7 Këshilla Për t’i Dhënë Fund Gërricjes së Dhëmbëve Gjatë Natës…

0
1159

Enigma se pse zgjoheni me nofull të lënduar ose me dhimbje koke çdo mëngjes përfundon tani.

Shanset janë, të dyja janë të lidhura me faktin që ju bluani dhëmbët gjatë gjumit. Kjo gjendje e njohur si bruxisëm ka qenë e lidhur kohët e fundit me një tjetër gjendje të pakëndshme të quajtur apnea e gjumit.

Kjo ndodh kur muskujt e fytit pushojnë gjatë natës dhe bllokojnë rrugët e frymëmarrjes, duke ndërprerë frymëmarrjen.

Ne duam t’ju prezantojmë 7 mënyra për një gjumë të qetë dhe për një frymarrje të shëndetshme sapo të zgjoheni nga gjumi.

Bruksizma

Duket e padrejtë që një zakon i tillë i keq, si kërcitja apo fërkimi i dhëmbëve tuaj ka një emër kaq të bukur, bruksizëm. Bruksizmi është aktiviteti parafunksional i dhëmbëve tanë, që do të thotë se nuk është ajo që ata duhet të bëjnë.

Megjithatë, shumë njerëz (8-31% e popullsisë së përgjithshme) vuajnë nga kjo.

Ka 2 lloje bruksizmi: ai i cili ndodh gjatë natës dhe ai që ndodh kur jemi zgjuar që vazhdon gjatë ditës. Arsyet që një person ka bruksizëm mund të variojnë. Faktorë mund të jenë si psikologjikë ashtu dhe gjenetikë, pozicioni jo i rregullt i dhëmbëve të sipërm në lidhje me dhëmbët e poshtëm ose disa barna mund të jenë shkaqet e gjendjes.

Dhëmbët tuaj mund të bëhen më të ndjeshëm dhe të fillojnë të çahen, muskujt e nofullave mund të jenë të sensitivë dhe gjithashtu mund të vuani nga dhimbje koke. Kjo është arsyeja pse trajtimi i kësaj gjendje është shumë i rekomanduar.

1. Shmangni kafeinën dhe alkoolin

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Masa e parë shumë e thjeshtë që mund të merrni është rregullimi i dietës suaj. Ajo që hamë ndikon në të gjitha aspektet e mirëqenies tonë në masë të madhe – dhe dhëmbët nuk bëjnë përjashtim.

Kafeina është një stimulant i mirënjohur që ne të gjithë i drejtohemi kur të kemi nevojë. Por duhet të përpiqeni ta shkurtoni kafenë, coca-cola-n dhe pijet energjie, meqë ato përmbajnë sasi kaq të lartë kafeine.

Nëse ju i pini shpesh, ju bëheni shumë të shqetësuar dhe aktiv gjatë ditës, dhe kjo e bën më shumë të vështirë për ju për t’u çlodhur dhe qetësoheni kur jemi pranë gjumit.

E njëjta gjë vlen edhe për alkoolin, por ky bën që trupi juaj të ketë një reagim tjetër. Alkooli mund të përshpejtojë rënien tuaj në gjumë, por gjithashtu ka gjasa që gjumi të jetë më i shqetësuar dhe i cekët.

2. Zvogëloni nivelet e stresit në jetën tuaj

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Rreth nesh stresi është një shkak i zakonshëm i bruksizmit, ju bën nervoz gjatë ditës dhe ju shqetson gjatë natës.

Së pari duhet të mendoni për shkakun që sjell stres në jetën tuaj (njerëzit, gjërat dhe ngjarjet) dhe më pas të krijoni një plan efektiv se si t’i heqësh ato gjëra.

Ne të gjithë i duam aktivitetet e ndryshme lehtësuese të stresit, por këto janë definitivisht gjërat që do bëjnë një ndryshim: këshillimi, ushtrimi dhe meditimi. Gjithashtu mund të rregulloni orarin tuaj dhe të përpiqeni të shkoni në shtrat dhe të zgjoheni në të njëjtën kohë çdo ditë.

Mos harroni për një dietë të shëndetshme – ushqimi i shpejtë, pijet e sodës dhe shumë ëmbëlsira shkaktojnë prishjen e dhëmbëve. Fruta, perime, arra, dhe manaferra të papërpunuara janë të mira për ju dhe dhëmbët tuaj.

