9 Pjesët e Trupit që na e Zbulojnë Moshën Menjëherë

0
489

Për shkak të gjenetikës, hormoneve dhe viteve dëmtimi nga dielli, këto zona fillojnë të ndryshojnë ngjyrën dhe strukturën më herët – por ka mënyra për ta parandaluar këtë proces.

Duart

hiroshi teshigawara/Shutterstock

Sidomos tek ju gratë, duart tuaja do të jenë një nga pjesët e para të trupit që do të vëreni duke shfaqur shenja të moshës.

Ndryshimet hormonale rezultojnë në humbjen e elasticitetit të lëkurës dhe humbjen e volumit në shpinë të duarve tuaja. Këto ndryshime shkaktojnë pamjen e çrregullt të lëkurës dhe gjithashtu i bëjnë venat shumë të dukshme.

Plus, duart tuaja rrallëherë janë të mbuluara dhe formojnë njollat e moshës nga ekspozimi në diell, duke shtuar shenjat e plakjes. Përdorimi i kremit mbrojtës ndaj diellit në duart tuaja ose mbajtja në një palë dorashka mund të bllokojë rrezet e dëmshme UV.

Sytë

sruilk/Shutterstock

“Vijat e të qeshurës” e kanë marrë këtë emër jo më kot.

Lëkura rreth syve tanë është më e hollë dhe formon rrudha nga zakonet e përsëritura, të tilla si picërrimi i syve, e qeshura dhe dëmet nga dielli.

Shumica e formulave të kremërave mbrojtës ndaj diellit nuk duhet të aplikohen pranë syve, por mbajtja e syzeve të dielli ofron mbrojtje të dyfishtë: duke bllokuar rrezet UV dhe duke zvogëluar nevojën për të picërruar sytë.

Buzët

Vijat e holla rreth buzëve tuaja shpesh zhvillohen pas atyre të syve dhe ballit. Dëmtimi i diellit luan një rol, por rol luajnë gjithashtu edhe zakonet që hollojnë buzët tuaja, të tilla si të pirit lëngje nga tubat plastikë dhe shishet e ujit.

Balli

sruilk/Shutterstock

Për shkak se ju e mblidhni ballin për shprehi të thella, balli gjithashtu do të jetë një nga vendet e para në fytyrë ku do të zhvillohen rrudhat.

Produktet që përmbajnë retinol rrisin kolagjenin për të reduktuar rrudhat, plus eksfolimi i lëkurës së vdekur e bën lëkurën tuaj të duket më e ndritshme dhe më e butë.

Qafë

Chris Tefme/Shutterstock

Pa marrë parasysh se sa e zellshme jeni për të mbrojtur fytyrën nga rrudhat, me siguri harroni të aplikoni krem mbrojtës ndaj diellit poshtë në qafë.

Aplikimi i kremit mbrojtës ndaj diellit në lëkurën tuaj çdo ditë mund të mbajë larg dëmtimin nga dielli, por nuk do të parandalojë të gjitha shenjat e plakjes.

‘Qafa e gjeldetit‘ është termi që përdoret për të përshkruar lëkurën e lëshuar që ndodh kur ne plakemi për lëkurën nën mjekër dhe zonën e sipërme të qafës.

Kjo zhvillohet nga një kombinim i humbjes së vëllimit dhe elasticitetit të lëkurës. Nëse rënia e lëkurës ju shqetëson, dermatologët sugjerojnë Ultherapi-në, një trajtim joinvasiv që përdor ultratinguj për të forcuar lëkurën.

Gjoksi

Albina Glisic/Shutterstock

Rrobat me pjesën e hapur thellë në zonën e krahërorit e lënë zonën e gjoksit tuaj të ekspozuar ndaj dëmtimit të rrezeve UV. Ju mund të filloni të vëreni enët e dobëta të gjakut, njollat e diellit dhe çngjyrosje të lëkurës.

Rekomandohet aplikimi i kremit mbrojtjes ndaj diellit me të paktën SPF 30 që përmban dioksid titaniumi ose dioksid zinku në gjoks ndërsa jeni duke u bërë gati të visheni.

Vendoseni kremin para se të visheni, që të mund të thahet pa veshur rrobat tuaja.

Gjunjët

ojoel/Shutterstock

Lëkura në gjunjë zakonisht fillon të përkeqësohet para pjesës tjetër të këmbëve.

Ju keni shumë pjesë të dalë të kockave, tendina dhe ligamente, por jo yndyrë dhe muskuj aty. Ju nuk mjaftueshëm mburojë aty për të mbushur lëkurën aty, kështu që është ajo zona ku vëreni zgavrat dhe rëniet.

Acidi salicilik në produktet e kujdesit të lëkurës ndihmon në eksfolim, kështu që zgjidhni një ushqyes që përmban një të tillë pasi do të hidratojë, shndrit dhe lëmojë lëkurën.

Bërryla

Timonina/Shutterstock

Ashtu si gjunjët, bërrylat tuaja janë më së shumti kocka, pa yndyrë dhe pa muskuj për t’i mbushur ato. Mbi të gjitha, njerëzit priren të mbështeten në bërrylat e tyre dhe pesha e tensionon këtë zonë.

Përdorimi i një ushqyesi me acid salicylic mund të ndihmojë në rinovimin e lëkurës në bërryla.

Flokë

bogdych/Shutterstock

Shumica e njerëzve vërejnë thinjat e para në të tridhjetat e tyre, pasi trupat e tyre ndalojnë prodhimin e pigmentit qelizor.

Deri në kohën kur të arrijnë të pesëdhjetat, gjysma e popullsisë mund të presë që 50 përqind e kokës së tyre të thinjet, thotë profesori i dermatologjisë së Stanford University, Anthony Oro.

Ato fije gri kanë tendencë të jenë më të holla se flokët tuaj të mëparshëm, por ngjajnë si më të trasha sepse koka prodhon më pak vaj, duke i tharë flokët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here