13 Këshilla që Nuk ua Kanë Thënë për të Krijuar Imazhin e Përsosur!

0
973

Çdo grua posedon një magjepsje dhe hijeshi natyrale që e bën pamjen e saj të paimitueshme pavarësisht çdo gjëje. Bukuria e vërtetë nuk ka nevojë për makijazh që të vlerësohet.

Për të krijuar një imazh të përsosur, e gjitha ajo që ju duhet të bëni është që të shtoni disa truke të dobishme në arsenalin tuaj të magjisë së përditshme!

Ja se si ta bëni veten tuaj më tërheqëse pa humbur kohë dhe para!

13. Përmirësoni tonalitetin e fytyrës

© Irina Bg/shutterstock.com

Për ta bërë lëkurën e fytyrës tuaj të duket më e shëndetshme, përdorni çajin e kamomilit. Merrni një lugë gjelle me kamomil, shtoni një gotë ujë të ngrohtë dhe lëreni atë të përgatitet për 30 minuta.

Pastaj, kullojeni dhe lëreni të qëndrojë pak. Së fundi, shtoni një lugë çaji mjaltë. Pijeni në gllënjka të vogla çdo ditë para mëngjesit për dy javë.

12. Bëjini qerpikët të duken më të gjatë dhe më të trashë

© Serg Zastavkin/shutterstock.com

Një nga mënyrat më të mira për të ushqyer qerpikët tuaj përfshin përdorimin e një përzierje vajrash në shtëpi.

Merrni sasi të barabarta të vajit të kastorit, bajames, susamit dhe rrodhes dhe shtoni vitaminë E (ndihmon në zgjatjen e ciklit të jetës së qimeve në vetulla e qerpikë).

Përzieni përbërësit në një kavanoz të vogël. Kur përzierja të jetë gati, aplikojeni atë në qerpikët e thatë dhe lëreni gjithë natën. Vazhdojeni trajtimin për dy javë për një efekt të dukshëm, revitalizues.

11. Trajtoni flokët e brishtë dhe majat dyshe

© Irina Bg/shutterstock.com

Kur flokët tuaj kanë nevojë për ndihmë të menjëhershme, një maskë e thjeshtë shtëpiake është përgjigja! Përzieni një të verdhë veze dhe një gjysmë gote kos natyral. Shtoni një lugë gjelle vaj ricini.

Pastaj, shtoni një lugë gjelle vaj kokosi. Së fundi, shtoni një lugë gjelle avokado ose vaj jojoba. Përziejini përbërësit së bashku tërësisht. Kur përzierja të jetë gati, aplikojeni atë në flokë të lagur, pastaj vendosni në qese dushi.

Lëreni maskën për një orë. Pas kësaj, shpërlajini flokët mirë.

10. Hidratoni duart tuaja!

© Summerskyshutterstock.com

Për ta bërë lëkurën e duarve të buta dhe të pastër, merrni një sasi të vogël të kremit për duart dhe përziejeni me një sasi korresponduese të uthullës. Aplikoni masën që rezulton nga përzierja çdo mbrëmje para gjumit për dy javë.

9. Bëjini flokët tuaj të butë dhe të shndritshëm

© Irina Bg/shutterstock.com

Merrni një banane të qëruar, vendoseni në një blender dhe shtoni një lugë gjelle vaj ulliri. Përzieni përbërësit, pastaj shtoni dy lugë mjaltë dhe një lugë kos natyral. Përzieni të gjithë përbërësit së bashku derisa të merrni një masë të butë.

Aplikojeni pastën në flokë të lagur, pastaj vendosni një qese dushi. Pas 30 minutash, shpërlajeni maskën tërësisht. Do të merrni rezultate të mahnitshme e të garantuara!

8. Pastroni lëkurën që copëzohet

© Yeko Photo Studio/shutterstock.com

Një locion lëngu aloe vera është ideal për t’u kujdesur për të gjitha llojet e irritimeve të lëkurës së fytyrës. Për të përgatitur maskën, merrni 100 g (lëng) të lëngut aloe vera. Shtoni tre lugë ujë të zier dhe tre lugë alkool. Përzieni të gjithë përbërësit.

Aplikojeni vajin e krijuar në lëkurën e fytyrës dhe qafës tuaj çdo ditë. Lëreni atë për dhjetë minuta, pastaj shpërlajeni. Përfundojeni çdo trajtim duke aplikuar kremin e zakonshëm të lëkurës në zonat e acaruara.

7. Forconi dhe zbardhni thonjtë

© Lumppini/shutterstock.com

Për t’i bërë thonjtë tuaj të duken të shëndetshëm dhe të bukur, e gjitha çfarë duhet të bëni është të zhytni gishtat në lëng limoni.

Pritni një limon në dy pjesë dhe përdorni secilën gjysmë si një pellg të improvizuar për të futur gishtat. Për rezultate më të mira, lërini thonjtë tuaj të zhytyr në lëng për 15 minuta.

6. Largoni pikat e zeza

Kjo maskë për heqjen e pikave të zeza do t’ju ndihmojë t’i hiqni qafe shumë shpejt. Përzieni pak qymyr druri me ngjitës jo-toksik në një tas për të bërë maskën.

Aplikojeni përzierjen në hundë, faqe dhe zonat e tjera ku keni pore të bllokuara. Lëreni maskën derisa të thahet.

5. Trajtojini buzët e thara

© Syda Productions/shutterstock.com

Përzieni sasi të barabarta të salcës së kosit dhe lëngut të karrotës. Aplikojeni përzierjen në buzët tuaja dhe lini atë për shtatë minuta. Shpërlajini buzët më pas.

4. Zbardhni dhëmbët

© HTeam/shutterstock.com

Shtypni disa tableta të qymyrit. Fërkoni dhëmbët me pluhurin që krijohet. Këshillohet që të blini një furçë dhëmbësh të veçantë për këtë proçes!

3. Largoni rrathët e zinj nën sy

© goodluz/shutterstock.com

Zhysni dy tamponë prej pambuku në një gotë qumështi të ftohtë dhe pastaj vendosni ato nën sytë tuaj. Me të vërtetë funskionon!

2. Krijoni një model të përsosur flokësh

© Sofia Zhuravetc/shutterstock.com

Elektriciteti statik mund të jetë një telash kur stiloni flokët tuaj. Për ta hequr qafe atë, lani duart në ujë mineral, pastaj fërkoni me to flokët tuaj!

1. Për një lëkurë të shëndetshme dhe që shkëlqen

Kombinimi i sheqerit dhe domates bën një pastrim të paparë të fytyrës. Ai do të heqë qelizat e vdekura të lëkurës dhe do t’i japë lëkurës tuaj një shkëlqim të shëndetshëm. Pritini një domate në feta dhe spërkatni pak sheqer mbi të.

Butësisht fërkojeni mbi lëkurën tuaj në lëvizje të vogla rrethore. Lëreni atë për 10 minuta dhe shpërlajeni me ujë. Përsëriteni procedurën 3-4 herë në javë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here