11 Ushqimet për të cilat Trupi Juaj do t’ju Falënderojë që i Keni Ngrënë

0
3108

Rezulton se bananet dhe avokadot janë përjashtuar padrejtësisht nga dietat. Disa boronica në ditë mund të na mbrojnë nga humbja e shikimit dhe nuk ka nevojë të heqim dorë nga konsumimi i bukës për të qëndruar në formë.

Flitet shumë për ushqimet e rrezikshme rreth nesh. E vërteta është se ne të gjithë do të jemi mirë me një ndihmë të vogël nga një dietë e ekuilibruar.

Më poshtë gjeni një listë ushqimesh që do t’ju ndihmojnë të dukeni bukur dhe do ta bëjnë trupin tuaj të ndjehet mirë:

1. Buka e grurit të plotë

© foodiesfeed © depositphotos

Buka e grurit të plotë përmban shumë vitamina B6 dhe B9, të cilat ndihmojnë në përforcimin e sistemit nervor, mbajtjen e një gjendje emocionale të balancuar dhe gjithashtu rritjen e sistemit imunitar.

Është e mbushur me shumë gjurmë minerale, përfshirë magnezin, i cili është një kampion në mbajtjen e niveleve të larta të energjisë. Proteinat janë përgjegjëse për ndërtimin e muskujve dhe eshtrave, dhe karbohidratet ndihmojnë në përqendrimin e trurit tonë.

2. Boronicat

© foodiesfeed © depositphotos

Boronica ka një gamë të gjerë të vitaminave ushqyese, të cilat kontribuojnë në shëndetin e lëkurës dhe gjithashtu luajnë një rol të madh për të na mbajtur larg nga shikimi i dëmtuar.

3. Avokado

© foodiesfeed © depositphotos

Avokado është këtu për të mbrojtur zemrat tona. Ndihmon në stabilizimin e presionit të gjakut dhe redukton rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

4. Karrota

© foodiesfeed © depositphotos

Një karotë në ditë e mban mjeku shumë larg. Karrota ndihmon sistemin tonë imunitar.

Ajo përmban carotene: një substancë që kthehet në Vitamina А brenda trupit tonë. Vitamina A përmirëson rezistencën tonë ndaj infeksioneve.

5. Bananet

© foodiesfeed © depositphotos

Bananet shpesh përjashtohen pa dashje nga lista e racioneve të shëndetshme, por asgjë nuk mund të moderojë nivelet e sheqerit në gjak më mirë se bananet.

Bananet përmbajnë niseshte rezistente që na japin një ndjenjë plotësie dhe redukton oreksin tonë duke ngadalësuar stomakun tonë nga zbrazja. Dhe ato gjithashtu përmbajnë pektin, që ndihmon në heqjen e toksinave nga trupat tanë.

6. Arrat, kikirikët, bajamet

© foodiesfeed © depositphotos

Ato kanë një sasi të madhe të fibrave, të cilat vërtet ndihmojnë lëkurën tonë të qëndrojë e pastër dhe me shkëlqim.

Në vend që të sekretohet nga lëkura jonë, këto fruta të thata ndihmojnë që puçrrat, infeksionet dhe sëmundjet kërpudhore të lëvizin nga trupat tanë me ndihmën e fibrave.

Por kujdes, pasi shumë arra mund të çojnë në shtim peshe, prandaj merreni me ngadalë.

7. Specat këmbanë

© pexels © depositphotos

Specat këmbanë zvogëlojnë kolesterolin dhe lehtësojnë inflamacionin.

Ato janë një burim i mirë i Vitaminës A, Vitaminës C dhe gjithashtu Vitaminës E, e cila luan një rol të rëndësishëm në mbajtjen e flokëve dhe lëkurës të freskëta e rinore.

8. Bishtajat

© foodiesfeed © depositphotos

Balancimi i karbohidrateve komplekse dhe proteinave siguron një burim të ngadaltë dhe të qëndrueshëm të glukozës në vend të rritjes së papritur që mund të ndodhë pas ngrënies së karbohidrateve të thjeshta.

Ndaj, fasulet, bishtajat, bizelet janë të mira për njerëzit me diabet, por edhe nëse nuk e keni këtë problem, ato ende ndihmojnë në procesin e zëvendësimit të qelizave të vjetra me ato të reja.

9. Jeshilet

© foodiesfeed

Jeshilllëqet çaktivizojnë shënjues të caktuar të inflamacionit në të gjithë trupin që mendohet se nxisin sëmundjen e zemrës.

Ato gjithashtu përmbajnë shumë hekur, i cili luan një rol të rëndësishëm në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe është i nevojshëm për proceset metabolike.

10. Fiqtë

© foodiesfeed © depositphotos

Fiku përmban fruktozë, glukozë, celulozë, pektinë, acide organike, vitamina A, C, B1, B12 dhe më shumë.

Ata janë të mirë për përmirësimin e gjendjes së tretjes, për mbajtjen e kalciumit në eshtra dhe zvogëlimin e rrezikut të osteoporozës.

11. Vezët

© foodiesfeed © depositphotos

Vezët e pulave përmbajnë 12 vitamina themelore: A, D, E, H, K, grupi B (B1, B2, B3, B4, B9) dhe disa të tjerë. E verdha e vezës ka po aq Vitaminë D si vaji i peshkut (lajm i mirë për ju).

Vezët e pulave janë gjithashtu të pasura me aminoacide dhe në të vërtetë luajnë një rol kyç në ndërtimin e trupave tanë në mënyrën e duhur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here