7 Shenjat e Heshtura të Anemisë që Nuk po i Vini Re!

0
162

Nëse ndjehesh vazhdimisht i dobët, mund të jetë koha për të rritur marrjen e hekurit dhe vitaminës B12.

Po çfarë është anemia?

Anemia është përcaktuar si një gjendje e të mos paturit mjaftueshëm qeliza të shëndetshme të kuqe të gjakut për të transportuar oksigjen në të gjithë trupin dhe ka shumë forma të saj.

Disa njerëz, si ata që vuajnë nga talasemia, janë anemikë që nga lindja, trupat e tyre trashëgojnë gjenetikisht vështirësi në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut ose në pjesë specifike të qelizave të kuqe të gjakut.

Por pjesa më e madhe e personave që vuajnë nga anemia bëhen anemike me kalimin e kohës duke mos konsumuar mjaftueshëm hekur ose vitaminë B12, të cilat, së bashku me acidin folik, janë të nevojshme për prodhimin e qelizave të kuqe të shëndetshme të gjakut.

Ju keni frymëmarrjeje të shkurtër ose trullosje të shpeshtë

Pa hekur ose vitaminë B12 të mjaftueshme, trupi nuk mund të prodhojë mjaftueshëm një lloj të caktuar të proteinës që quhet hemoglobinë, e cila është thelbësore për funksionimin e qelizave të kuqe të gjakut.

Hemoglobina, e cila është kaq e pasur me hekur që i jep gjak ngjyrën e saj të kuqe, lejon oksigjenin të lidhet me qelizat, kështu që qelizat mund ta mbajnë atë në qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin.

Kur nuk ka mjaft hekur ose vitaminë B12 për të krijuar sasi të mjaftueshme të hemoglobinës, disa pjesë të trupit nuk do të marrin oksigjenin që kanë nevojë.

Rezultati: Një nga simptomat e anemisë është që ju nuk mund të merrni frymë lehtësisht dhe nganjëherë merrni kaq pak oksigjen në kokën tuaj saqë ju bën të ndiheni të trullosur.

Je gjithë kohës i lodhur

Profesori i Mjekësisë në Universitetin e Çikagos Andrew Artz, thotë se një nga simptomat më të zakonshme (dhe të dallueshme) të anemisë është një ndjenjë e përgjithshme e lodhjes.

“Lodhja është simptoma mbizotëruese”, – thotë Dr. Artz. “Sfida e simptomës së lodhjes është se çdo person ka një përvojë të ndryshme se si e dallojnë atë. Disa do të ndihen më të lodhur, të tjerët do ta ndjejnë atë me aktivitet.

“Lodhja shkaktohet nga i njëjti proces që çon në frymëmarrje dhe marramendje: pa hekur ose vitaminë B12 të mjaftueshme, nuk ka hemoglobinë të mjaftueshme dhe pa hemoglobinë të mjaftueshme nuk ka oksigjen të mjaftueshëm për të ushqyer trupin.

Lëkura juaj duket më e zbehtë

Nëse nuk keni qelizat e gjakut të shëndetshme për të ushqyer organet tuaja me oksigjen, nuk mund të prisni që organi juaj më i madh (lëkura juaj) të duket e shëndetshme.

Pa hekur ose vitaminë B12, nuk mund të ketë furnizim të mjaftueshëm të gjakut në lëkurë, duke rezultuar në një zbehje, madje edhe në dukje të verdhë, nga jashtë.

Ju ndjeni dhimbje në gjoks

Kur ka më pak qeliza të kuqe të shëndetshme që qarkullojnë, zemra duhet të punojë edhe më shumë për t’i lëvizur ato nëpër trup.

Si rezultat, zemra rreh më shpejt se normalisht dhe mund të filloni të ndjeni tendosje si dhimbje gjoksi.

Një studim i vitit 2005 i publikuar në Circulation, Revista Shkencore e Shoqatës Amerikane të Zemrës, tregoi se gjasat e ngjarjeve të pafavorshme kardiovaskulare apo edhe vdekja u rritën në pacientët anemikë me sindroma koronare akute kundrejt pacientëve jo anemikë me sindroma koronare akute, duke rezultuar nga hulumtuesit se anemia është “Një parashikues i fuqishëm dhe i pavarur” i problemeve kardiovaskulare për pacientët.

Jeni shtatzënë ose po humbni shumë gjak

Ndoshta ju jeni duke konsumuar atë që normalisht do të jetë një sasi e mjaftueshme hekuri, por jeni anemik sepse jeni duke humbur gjakun për një arsye tjetër.

Gratë shtatzëna janë veçanërisht të ndjeshme ndaj anemisë sepse trupi duhet të prodhojë më shumë gjak se normalisht për të mbështetur rritjen dhe zhvillimin e një fëmije, dhe pa hekur, vitaminë B12 ose acid folik, ka më pak qeliza të shëndetshme të kuqe të gjakut që mund të krijohen.

Megjithatë, gratë që nuk janë shtatzëna, burrat, madje edhe fëmijët që përjetojnë gjendje gastrointestinale, si ulcerat, hemorroidet, inflamacionet e stomakut dhe kanceri, mund të kenë rrezik të lartë të anemisë nëse kushtet e tyre shëndetësore shkaktojnë gjakderdhje kronike.

Po hani ushqime të “çuditshme”

Ndoshta një nga simptomat më të pazakonshme të anemisë, në veçanti, tendenca për të dëshiruar artikuj jo ushqimor si kube akulli, sode buke, argjilë, apo edhe lapsa ose bojë të thata.

Edhe më interesante është se mjekët dhe studiuesit ende nuk e dinë pse pacientët kanë dëshirë për të përtypur ose për të ngrënë substanca ushqimore të tilla të pazakonta.

Megjithatë, Dr. Artz thotë se kjo është një simptomë shumë e zakonshme e anemisë prej mungesës së hekurit.

Pra, çfarë duhet të bëni nëse jeni anemik?

Nëse jeni duke përjetuar disa prej këtyre simptomave të anemisë dhe mendoni se mund të jeni anemik, është e rëndësishme që të konsultoheni me një mjek për një vlerësim dhe për të dalluar saktësisht se cili lloj anemije keni dhe çfarë duhet të bëni për ta kuruar atë.

Çelësi është të kuptoni shkakun dhe mungesën, kështu që mund të punoni me mjekun ose dietologun për të rregulluar dietën tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here