12 Përbërësit e Vërtetuar me Shekuj që u Japin Fund Inflamacioneve dhe Dhimbjeve Tuaja

0
335

Është vlerësuar se deri në vitin 2040, më shumë se 78 milionë njerëz do të vuajnë nga artriti. Dhimbja e përbashkët, duke përfshirë ato që lidhen me artritin, njihet se ekziston tek njerëzit qysh prej 4500 p.e.s.

Ötzi, mumja më e vjetër e njohur natyrore e Evropës, e cila gjoja jetoi mes 3400 dhe 3100 p.e.s vuante prej saj. Prandaj, ka mjete të natyrshme që njerëzimi ka përdorur për të trajtuar artritin për shumë, shumë vite.

Ne dëshirojmë t’ju prezantojmë disa ingredientë shekullorë për t’ju ndihmuar ta keni më të lehtë me këtë sëmundje.

Guggul

© Vinayaraj / wikipedia

Guggul, një rrëshirë ngjitëse nga pema Mukul, është përdorur për shekuj për të trajtuar artritin dhe dhimbjen që shkakton.

Guggul natyralisht neutralizon “NF-kappaB”, gjenin primar që përcakton reagimet inflamatore në trup për të parandaluar, vonuar dhe trajtuar inflamacionin para se të ketë një shans për të shkaktuar sëmundje.

Studiuesit e Shkencave të Shëndetit në Universitetin e Kalifornisë Jugore zbuluan se pacientët që kishin përdorur guggul për një muaj përjetonin dhimbje, ënjtje dhe ngurtësi të reduktuar.

Si ta përdorim atë: Shto 1/4 lugë ngjyrues guggul (të disponueshëm në dyqanet e ushqimit dhe farmacive) në një gotë e gjysëm uji. Pijeni 30 minuta para një vakti, 3 herë në ditë.

Vaj eukalipti

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Vaji i eukaliptit ka dy veti: anti-inflamator dhe analgjezik. Kjo jo vetëm që ndihmon për të zbutur inflamacionin, por edhe lehtëson dhimbjet që lidhen me simptomat si artriti reumatoid, osteoartritet dhe madje edhe dëmtimet muskulore.

Një studim i vitit 2013 i kryer në Korenë e Jugut zbuloi se konsumi i vajit të eukalipteve ishte efektiv në dobësimin e dhimbjes.

Si ta përdorim atë: Përzieni 8-10 pika vaj eukalipti me rreth të njëjtën sasi vaji piperash. Për këtë përzierje, shtoni 3-5 lugë çaji të çdo vaji gatimi, si vaji i ullirit ose vaj moringa. Vaj Moringa rekomandohet pasi është një anti-inflamator i fuqishëm.

Fërkoni nyjet tuaja ku ju dhembin dhe do ta ndjeni menjëherë, lehtësimin e dhimbjeve.

Kohoshi i zi

© H. Zell / wikipedia

Kohoshi i zi vepron si një anti-spasmodik për nervat dhe muskujt. Ai përmban acidin salicilik anti-inflamator (baza për përbërësin aktiv në aspirinë) dhe që nga kohërat e lashta është përdorur për të trajtuar një sërë dhimbjesh muskulare, ato të legenit dhe reumatike.

Si ta përdorim atë: Doza e rekomanduar e kohoshit të zi shkon nga 40 mg në 80 mg në ditë. Nëse e blini tretësin, shtoni rreth 2 deri në 4 ml ujë ose çaj 3 herë në ditë. Ju gjithashtu mund të përdorni kapsula. Njerëzit me probleme të mëlçisë, sidomos gratë, duhet ta shmangin këtë barishte.

Kanellë

© deeprootsathome

Kanellë përmban një përbërje të quajtur cinnamaldehideje që i jep kanellës shijen dhe aromën e saj. Cinnamaldehidja ndalon lirimin e acidit arakidonik, një acid yndyror inflamator. Kjo e bën kanellën efektive në reduktimin e inflamacionit të shkaktuar nga sëmundje si artriti.

