“Po ju plakin para kohe!”/7 Veset e Përditshme që po ia Shtojnë Rrudhat Lëkurës Tuaj

0
692

Ndonjëherë, duket se për ta bërë lëkurën tuaj të butë dhe ndriçojë përsëri, keni nevojë për një shumë të marramendëse parash dhe proçedura të komplikuara. Por lajmi i mirë është se kjo nuk është tërësisht e vërtetë.

Ne kemi grumbulluar gabimet më të shpeshta të cilat kemi nevojë për t’i shmangur, nëse dëshironi të mbani lëkurën tuaj të shëndetshme dhe të re për një kohë të gjatë.

Ju bëni pastrim fytyre shumë shpesh

© depositphotos © depositphotos

Në vend të pastruesve që mund të dëmtojnë shtresën e sipërme të epidermës, përdorni produkte që përmbajnë acid që mund t’ju ndihmojnë të hiqni papastërtitë nga poret.

Ju përdorni krem ​​anti-rrudhë dhe mendoni se është e mjaftueshme.

Për fat të keq, e vetmja mënyrë për të hequr qafe rrudhta është vizita tek një kirurg plastik. Dhe për të vonuar shfaqjen e rrudhave për aq kohë sa të jetë e mundur, sigurohuni që ju të lagni lëkurën tuaj në mënyrë sistematike.

Pasi e lani fytyrën, ju e thani me një peshqir

Mos e thani fytyrën duke fërkuar atë me një peshqir pasi kjo mund të dëmtojë lëkurën. Butësisht prekeni fare pak fytyrën me një peshqir dhe pastaj lëreni ta thajë ajri. Përdorni vetëm një peshqir të veçantë për fytyrën tuaj.

Ju flini me flokët të lëshuar

© depositphotos © depositphotos

Flokët kanë shumë papastërti dhe yndyra që mund të dëmtojnë lëkurën në fytyrë.

Ju nuk i kushtoni vëmendje jastëkut tuaj dhe mbështjellëses së jastekut tuaj.

Ju duhet t’i hiqni qafe qelizat e vdekura të lëkurës që bien nëpër jastëk, dhe pluhurin, rregullisht.

Ju nuk u jepni rëndësi maskave të ​​baltës

Balta e bardhë është universale dhe është e mirë për çdo lloj të lëkurës. Kjo e bën lëkurën të duket shumë më mirë pasi i pastron poret nga papastërtia.

Ju nuk konsumoni fruta dhe perime mjaftueshëm

© depositphotos

Këto ushqime mund t’i japin lëkurës tuaj një ngjyrë të bukur në sajë të karakteristikave të tyre unike:

  • Brokoli – Redukton ënjtjen dhe skuqjen e lëkurës pas diellit.
  • Domate dhe kajsi – Ata mbrojnë nga rrezet e dëmshme UV dhe ju japin një ngjyrë të lehtë.
  • Karrota dhe pjeshkë – Ushqimi i tyre në baza të rregullta mund të zëvendësojë banjën me diell.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here