“Kombinimet Perfekte!”/ Nutricionistët Zbuluan 10 Dyshet e Përsosura të Ushqimeve

0
364

Domate dhe borzilok, verë dhe djathë, pjepër dhe proshutë – këto produkte janë bërë për njëri-tjetrin.

Kombinimi i tyre në një pjatë ndihmon në maksimizimin e përfitimeve nga ushqimet tuaja. Nutritionistët thonë se kur ushqime të caktuara punojnë së bashku, ato ndihmojnë trupin tonë të thithin vitaminat dhe mineralet në mënyrë më efikase.

Ja cilat janë kombinimet e përsosura të ushqimeve që mund t’ju japin përfitime të mahnitshme shëndetësore.

Ne ju garantojmë se këto kombinime do t’ia rrisin fuqinë dietës tuaj ushqimore!

Karotenoidet dhe Yndyrnat e shëndetshme

Sallatë + Vaj ulliri

Yndyrnat e shëndetshme e ndihmojnë trupin që të absorbojë karotenoidet tre herë më shumë, duke përfshirë lycopene-t, beta-carotene-t dhe antioksidantët.

Hekuri dhe Vitamina C

Biftek viçi + Brokoli

Hekuri që gjendet tek mishi i viçit absorbohet më shpejt nga trupi juaj nëse e shoqëroni me ushqime që janë të pasura me Vitaminë C.

Hekuri dhe Zinku

Oriz + Hudhër

Trupi juaj do të përthithë më shumë hekur dhe zink nga orizi( sidomos ai i egri) nëse ju i shtoni hudhër gjatë gatimit.

Vitaminat B dhe C

Luleshtrydhet + Drithërat nga gruri i plotë

Vitaminat B dhe C përthithen më mirë nëse konsumohen me drithëra të grurit të plotë. Ju mund t’u shtoni gjithashtu edhe kos pa yndyrë.

Hekur dhe Vitaminë C

Tofu + Speca këmbanë

Specat këmbanë përmbajnë më shumë Vitaminë C se portokalli dhe promovojnë përthithjen e hekurit jo-meme. Kështu që shtimi i këtyre specave të shijshëm në gatimet me bazë tofu-je do t’ia bëjë më të lehtë trupit tuaj që të absorbojë hekurin që gjendet në tofu.

Tofu është një ushqim i bërë nga kokrrat e sojës së verdhë. Emri i tij është japonez, është një ushqim 100% bimor. Ai nuk përmban gluten dhe për këtë arsye është një ushqim i përshtatshëm për ata që vuajnë nga sëmundjet e zorrëve. Tofu është një burim i proteinave bimore dhe kripërave minerale.

Vitamina D dhe Yndynat e shëndetshme

Lakër + Salmon

Kombinimi i ushqimeve me burim të Vitaminës D me peshq të yndyrshëm, si salmoni, trofta apo sardelet rrisin fuqinë përthithëse të trupit tuaj ndaj kësaj vitamine.

Karotenoidet, Vitamina A dhe Yndyrnat e shëndetshme

Avokado + Domate

Yndyrnat e shëndetshme të avokados bëjnë që karotenoidet dhe Vitamina A që gjenden tek domatet të jenë shumë më të fuqishme.

Proteinat dhe karbohidratet

Gjalp kikiriku + Banane

Kombinimi i proteinave dhe karbohidrateve ndihmojnë në rindërtimin e qelizave të trupit dhe ndërtimin e masës muskulore pas stërvitjeve.

Piperine

Pluhur Curry + Piper të zi

Piperine, alkanoidi kryesor i piperit të zi shton veprimin e shumë ushqyesve dhe ndihmon që trupi të përthithë substancat e domosdoshme që gjenden tek pluhuri i Curry-t.

Antioksidantët

Çaj jeshil + Limon

Është kombinimi perfekt: lëngu i limonit rrit sasinë e antioksidantëve që duhen përfituar të cilat trupi juaj i ekstrakton nga çaji jeshil.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here