Si ta përdorim atë: Përzihet 1 gotë me ujë të ngrohtë me 2 lugë mjaltë dhe 1 lugë çaji me pluhur kanelle. Pijeni atë një herë në mëngjes dhe një herë në natën.

Jonxha

© Depositphotos.com

Bima e lashtë e jonxhës, si tek shumë bimë të tjera të lashta, ofron një bollëk përfitimesh shëndetësore.

Kjo është një nga mjetet më të mira bimore në treg për dhimbje të padurushme, dhimbje e mesit dhe artritit inflamator sepse përmban shumë minerale, vitamina dhe ushqyes të tjerë që luajnë një rol vendimtar në fuqizimin dhe rritjen e kockave tona dhe në ruajtjen e një shëndeti të mirë në trupin tonë.

Si ta përdorim atë: Mund të krijohet një çaj bimor. Përdorni sasi të barabarta gjethe jonxhe, gjethe të kuqe mjedre, dhe mente. Për të bërë çajin, shtoni 1 lugë përzierje të çajit në rreth 250 ml ujë të vluar dhe lëreni në vlim për rreth 5 minuta para se ta pini.

Gjethet e lakrës

@Health Access to Food

Lakra është përdorur si një ilaç popullor për shekuj me radhë për të zbutur nyjet e dhimbshme. Apigenin, një përbërës flavonoid i pranishëm në të, i jep asaj vetitë e shkëlqyera anti-inflamatore.

Efektiviteti i këtij ilaçi popullor u provua në një studim të kryer në vitin 2016 që tregoi se gjethet e lakrës janë jashtëzakonisht efektive në trajtimin e osteoartritit.

Si ta përdorim atë: Hiqni kërcyellin e fortë nga gjethet e lakrës dhe shtypni gjethet duke përdorur një objekt të fortë për të liruar disa nga lëngjet e saj.

Nxehini gjethet e lakrave për disa minuta për t’i tu dhënë ngrohtësi atyre. Sigurohuni që mos t’i nxehni shumë se do të digjen. Vendosini gjethet e lakrës së ngrohtë rreth anës së dhimbshme për ta mbyllur tërësisht atë me gjethe.

Mbajini gjethet duke i mbështjellur ato me një fashë ose me garzë. Rrethojeni mbulesën e plotë me një mbulesë plastike ose fletë alumini për të mbajtur ngrohtësinë. Mbajeni për të paktën 1 orë. Ju gjithashtu mund ta lini atë gjatë natës.

Shafran i Indisë

Pluhur i Indisë ka qenë tradicionalisht i përdorur në mjekësinë kineze dhe indiane Ajurvedik për të trajtuar artritin. Shafrani i Indisë punon duke bllokuar citokinet inflamatore.

Në një studim të vitit 2016 të kryer baskarisht nga hulumtuesit nga Koreja e Jugut dhe SHBA, u gjet shurupi që zvogëlon dhimbjen dhe ënjtjen në pacientëve.

Si ta përdorim atë: Filloni të shtoni pluhur shafrani indian në ushqimin tuaj. Ju gjithashtu mund të përzierni 1 lugë djathë gjize në 1 gotë qumësht të ngrohtë. Pini këtë qumësht në mbrëmje para se të flini për të pushuar mirë natën.

Gjithashtu, sigurohuni që të konsumoni përzierjen rregullisht për të zvogëluar dhimbjen dhe inflamacionin e shkaktuar nga artriti.

Karafil

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Kjo barishte e lashtë që ka origjinën në Indonezi është përdorur për breza në mjekësinë kineze dhe indiane për të lehtësuar dhimbjet. Hulumtimet kanë treguar se duke shtuar karafil në dietën tuaj mund të zvogëlojë inflamacion shkaktuar nga artriti me rreth 44%.

Kjo jo vetëm që ndihmon në reduktimin e inflamacionit që keni, por gjithashtu mban citokinat e reja inflamatore që të mos shfaqen në nyjet tuaja.

Si ta përdorim atë: Ju mund ta shtoni atë në ushqimin tuaj ose edhe të bëni çaj me të. Nëse nuk ju pëlqen shija e saj, ju mund të merrni kripë shtesë në formë pilule.

