme të dobët, një gjumë i keq i natës, kur lejohet të bëhet një zakon i vazhdueshëm, rrit rrezikun e diabetit, presionit të lartë të gjakut, sëmundjeve të zemrës, obezitetit dhe atakut.

Përveç kësaj, zakonet e këqija të fjetjes ulin edhe tolerancën tonë ndaj stresit.

Këshilla të ekspertëve:

– Shkoni në shtrat 30 minuta para gjumit, bëjeni zakon para se t’ju marrë gjumi plotësisht.

– Flini në një dhomë që është relativisht e qetë, e freskët dhe e rehatshme.

– Shkoni në shtrat në të njëjtën kohë çdo natë, madje edhe në fundjavë.

2. Kequshqyerja

Ajo çfarë është karburanti për makinën tuaj, është ushqimi për trupin tuaj. Ju nuk e mbushni makinën tuaj me llojin e gabuar të karburantit, ndaj pse shumë prej nesh bëjnë përjashtime për trupin e tyre të çmuar?

Nuk ka absolutisht asnjë kuptim dhe një ushqyerje e dobët në vitamina thjesht do t’ju bëjë të ndiheni gjithmonë të lodhur. Kuptoni, pranoni dhe rregulloni mënyrën e jetesës tuaj për këtë fakt.

Çdo gjë që vendosni në trupin tuaj ndikon drejtpërdrejt në mënyrën se si mendoni, ndieni dhe veproni. Kjo njohuri ju ndihmon për të jetuar më mirë se shumica dërrmuese e njerëzve.

Këshillat e ekspertëve:

– Jepuni prioritet proteinave dhe fibrave për çdo vakt.

– Hani diçka të shëndetshme çdo tre deri në katër orë.

– Kur është e mundur, hani më shumë ushqime të plota e të pa konservuara(sa më pak të përpunuara).

3. Mungesa e aktivitetit fizik

Ne nuk kemi evoluar për të qenë shokë me divanin e kolltukun. As që i afrohet qëllimit. Mendoni për këtë: Paraardhësit tanë Homo Sapien, me të cilët kemi një pjesë të mirë, mbi 99% të ADN-së tonë, ushqeheshin, gjuanin dhe grumbullonin.

Me fjalë të tjera, ata ishin në lëvizje të përhershme. Nëse jo, ata zhdukeshin. Tani, ecim përpara deri në 2018-tën: 80 për qind prej nesh nuk e bëjnë sasinë e rekomanduar të stërvitjes.

Mbi 20 përqind e njerëzve nuk bëjnë fare ushtrime. Me një histori të tillë gjenetike dhe sjellje dominuese të pashëndetshme nga shumica e të rriturve, nuk është çudi që hulumtuesit gjejnë një korrelacion të fortë midis lëvizjes fizike dhe niveleve të energjisë.

Këshillat e ekspertëve:

– Mos e mendoni ushtrimin si të mërzitshëm, gjeni një aktivitet që ju argëton dhe gjithashtu ju djersin!

– Provoni trajnime me intensitet të lartë!

– Ngrihuni dhe lëvizni. Edhe nëse jeni në zyrë, thjesht lëvizni!

4. Stres i tepërt

Jo i gjithë stresi është i keq! Në fakt, studimet e shumta kanë treguar se një stres i vogël mund të përmirësojë performancën dhe urgjencën e nevojshme për të përfunduar punën tonë.

Periudhat e zgjatura të stresit të lartë, megjithatë, prishin ekuilibrin kimik të trupit dhe trurit. Si rezultat ndaj stresit, trupi ynë prodhon lëndë kimike shumë më tepër se sa është e nevojshme.

Kur lejohet të vazhdohet, kjo mund të dëmtojë zemrën tonë dhe të shterojë energjinë tonë, duke na bërë të ndihemi sikur jemi gjithmonë të lodhur.

Këshilla të ekspertëve:

– Përcaktoni gjërat që ju shkaktojnë shumë stres.

– Refuzoni të merrni më shumë punë përsipër sesa ju mund të përballoni (mësoni të thoni “jo”, për shembull).

– Eliminoni nga jeta tuaj njerëzit të cilët janë toksikë.

5. Problemet mjekësore

Natyrisht, asnjë “listë e stresit” nuk do të ishte e plotë pa përmendur gjendjet themelore mjekësore.

Nëse e keni provuar të flini më mirë, duke u ushtruar më shumë, duke ngrënë ushqime më të shëndetshme dhe duke kufizuar ekspozimin tuaj ndaj stresit dhe jeni ende të lodhur, mund të jetë e këshillueshme të kontrolloni shëndetin tuaj tek një mjek.

Ja lista e çrregullimeve mjekësore bazë që dihet se shkaktojnë ndjesi të tepruar të lodhjes:

– Anemia

– Çrregullimi i ankthit

– Sindroma e lodhjes kronike (CFS)

– Depresioni

– Diabeti

– Intoleranca e ushqimit

– Sëmundje të zemrës

– Mungesë vitaminash/ lëndësh ushqyese

– Tiroidja joaktive (hipotiroidizmi)

– Shtatzënia

– Infeksion të traktit urinar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here