3. Mjaft përtypet gjëra që nuk janë ushqim

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Ky është një zakon që shumë prej nesh kanë pasur gjatë fëmijërisë, por disa të rritur ende e bëjnë këtë në jetën e tyre. Përtypja e një lapsi, një stilolapsi ose ndonjë sendi tjetër jo ushqimor sjell më shumë bakterje në gojën tuaj dhe ngatërron aktivitetin normal të gojës.

Ky zakon është i lidhur drejtpërsëdrejti me grindjen e dhëmbëve dhe e keqja e pakontrollueshme është rezultat i stresit. Nëse nuk mund të ndalni të përtypni gjëra të ndryshme që nuk janë ushqim, provoni të konsumoni ushqime që kërkojnë shumë përtypje dhe kanë pak kalori.

4. Përfshini kalcium dhe magnez në dietën tuaj

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Ne i kemi fshehur ëmbëlsirat dhe lapsat për t’i shkëmbyer me zarzavate tashmë, por thërmimi i dhëmbëve mund të nënkuptojë gjithashtu që ju mungojnë disa suplementë.

Sigurisht, së pari duhet të ekzekutosh disa teste dhe të shohësh nëse kjo është e vërtetë. Mos vetë-përshkruani vitamina dhe suplemente.

Nëse është kështu, dhe nivelet e kalciumit dhe magnezit janë shumë të ulëta, filloni t’i merrni ato. Këto elemente janë të rëndësishme për funksionin e muskujve dhe për shëndetin e sistemit nervor. Nëse ju vuani nga dhimbje koke gjatë natës, këto suplemente do të ndihmojnë.

5. Kushtojini vëmendje shtrëngimit të nofullës

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Ja një ide: kushtojini vëmendje mënyrës sesi sillen nofulla dhe dhëmbët tuaj gjatë ditës. Herët a vonë do të vëreni se ata po jetojnë një jetë të tyre! Shtrëngimi i pavetëdijshëm shpesh ndodh kur jeni duke menduar gjëra komplekse ose jeni shumë të përfshirë në një aktivitet.

Ju nuk mund ta vini re atë, por nofulla juaj është e tensionuar dhe dhëmbët tuaj janë jo komfort në momente të tilla si këto. Çlirojeni nofullën, duke e lëvizur pjesën e poshtme në të majtë dhe të djathtë për ta “relaksuar atë”.

6. Relaksohuni siç duhet në shtrat

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Nëse bruksizmi i natës është rasti juaj, atëherë detyra juaj e parë është të qetësoheni përpara se të flini.

Sa më i qetë dhe i relaksuar jeni, më shumë shans keni të bëni një gjumë të shëndoshë pa dhëmbë të shtrënguar. Ashtu siç e theksuam, gjëra të ndryshme funksionojnë për njerëz të ndryshëm.

Mundohuni të pini çaj mali ose qetësues para se të shtriheni (si p.sh. kamomil). Gjithashtu, përpiquni të masazhoni qafën, shpatullat dhe fytyrën tuaj. Kjo do ta ndihmojë mendjen dhe trupin tuaj të relaksohen me siguri.

7. Shkoni te dentisti

Nëse ju mendoni se nuk po përballeni shumë mirë me gërricjen e dhëmbëve, shkoni tek një mjek! Por nëse vizitoni një dentist mund t’ju dhembë pak xhepi.

Ka 2 opsione: për të blerë një mbrojtëse dhëmbësh të gatshme në farmaci ose për të marrë një të bërë me porosi sipas paramentrave të gojës tuaj. Natyrisht, varianti i dytë është shumë më i mirë, sepse të gjithë kanë struktura të ndryshme të nofullës dhe forma të gojës.

Një mbrojtëse e gojës silikoni me porosi do t’ju përshtatet në mënyrë të përkryer dhe do ta bëjë gjumin më të lehtë për ju (mjaft e vështirë për t’u mësuar me të në fillim). Çmimi i saj është goxha i lartë, por do t’ju shërbejë për rreth 1-1,5 vjet.

Ndryshe nga flokët, dhëmbët nuk dalin më nëse ndodh ndonjë gjë. Kjo është arsyeja pse marrja e kujdesit oral me seriozitet është vendimtare që nga fillimi.

Shpresojmë se ky artikull do t’ju bëjë më të ndërgjegjshëm për problemin nëse e keni atë dhe gjithashtu do t’ju shërbejë si një pikënisje për ta trajtuar atë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here