Unë Fillova të Pija Birrë Rregullisht, Ja Çfarë i Ndodhi Trupit Tim

0
1901

Rrjeti është i mbushur me histori rreth njerëzve që kanë ndryshuar shumë pasi kanë hequr dorë nga zakonet e tyre të këqija. Por çfarë ndodh nëse dikush bën të kundërtën?

Si do të ndryshojë shëndeti dhe pamja juaj nëse vendosni të bëni diçka të dëmshme rregullisht?

Ky djalosh ka tentuar të bëjë një eksperiment të guximshëm për të gjetur se çfarë ndodh nëse pini reth 1 litër birrë çdo ditë për njëmuaj:

Së pari, duhet t’ju them se nuk kam ndonjë zakon të keq. Unë shpesh bëj vrap në mëngjes dhe unë pi alkool vetëm në raste të veçanta.

Para fillimit të eksperimentit, unë shkova tek mjeku për tëkontrolluar shëndetin tim dhe për t’u siguruar që gjithçka ishte në rregull.

Në përputhje me normën e njësisë së alkoolit, vendosa të pija rreth 1 litër birrë në ditë, por e bëra 5-6 herë në javë në vend të 4 herëve në javë (siç këshillojnë ekspertët e shëndetësisë).

Në fund të muajit, unë bëra një kontroll tjetër për të kuptuar se si kjo ndikoi në mirëqenien time. Siç pritej, dita e parë e eksperimentit kaloi me gëzim, me humorin tim të përmirësuar shumë nga pija e shkumëzuar.

Java e parë

Pas disa ditësh shijimi të birrës rregullisht, fillova të kem dhimbje koke të shpeshta – diçka që kurrë nuk ka ndodhur më parë.

U përpoqa të fotografoja çdo ditë trupin tim, për të regjistruar ndryshimet. Duke krahasuar fotot, vura re se fytyra ime u bë paksa e fryrë dhe kisha rrathë të zinj poshtë syve.

Javën e dytë

Papritur, të shkuarit për të fjetur dhe zgjimi në mëngjes filluan të bëhen 100 herë më të vështira se zakonisht.

Zbulova se tashmë më duheshin të paktën 40 minuta që të bija në gjumë. Fitova zakonin e ripërsëritjes së alarmit të orës në mëngjes (si rezultat, fillova të ngrihesha vonë në mëngjes dhe të shkoja vonë në punë).

Për më tepër, tani po më merrte rreth një orë përpjekje (dhe një filxhan kafe të fortë) zgjimi i plotë dhe fillimi i ditës së punës.

Javën e tretë

Kolegët filluan të vërejnë se po bëhesha gjithnjë e më nervoz. Shpesh, e gjeja veten duke u fiksuar në monitorin e kompjuterit, pa u përqendruar.

Para fillimit të eksperimentit, mund të punoja lehtësisht për rreth 4 orë pa pushim dhe nuk ndihesha i lodhur më pas. Tani, ndjeja nevojën për t’u çlodhur në fund të çdo ore pune.

Shikoja vazhdimisht orën, duke pritur të vinte fundi i ditës së punës.

Javën e katërt

Unë shpesh bëj vrap të lehtë në mëngjes, kështu që u përpoqa të mos e braktisja këtë zakon gjatë gjithë eksperimentit tim. Sidoqoftë, gjatë kësaj kohe më duhej të bëja një përpjekje të jashtëzakonshme vetëm për t’u veshur dhe për t’u larguar nga shtëpia.

Para, madje edhe në mot të keq, do të vrapoja të paktën 7milje në një mëngjes. Por sapo e rrisja konsumimin e birrës, kjo distancë papritur u zvogëlua në gjysmë. Në fund të muajit, doli se unë vrapova vetëm 5 herë, edhe pse zakonisht e bëja 10-14 herë në muaj.

Gjëja që më befasoi më shumë ishte shtimi me të vërtetë i shpejtë i peshës.

Pavarësisht nga fakti që unë nuk u ndala së ushtruari, një “bark birre” u bë i dukshëm para fundit të muajit.

Kur eksperimenti mbaroi, vizitova përsëri mjekun për të përmbledhur rezultatet dhe për të gjetur se sa dëme i kisha shkaktuar trupit tim. Doli që frymëmarrja e bllokuar dhe fytyra e fryrë ishin për shkak të tejmbushjes së enëve të gjakut.

Shfaqja e barkut të birrës ishte rezultat i çrregullimeve të sistemit endokrin dhe pagjumësia ishte një simptomë e problemeve të veshkave.

Çfarë mësova nga eksperimenti?

Pamja ime u përkeqësua – Vetëm në javën e parë, shijimi i birrës rregullisht më dha rrathë të zinj nën sy dhe e bëri fytyrën time të zbehtë dhe të fryrë. Gjithashtu, fillova të kem një “bark birre“.

Gjumi m’u përkeqësua – Më duhej më shumë kohë për të fjetur dhe për t’u zgjuar. Edhe pas 9 orësh pushimi, unë ende ngrihesha nga shtrati i lodhur.

Puna u bë më e vështirë – Për shkak të çrregullimeve të gjumit, u bëra nervoz. E kisha të vështirë të përqendrohesha te detyra që bëja, duke përjetuar një nevojë të vazhdueshme për pushim.

Ankesa të ndryshme shëndetësore u shfaqën – Performanca e stërvitjes u zvogëlua. Problemet me presionin e gjakut më dhanë frymëmarrje të bllokuar dhe rrahje zemre të forta. Për shkak të gjumit të dobët, pata dhimbje koke të shpeshta gjatë ditës.

Para kësaj përvoje, gabimisht besoja se një gotë birre në një mbrëmje të qetë nuk do t’i bënte keq askujt.

Sigurisht, reagimet ndaj alkoolit ndryshojnë nga një person në tjetrin, por, duke folur për veten time, padyshim nuk do të përsëris më kurrë eksperimente të tilla.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here