10 Maska për Transformim Magjik të Lëkurës që Mund t’i Bëni për 5 Minuta në Shtëpi

0
5649

Duke lexuar se si bëhen disa maska fytyrash, shumë njerëz kanë frikë t’i përdorin ato në lëkurën e tyre.

Por ka gjithmonë një mënyrë për t’ia dalë mbanë: ju mund të bëni maska ​​me të vërtetë efektive dhe të sigurta.

Për më tepër, kujdesi i rregullt dhe përdorimi i produkteve natyrale të kujdesit të lëkurës do t’ju ndihmojë të dukeni më të shëndetshëm dhe të shmangni elementët toksikë të mundshëm siç janë sulfatet dhe agjentët e ruajtjes që përdoren në shumë maska.

Ne dëshirojmë të ndajmë recetat e maskave më të thjeshta të fytyrës për të cilat lëkura juaj do t’ju falënderojë.

Krem për reduktimin e inflamacionit

© Maria Morri / flickr © Maria Morri / flickr

Përbërësit:

1 banane
1 lugë kos
1 lugë sode

Si ta përdorim atë:

Shtypeni bananen, pastaj shtoni sodë dhe kos. Vendoseni në fytyrë për 10-15 minuta para se ta lani. Kjo maskë është e dobishme sepse bananet janë të mira për reduktimin e inflamacionit dhe puçrrave. Ka edhe informacione që thonë se bananet mund të përdoren për të trajtuar plagët dhe djegiet.

Krem për largimi i poreve të mëdha

© depositphotos © depositphotos

Përbërësit:

2 lugë kos
1 lugë balte kozmetike
1/2 lugë mjaltë (nëse nuk jeni alergjik)

Si ta përdorim atë:

Përzieni baltën kozmetike me kos dhe mjaltë. Vendosni maskën në fytyrë dhe mbajeni atje për 15-20 minuta. Lajeni atë me ujë të ftohtë. Kjo maskë është e madhe për shkak se kosi ndihmon për të hequr qafe poret e mëdha dhe zbeh njollat ​​e pigmentit.

Kremi për lëkurë të thatë

© Cushy Spa / flickr © Cushy Spa / flickr

Përbërësit:

1/2 avokado e pjekur
1 lugë qumësht
1 lugë mjaltë

Si bëhet:

Përziejeni avokadon dhe qumësht dhe mjaltë.

Si ta përdorim atë:

Aplikojeni atë në fytyrë për 10-15 minuta dhe lajeni me ujë të ngrohtë. Avokadoja përmban yndyrna “të shëndetshme”. Lagështon lëkurën e thatë dhe është fantastike për reduktimin e efekteve të dritës UV. Ajo gjithashtu ka një efekt anti-inflamator që ndihmon për të përmirësuar aknet.

Krem për largimin e qeskave të errëta nën sytë dhe ënjtjen

© Rasmus Andersson / flickr

Përbërësit:

1 lugë kafeje,
1 majë e piper i zi,
1/4 lugë vaji kokosit

Si ta përdorim atë:

Përzierni të gjithë përbërësit dhe vendosni ato në lëkurë nën sytë. Lëreni aty 5-10 minuta dhe lajeni me ujë të ngrohtë, masazhoni fytyrën. Kjo maskë është e shkëlqyer sepse përmban kafeinë dhe ndihmon në reduktimin e ënjtjeve dhe qeskave të errëta.

Krem për tendosjen e lëkurës

© John and Tamara Long / flickr

Përbërësit:

një domate e pjekur

Si ta përdorim atë:

Priteni domaten dhe vendosni fetat në fytyrë. Ju mund ta lani maskën pas 10 minutave. Lajeni lëkurën me ujë të ngrohtë. Falë likofinës që përmbajnë domatet, kjo maskë freskon, tonifikon, ndriçon, dhe tendos lëkurën.

Krem për t’u dukur më shëndetshëm

© Cushy Spa / flickr © Cushy Spa / flickr

Përbërësit:

Një kastravec

Si ta përdorim atë:

Qërojeni kastravecin dhe priteni në copa. Merrini copat e ngurta dhe vendosini në fytyrë për 15 minuta dhe lajeni me ujë pas kësaj.

Kjo maskë është shumë e mirë për lëkurën, sepse kastravecat përmbajnë shumë vitamina, duke përfshirë K, B5, A dhe C që kur përdoren së bashku, kanë një efekt shumë të mirë në lëkurë.

Krem për rritjen e aftësisë vetë-shëruese të lëkurës

© John and Tamara Long / flickr

Përbërësit:

karrota,
ujë

Si ta përdorim atë:

Qërojeni karrotën dhe bluajeni atë në një blender, duke shtuar shumë ujë. Vendoseni maskën në fytyrë për 15-20 minuta. Beta-karoteni që përmban karrota ndihmon në shërimin e plagëve të vogla në fytyrë dhe e bën lëkurën të duket e shëndetshme.

Krem për heqjen e shkëlqimit të vajit

© depositphotos

Përbërësit:

1/2 e patates
1 lugë lëng limoni

Si ta përdorim atë:

  • Mënyra 1: Qërojeni pataten, fshijini në fytyrë dhe lëreni aty për 10 minuta. Lajeni atë pas kësaj.
  • Mënyra 2: Qërojeni pataten e freskët dhe shtoni 1 lugë lëng limoni, përziejeni atë dhe vendoseni në lëkurë. Lajeni me ujë të ftohtë. Kjo maskë është e shkëlqyer për të reduktuar shkëlqimin e vajit.

Krem për t’u dukur sikur ke pushuar mirë

© Sunny / flickr

Përbërësit:

Lëng Aloe
4 lugë balte rozë

Si ta përdorim atë:

Përzieni baltën me aloe. Vendoseni maskën në fytyrë për 15-20 minuta, por mos e lini të thahet. Ju mund të spërkatni disa ujë termal në fytyrë kur vëreni se maska është tharë. Lajeni me ujë të ngrohtë.

Kjo maskë mund të përdoret edhe nga njerëz që kanë lëkurë të ndjeshme.

Krem për heqjen e pikave të zeza

Përbërësit:

1 lugē limoni
1 lugë mjaltë

Si ta përdorim atë:

Përzihet limoni me mjaltë. Lani fytyrën tuaj me ujë të ngrohtë. Aplikoni përzierjen në fytyrë. Lajeni atë me ujë të ngrohtë pas 20 minutash. Mjalti ka një efekt të mirë hidratues dhe limoni është fantastik për pastrimin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here