Këto 6 Ushqime po e Shkatërrojnë Tiroiden Tuaj

0
162

Gjëndra tiroide është një nga gjëndrat endokrine që prodhon hormone që mund të kontrollojnë aktivitetet e trupit tonë, prandaj është e rëndësishme që të jetë në ekuilibër.

Është shumë e rëndësishme që kur identifikojmë disa ndryshime, të veprojmë sa më shpejt që të jetë e mundur, sepse trajtimi i shpejtë dhe i duhur është çelësi i shërimit.

Por pa një dietë të përshtatshme, trajtimi mund të mos jetë aq i efektshëm. Njohja e ushqimeve që duhet të shmangen është një fillim i mirë.

1. Sheqeri

Nëse sheqeri është i rafinuar, kjo i rrit edhe më tej nivelet e glukozës në gjak. Nëse dëshironi të shmangni një sëmundje autoimune të tiroides, duhet të përmirësoni shëndetin e pankreasit dhe të mbani nivele adekuate të hormoneve, pastaj ta eliminoni atë përbërës nga dietën tuaj.

2. Kafe

Nëse konsumoni kafe në mënyrë të moderuar, është mirë, por nëse pija konsumohet në sasi të mëdha, është më mirë ta rishikoni këtë zakon. Ajo çfarë ndodh është se tejkalimi i konsumimit të kafesë kompromenton funksionimin e duhur të gjëndrës adrenale.

Konsumimi i kafesë stimulon sekretimin e hormoneve epinefrinë dhe norepinefrinë përmes gjendrave të veshkave. Çfarë do të thotë kjo? Që do të keni lodhje adrenale dhe probleme me tiroiden.

3. Ushqime të skuqura

Patatet e skuqura ose ndonjë ushqim tjetër që është i skuqur, do ta mundojnë edhe më shumë tiroiden. Përveç ndikimeve të drejtpërdrejta në trupin tonë, ushqimet e skuqura ndikojnë negativisht në ilaçet që përdorni dhe sekretimin e hormoneve të tiroides.

4. Gluten-i

Ky është një kërcënim shumë serioz për shëndetin e tiroides sepse përmban një proteinë të quajtur gliadinë. Ajo çfarë ndodh është se tiroidja prodhon një substancë shumë të ngjashme me gliadinën, kështu që kur konsumojmë ushqime që përmbajnë gluten, të tilla si bukë, makarona apo ushqime të tjera që përmbajnë gluten, trupi do të reagojë përmes sistemit imunitar, duke i shkatërruar të dyja.

5. Soja

Ju nuk keni për të ndaluar së konsumuari sojën, por duhet të keni një konsum të moderuar. Është më mirë të konsumohen derivatet që kanë pësuar fermentim, të tilla si shoyu (salcë soje) dhe miso (miso është një erëz tradicionale japoneze e prodhuar nga fermentimi i sojës me kripë dhe nganjëherë oriz, elb apo përbërës të tjerë.)

Por nëse vendosni të largoni përfundimisht sojën, ju do të keni bërë një zgjedhje inteligjente.

6. Perimet

Lakra, lulelakra dhe brokoli janë të dobishme për shëndetin, por kur vjen puna te problemet e tiroides, do të ishte më mirë të shmangeshin këto ushqime.

Në fakt, ato do t’ju dëmtojnë nëse dieta e tyre nuk është e balancuar mirë. Mos harroni: tiroidja është thelbësore për shëndetin e përgjithshëm të trupit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here