10 Truket që i Përdornin Gjyshet Tona dhe Funksionojnë për Mrekulli edhe Sot

0
4415

Disa truke mund të jenë me të vërtetë të zgjuara dhe shumë gjenerata i përdorin ato. Megjithatë, disa harrohen me kalimin e kohës, duke u shndërruar në disa lloje këshillash nga “gjyshja”.

Ne vendosim të sjellim ndërmend të kaluarën dhe të mbledhim 10 truke shumë të dobishme që njiheshin në kohën e gjyshërve tanë.

1. Trëndafilat jetojnë dy herë më gjatë nëse hidhni në ujë një Aspirinë

Aspirina parandalon prishjen e ujit dhe ndihmon në ruajtjen e krizantemave, karafilave, gladiolave dhe trëndafilave.

2. Për të mësuar fëmijën tuaj që të mbajë një stilolaps siç duhet, përdorni një shirit gome.

Vendosni një shirit gome në dorë dhe pastaj bashkëngjitni një stilolaps me kapakun e drejtuar përballë kyçit.

Tani kthejeni 180 °. Stilolapsi tani do të qëndrojë në pozicionin e duhur.

3. Hidhni kripë në një njollë yndyre në rroba sa më shpejt të jetë e mundur.

Kripa do të thithë shumicën e yndyrnave.

Vetëm spërkateni, prisni dhe shkundeni. Një njollë e madhe do të jetë më e lehtë për t’u larë, dhe një e vogël thjesht do të zhduket.

4. Manikyri i tharë mund të hollohet me açeton.

Disa pika açetoni do ta bëjnë manikyrin tuaj jo vetëm më të lëngët, por edhe më shkëlqyes. Megjithatë, gjëja kryesore është të mos shtoni shumë sepse bëhet si i holluar me ujë.

5. Një enë e djegur mund të pastrohet lehtësisht duke zier uji të kripur në të

Ju shumë lehtë mund të pastroni edhe një sipërfaqe të djegur me vajra pa detergjentë të veçantë. Thjesht shtoni disa lugë kripë në ujë dhe vlojeni për 15-20 minuta.

6. Ju mund të pastroni duart nga panxhari ose lëngu i frutave të pyllit me limon.

Sapuni i zakonshëm vetëm forcon ngjyrën e purpurt. Kjo është arsyeja pse, për të hequr qafe njollat e errëta nga panxharet apo manaferrat, është më mirë të përdorni lëng limoni. Ose thjesht fshijini duart me një copë limoni.

7. Vezët nuk do të thyhen dhe e bardha nuk do të rrjedhë ndërsa zihet nëse i vendosni në ujë me kripë

Kripa nuk do të ndikojë në plasaritjen e vezëve, por do të parandalojë që e bardha e vezës të dalë jashtë, duke e ruajtur shijen e saj natyrore.

8. Për të shmangur thërrmimin e bukës, zhyteni thikën në ujë me valë.

Për t’u siguruar që buka e freskët të mos shpërndahet kur e pritni, së pari zhyteni thikën në ujë me valë. Ju gjithashtu mund të derdhni ujin të valë mbi të. Pastaj fshijeni thikën dhe prisni fetat.

9. Patatet ndihmojnë për të larguar shenjat dhe inflamacionin nga pickimet e insekteve.

Merrni një patate të vogël, lajeni dhe priteni atë. Bashkangjiteni anën e prerë në një plagë ose kafshim dhe fiksojeni me një fashë ose ngjitëse.

Patatet zvogëlojnë kruajtjen dhe inflamacionin dhe ndihmojnë për të qetësuar një plagë, duke rritur shpejtësinë e shërimit.

10. Përcaktoni drejtimet e horizontit me orën e dorës.

Merrni një orë dore dhe rrotullojeni atë në mënyrë që dora e orës të përballet me diellin. Pastaj ndani këndin midis dorës së orës dhe numrit 1 e gjysmë. Linja që ndan këndin do të tregojë në jugun.

Deri në mesditë, jugu do të jetë në anën e djathtë të diellit dhe pas mesditës, në të majtë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here