Putra e Djallit

© H. Zell / wikipedia

Putra e Djallit është një bimë që rritet në shkretëtirat e Afrikës jugore. Ajo quhet kështu për shkak të ferrave të vogla që mbulojnë frytet.

Për shekuj me radhë, vendasit e shkretëtirës Kalahari kanë përdorur rrënjën e tharë të kësaj bime për të trajtuar dhimbjet fizike.

Ka prova që sugjerojnë se Putra e Djallit bën efekt po aq sa dhe diakerini (një ilaç me veprim të ngadalshëm që nuk disponohet në Shqipëri) për përmirësimin e dhimbjes lidhur me osteoartritin në kofshë dhe gjunjë.

Si ta përdorim atë: Pijeni si çaj, bëni 5 gram rrënjë të thatë çdo ditë për lehtësimin e dhimbjeve ose të muskujve. Nëse nuk mund të gjeni rrënjë të thata, mund të kërkosh për kapsula plotësuese.

Shiko për produktet që përmbajnë ekstraktin e Putrës së Djallit të standardizuar me 2% deri 3% glikosides iridoid.

Lëkura e shelgut

© Depositphotos.com

Lëkura e shelgut është një nga ilaçet më të vjetra tradicionale që përdoren për të trajtuar inflamacionin. Në fakt, njerëzit edhe gjatë kohës së Hipokratit (shekulli i V pes) ishin të njohur të kishin përtypur leh të shelgut për të ndihmuar në kushtet e trajtimit inflamator.

Lëkura e shelgut përmban një përbërje kimike të quajtur salicin që është e ngjashme me aspirinën. Është provuar të jetë e dobishme në lehtësimin e dhimbjes së osteoartritit, veçanërisht në gjunjë, shpinë, kofshë dhe qafë.

Si ta përdorim atë: Megjithëse disa njerëz preferojnë ta përtypin krudo të papërpunuar, kapsulat e shelgjeve mund të blihen nga farmaci dhe pothuajse çdo dyqan ushqimor shëndetësor.

Doza e rekomanduar është rreth 240 mg në ditë. Gjithashtu, disa dyqane e shesin çaj shelgu, duke e reklamuar atë si një anti-inflamator dhe qetësues dhimbjesh. Vendoseni lehjen e shelgut për 2-3 minuta në ujë të nxehtë.

Akupunturë

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Praktika tradicionale kineze e akupunturës është e njohur për të siguruar lehtësim nga dhimbja, duke përfshirë ato që janë të shkaktuara nga artriti.

Pikat e ndryshme të akupresionin në lidhje me artritin janë: Li 4: Ajo është e vendosur në pikën më të lartë të muskujve kur gishti tregues dhe gishti i madh janë afruar së bashku.

Përdorni një presion të thellë dhe të fortë për të masazhuar dhe stimuluar zonën për rreth 5 sekonda. Li 2: Kjo pikë ndodhet në anën ndërmjet gishtit të dytë dhe gishtit të madh të këmbës.

Aplikoni presion të mesëm duke përdorur gishtat tregues, duke shtypur në të dyja këmbët në të njëjtën kohë nëse është komode për ju ose shtypni një këmbë në të njëjtën kohë. Gb 41: Ajo është e vendosur në majë të këmbës, midis gishtit të vogël dhe gishtit të 4-të.

Shtypni me gishtin tuaj tregues duke përdorur presion të fortë.

Moksibustion

© Depositphotos.com

Moksibustion është një terapi tradicionale kineze që përdoret për të djegur muguortat e thata në pikat specifike të trupit. Praktikuesit pretendojnë se janë veçanërisht të efektshëm në trajtimin e dhimbjeve kronike.

Ajo përdoret gjerësisht në Kinë dhe në vendet e tjera të Azisë Lindore për të menaxhuar simptomat e artritit reumatoid.

Hulumtimet e botuara në revistën Jilin të Mjekësisë Tradicionale Kineze zbuluan se moksibustioni i çiftuar me akupunkturë kishte 83.3% efikasitet në trajtimin e artritit reumatoid.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here