10 Mënyra të Vërtetuara që ia Kthejnë Shkëlqimin Rinor Fytyrës Tuaj

0
8635

Rrudhat dhe qeskat e syve janë shenjë e pamohueshme e plakjes, keqtrajtimi i lëkurës dhe stili i papërshtatshëm i jetesës.

Megjithëse nuk mund ta ndalojmë plakjen, me pak kujdes mund të vonojmë shfaqjen e rrudhave dhe qeskave të syve, ose të paktën t’i bëjmë ato të duken më pak të dukshme madje edhe pasi të jenë shfaqur.

Edhe pse ka shumë kremra ​​anti-rrudhë në qarkullim, serume dhe medikamente në dispozicion, mënyra natyrale për të hequr rrudhat tuaja janë gjithmonë të preferueshme.

Heqja e rrudhave

Rrudhosja e lëkurës është shkaktuar kryesisht nga plakja dhe faktorë të tjerë si shprehia e zakonshme e fytyrës, dëmtimi nga dielli, pirja e duhanit dhe hydratimi i dobët.

Nuk ka asnjë mënyrë që të ndalohet shfaqja e rrudhave, por duke ndjekur një stil jetese të shëndetshëm dhe duke përdorur disa mjete të natyrshme, intensiteti dhe denduria e tyre mund të vonohet dhe të kamuflohet.

E bardha e vezëve

© Depositphotos.com © Chanterelle Skincare & Beauty Therapy / facebook

Merrni disa të bardha vezësh dhe vendosini ato në një tas të vogël. Masazhoni të gjithë fytyrën dhe lëreni të thahet për të paktën 15 minuta. Pas tharjes, shpëlarje me ujë të ngrohtë. Vitamina A dhe vitamina B ndihmojnë në reduktimin dhe gradualisht në heqjen e rrudhave.

Vaj ulliri

© Inatur Herbals / facebook

Vaji i ullirit ndihmon duke e mbajtur lëkurën tuaj të butë. Para se të shkoni në shtrat, masazhoheni fytyrën tuaj me butësi me disa pika vaj ulliri dhe shpëlajeni duke përdorur një peshqir të butë. Ju do të zgjoheni me lëkurë të butë dhe të shëndetshme në fytyrë.

Lëng limoni

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Masazhoni lëngun e limonit në vijat e imëta dhe rrudhave në fytyrë para se të shkoni në gjumë. Aciditeti i limonit zvogëlon pamjen e rrudhave dhe e bën lëkurën të duket më e ndritshme.

Fruta dhe perime

© Depositphotos.com

Frutat dhe perimet e freskëta janë të mbushura me vitamina A dhe D. Ato rikyhejnë shkëlqimin e lëkurës tuaj dhe e bëjnë atë të duket më i ri.

Heqja e çeskave në sytë tuaj

© Shutterstock.com

Shfaqja e qeskave nën sy mund t’ju bëjë të dukeni më të vjetër dhe të lodhur. Edhe pse ata janë më së shumti të lidhura me moshën, ato gjithashtu mund të shfaqen për shkak të gjumit të dobët dhe lodhjes.

Qeskat e Çajit

Çaji përmban ekstrakte natyralë, i cili është një diuretik i butë dhe ka kohë që përdoret nga gjyshet dhe modelet për të ulur irritimin e syve. Ngrohni 2 qeska çaji në ujë, pastaj vendosini për disa minuta në frigorifer. Vendosni 1 qese çaji në çdo sy për 5 minuta dhe sytë tuaj do të ndjehen të freskët.

Avokado

© Depositphotos.com

Lodhja shpesh shkakton njolla të errëta nën sytë dhe mund të shtojë vite në pamjen tuaj. Për të zhdukur këto, vendosni feta avokadoje nën çdo sy.

Feta Kastraveci

© Depositphotos.com

Nëse sytë tuaj janë të kuq dhe të fryrë, merrni 2 feta të kastravecit të ftohtë, shtrihuni dhe vendosni një fetë për çdo sy për 30 minuta.

Lugët

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Merrni 2 lugë metali dhe vendosini në frigorifer për 10-15 minuta. Pasi ato të jenë të ftohta, vendosni pjesët e rruzullta të lugëve mbi qepallat tuaja për 30 deri në 60 sekonda. Ftohtësia e metalit do të ndihmojë të ringjallë sytë e lodhur dhe të bëjnë të ndiheni të rifreskuar.

Heqja e rrudhave periorale

Shpesh, shenjat e para të plakjes janë paraqitja e këtyre: foldava nasolabial, linjat e qeshura dhe linjat e marionetave. Këto gjithashtu mund të nxitohen nga zakoni i pirjes së duhanit. Pra, çfarë mund të bëni për të vonuar këto vija? Hiqeni duhanin!

Kastravecat dhe të bardhët e vezëve

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Merrni gjysmën e një kastravec, qërojeni atë dhe priteni në copa të vogla, dhe shtrydhini ato për t’i bërë lëng. Thyeni një vezë dhe përzieni të bardhën e vezës në këtë lëng. Masazhojeni këtë përzierje mbi fytyrën tuaj, sidomos rreth gojës tuaj. Lëreni për 15 minuta. Pas 15 minutash lani fytyrën tuaj duke përdorur ujë.

Lakër turshi

© Depositphotos.com

Vendosni pak lakër mbi rrudhat tuaj për 10 minuta dhe pastaj lajeni. Ngrënia e lakrës turshi është gjithashtu një mënyrë e mirë për të parandaluar rrudhat sepse lakra mbart me bollëk vitaminë A.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here