8 Drithëra që Duhet t’i Konsumoni për Humbur Peshë dhe 3 që Duhet t’i Evitoni me Çdo Kusht!

0
3825

Kohët e fundit, drithërat kanë marrë një reputacion të keq, sepse shumë njerëz mendojnë për drithërat si karbohidratet që të bëjnë të shtosh në peshë.

Epo, nuk është aq e thjeshtë, dhe nuk është edhe aq e komplikuar.

Disa drithëra në të vërtetë do t’ju ndihmojnë të humbni ose të mbani peshën e përkryer, ndërsa disa të tjera do të bëjnë të kundërtën.

Sekreti është të zgjedhësh llojin e duhur të grurit.

Super Shëndeti është gjithmonë në kërkim të këshillave për të qëndruar të shëndetshëm dhe dëshirojmë ta ndajmë këtë artikull me ju.

Pse kemi nevojë për drithëra?

Karbohidratet dhe fibrat janë thelbësore për trupin tonë për të funksionuar mirë, drithërat i sigurojnë ato të dyja.

Karbohidratet na japin energji, ndërsa fibra është padyshim e dobishme për humbjen e peshës.

Fibra është praktikisht një karbohidrate e patretëshme, që do të thotë se ushqimet që përmbajnë atë kanë më pak kalori sesa e njëjta sasi e karbohidrateve të tjera. Ushqimet që janë të pasura me fibra ju mbushin më shpejt dhe e pakësojnë oreksin tuaj, gjë që i bën ata të shkëlqyer për humbjen e peshës.

1. Tërshëra

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Tërshërat janë shumë të pasura në avenanthramide, një antioksidant që mbron zemrën. Fibra që dominon është fibra beta-glukani. Është e njohur për aftësinë e saj për të thithur shumë ujë, që do të thotë se ajo fryhet në stomak, duke rritur ndjenjën e plotësisë.

Në përgjithësi, tërshëra është fantastike si ushqim për humbjen e peshës dhe mbajtjen e saj, për sa kohë që ju të kontrolloni shtesat në pjatë.

2. Orizi kaf

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Orizi kaf është i pasur me kaq shumë vitamina që pothuajse bëhet një super ushqim. Ai ka antioksidantë, magnez, fosfor, vitamina të grupit B dhe është një nga prodhimet shumë të raalë që është i pasur me selen.

Ai gjithashtu është shumë i pasur me fibra, me yndyrë të ulët dhe ka dendësi të ulët, që do të thotë se ndiheni të plotë pasi të hahet një sasi relativisht e vogël.

3. Thekra

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Studiuesit besojnë se thekra ka më shumë lëndë ushqyese. Ajo ka 4 herë më shumë fibra se gruri i plotë standard, dhe ka gati 50% të sasi së rekomanduar ditore të hekurit.

4. Elbi

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Elbi është i shkëlqyer jo vetëm për humbjen e peshës, por edhe për uljen e nivelit të kolesterolit. Gjatë pazareve ushqimore, sigurohuni që të merrni elb dhe vetëm elb, jo “perla”, që praktikisht do të thotë të rafinuar.

5. Hikrra

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Hikrra ka më shumë proteina se drithërat e tjerë që e bën atë një burim jashtëzakonisht të mirë të proteinave për vegjetarianët. Është shumë e pasur në magnez, gjë që është e rëndësishme për rregullimin e presionit të gjakut. Dhe si të gjitha drithërat, është gjithashtu një burim i mirë i fibrave.

6. Kuinoa

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Kuinoa dhe hikërra janë fantastike për njerëzit me sëmundje keliake dhe intolerancën e glutenit. Kuinoa është gjithashtu e pasur në proteina dhe shumë e pasur në vitamina të grupit B dhe acide yndyrore omega-3. Megjithëse kuinoa nuk është e ulët në kalori, ajo ka një indeks të ulët glicemic.

7. Misri

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Misri mund të jetë tepër i shëndetshëm për ju. Është një burim i mirë i vitaminave të grupit B, magnezit dhe fosforit, dhe gjithashtu të lartë në antioksidantë. Misri është gjithashtu relativisht i ulët në kalori, të paktën deri sa të shtoni gjalpë në të.

8. Thjerrëzat

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Lëndë thjerrore janë drithëra unike sepse ato janë vërtet të pasur me proteina dhe fibra, me yndyrë të ulët dhe me karbohidrate që digjen ngadalë.

Një gjysmë filxhan i shërbyer me thjerrëza përmban 20 gram karbohidrate dhe 8 gram fibra, që do të thotë se 8 nga 20 gram karbohidrate nuk do të treten.

Përveç kësaj, ato janë të pasura e vitamina B, zink, hekur, kalium dhe kalcium.

– Drithërat për tu shmangur kur të duam të humbasim peshë

Drithërat e rafinuara janë ato që do të dëshironi t’u qëndroni larg. Ato përmbajnë vetëm kalori dhe nuk japin asnjë vlerë ushqyese. Disa drithëra me një nivel të lartë GI nuk janë gjithashtu një zgjedhje e mirë në qoftë se keni filluar të fiksoheni shpesh me gjërësinë e belit tuaj.

1. Orizi i bardhë

© Depositphotos.com

Orizi i bardhë është një karbohidrate e rafinuar, e lartë në kalori, e ulët në fibra, dhe vështirë se ka ndonjë vlerë të ushqyerit. Ajo ka një GI shumë të lartë, kështu që kthehet në sheqer shumë shpejt pasi ta hani atë dhe vetëm ju mbush për një periudhë të shkurtër kohore.

2. Gruri

© Depositphotos.com

Gruri gjithashtu mund të quhet një super ushqim. Një superfood për të fituar peshë. Produktet e grurit janë shumë të larta në kalori, kanë një GI shumë të lartë dhe janë shumë problematike, duke përfshirë produktet e grurit në tërësi.

Sipas studiuesve, vetëm 2 feta të bukës së grurit mund të ngrenë sheqerin e gjakut më shumë se 2 lugë sheqeri tavoline.

3. Kuskus

© Depositphotos.com

Kuskusi mund të duket si një drithë i mirë, por realiteti është se nuk është shumë ndryshe nga gruri i rafinuar. Asnjë vlerë ushqyese, vetëm kalori.

A keni gjetur diçka të re dhe interesante në këtë artikull? Na tregoni në komentet e mëposhtme dhe sigurohuni që ta ndani atë me miqtë dhe familjen tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here