Degjenerimi i Muskujve Fillon me Këto 8 Simptoma…

0
359

Distrofia muskulare zakonisht shkaktohet nga një mutacion i gjeneve dhe çon në dëmtime progresive dhe humbjen e qelizave të muskujve në trupin tuaj.

Ajo përfshin mbi 150 lloje të sëmundjeve degjeneruese të muskujve që veprojnë në mënyra të ndryshme, por pothuajse të gjitha ato fillojnë me disa simptoma të buta që, nëse mbeten pa u vënë re, përparojnë ngadalë me kalimin e kohës.

Kemi renditur 8 shenjat paralajmëruese më të zakonshme të degjenerimit të muskujve që nuk duhet t’i nënvlerësoni kurrë.

8. Dhimbje dhe ngurtësi në muskujt

© depositphotos.com © depositphotos.com

Humbja e qelizave të muskujve zakonisht shkakton një ndjenjë të dobësisë në muskujt tuaj. Pra, nëse keni probleme kur ngriheni nga një karrige, lani flokët, ngrini një objekt, ose ju bien gjëra në dysheme, ndoshta ju vuani nga distrofia muskulare.

Ju gjithashtu mund të vini re kontraktura, fleksibilitet të reduktuar dhe dhimbje të shpeshta të muskujve që tregojnë se diçka është e gabuar me muskujt tuaj.

Së bashku me këtë, simptoma të tilla si spazma e zgjatur, ngurtësimi dhe ngushtësia e muskujve të krahëve dhe të këmbëve mund të jenë shenjat e miotonisë, një gjendje serioze që kërkon trajtim mjekësor.

7. Pulpa të fryra

Muskujt e zgjeruara të pulpave mund të jenë një nga shenjat e distrofisë muskulare Duchenne. Kjo sëmundje zakonisht ndodh në moshë të re te djemtë dhe përkeqësohet shumë shpejt.

Nëse vuani nga çrregullimi Duchenne, muskujt e puplpë shpesh preken të parët sepse ato përdoren shumë kur përpiqeni të stabilizoni trupin tuaj. Në këtë rast muskujt fillestar zëvendësohen me yndyrë dhe shtresa indesh.

6. Shpinë e lakuar

© depositphotos.com © depositphotos.com

Nëse muskujt tuaj nuk janë aq të fortë për të mbajtur shtyllën kurrizore, mund të vuani nga një posturë e dobët që mund të shkaktojë skoliozë me kalimin e kohës. Për shkak të kësaj gjendjeje, shpina juaj anon majtas ose të djathtas në mënyrë që organet tuaja të brendshme të ndryshojnë pozicionin e tyre.

Skolioza zakonisht paraqitet në adoleshencë dhe është më shpesh diagnostikuar tek femrat sesa meshkujt. Sëmundja mund të ketë shumë efekte negative në shëndetin tuaj, duke përfshirë dhimbje koke dhe dhimbje konstante në këmbë.

5. Probleme me frymëmarrjen

Në raste të rënda të skoliozës, dobësia progresive e muskujve mund të ndikojë në muskujt e gjoksit tuaj të lidhur me procesin e frymëmarrjes. Megjithëse nuk mund të ndjeni cektësi frymëmarrje në vetvete, mund të përjetoni disa probleme që tregojnë funksionimin e dobët të frymëmarrjes, si dhimbje koke, vështirësi në përqëndrim dhe ankthe të këqija.

Muskujt e dobët të gjoksit e bëjnë të vështirë për ju të kolliteni, duke çuar në një rritje të rrezikut të një infeksioni të rëndë respirator. Pra, nëse nuk trajtohet si duhet, një ftohje e thjeshtë mund të përparojë shpejt në pneumoni.

4. E folura, përtypja dhe vështirësitë në gëlltitje

Problemet me ngrënien duke përfshirë humbjen e aftësisë për të përtypur ushqim ose për ta gëlltitur atë, kollitjen, zëri i mytur pas ngrënies mund të jenë shenjat e para të sëmundjes së Kennedy-t. Kjo sëmundje mund të paraqitet në çdo moshë, por zakonisht zhvillohet te moshat e mesme.

Së bashku me vështirësitë e të ngrënit, mund të përjetoni disa simptoma të tjera të tilla si ndryshimet në të folur, zë hundor dhe madje edhe atrofi e plotë e muskujve të fytyrës, nofullës dhe gjuhës. Të gjithë këto kërkojnë trajtim mjekësor të menjëhershëm.

3. Probleme të zemrës

© depositphotos.com

Në disa forma të distrofisë muskulare mund të ndodhin ndryshime progresive në funksionimin e zemrës. Këto ndryshime quhen kardiomiopati dhe nuk mund të keni asnjë simptomë të saj në një fazë të hershme, edhe pse disa njerëz përjetojnë mungesë frymëmarrjeje, lodhje ose ënjtje të këmbëve.

Megjithatë, për shkak të këtij çrregullimi, muskujt e zemrës nuk mund të funksionojnë në mënyrë të përkryer siç duhet të punojnë. Kjo është arsyeja pse ju mund të keni simptoma të tilla si rrahje zemre të parregullt, zbehje dhe marramendje me kalimin e kohës.

2. Katarakte

© depositphotos.com

Përveç humbjes së muskujve, njerëzit që kanë dystrofinë miotike shpesh vuajnë nga probleme të ndryshme të syve. Këto probleme përfshijnë dobësinë në muskujt e syrit, sytë e përlotur, dhe kataraktet.

Një katarakt është shenja më e zakonshme e distrofisë muskulare. Ajo i referohet një njollosje të lentës brenda syrit tuaj dhe zakonisht çon në një pamje të paqartë, ngjyra të zbehta, telashe me dritat e ndezura dhe probleme shikimi natës.

1. Rënie flokësh dhe infertilitet te meshkujt

© depositphotos.com

Disa njerëz me distrofinë miotike gjithashtu kalojnë nëpër ndryshime hormonale. Një zhbalancim hormonal i tillë zakonisht shkakton rënie të flokëve të parakohshme në pjesën e përparme të kokës së një njeriu që shpesh zhvillohet gjatë viteve të 20-ta apo 30-të.

Çrregullimi endokrin mund të shkaktojë impotencë dhe atrofi testikularë në meshkuj. Si rregull, ky kusht çon në infertilitet, ose në pamundësinë për të pasur fëmijë.

Bonus: Si duhet ta trajtoni distrofinë muskulare?

Megjithëse nuk ka shërim aktual për degjenerimin e muskujve, mund të bëni disa gjëra të thjeshta për të mbajtur muskujt tuaj të fortë dhe të shëndetshëm

  • Ushtrohu rregullisht. Duke e ditur se muskujt tuaj kalojnë nëpër procesin e dobësimit gradual, një nga mënyrat më të mira për të ngadalësuar atë është duke punuar në baza ditore. Aktivitete të rregullta me intensitet të ulët fizik dhe shtrirje do t’ju ndihmojnë të stimuloni trupin tuaj dhe të ndërtojnë muskujt natyrshëm.
  • Hani më shumë ushqime që janë të pasura me vitamina E dhe D. Nëse vuani nga dobësia muskulare, hani më shumë salmon, sardele, karkaleca, djathë, vezë, bajame, avokado, brokoli dhe vaj ulliri.
  • Përdorni pluhur shafrani të Indisë gjatë gatimit. Kjo aromë e vjetër indiane me një përbërje të fuqishme të quajtur kurkumin mund të jetë e dobishme në parandalimin dhe trajtimin e humbjes së muskujve.
  • Pini çaj jeshil në vend të pijeve të tjera. Sipas disa studimeve, duke pirë rreth 7 gota çaji jeshil në ditë mund të ndihmojnë në ngadalësimin e përkeqësimit të indit të muskujve duke luftuar ngacmimin oksidativ në muskujt tuaj.
  • Shtoni sode buke në banjën tuaj. Për shkak të natyrës së saj alkaline, kjo substancë mund të mbrojë muskujt tuaj dhe për të hequr dhimbjet, dhe inflamacion në to.
    Nëse keni vërejtur ndonjë nga këto simptoma, gjëja e parë që duhet të bëni është të takoni mjekun tuaj.

A dini ndonjë mënyrë për trajtimin e distrofisë muskulare? Ndani mendimin tuaj për këtë temë me ne në seksionin e komenteve më poshtë. Qëndroni të shëndetshëm!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here