Nëse Vuani nga Hipertensioni, Goditjet në Tru apo Venat me Variçe, Fillojini Shpejt Këto 7 Gjëra

0
541

Pothuajse të gjithë herë pas here përjetojnë ftohje të këmbëve ose mpirje në këmbë dhe gishtërinj të këmbëve.

Nëse kjo ndodh çdo ditë, keni nevojë për ndihmë. Kjo sinjalizon që qarkullimi i gjakut është i dobët, gjë që mund të rezultojë në probleme të veshkave, probleme me venat me variçe dhe sëmundje të tjera.

Nëse keni probleme të tilla ka një shumëllojshmëri ushqimesh që ju mund të shtoni në dietën tuaj të përditshme dhe veprime të thjeshta që mund të bëni për të përmirësuar qarkullimin e gjakut tuaj.

7. Mbani një kafshë shtëpiake

© Bequest/Pixabay

Mbajtja e një kafshe shtëpiake, veçanërisht një qeni, zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Formimi i një lidhje të veçantë me kafshën tuaj ul ritmin e zemrës kur i keni përreth dhe ju ndihmon të menaxhoni stresin tuaj.

Përveç kësaj, posedimi i një qeni rrit shanset për të dalë jashtë dhe për të ecur. Ushtrimet kardiovaskulare – të tilla si ecja – përmirësojnë funksionin e zemrës dhe të enëve të gjakut.

6. Zgjidhni verën kundrejt birrës

© jill111/Pixabay

Një studim klinik i kryer në vitin 2015 konfirmoi se pirja e verës mund të përmirësojë shëndetin e zemrës.

Krahasuar me pijet e tjera me alkool, vera ju jep më shumë përfitime, sepse përmban antioksidantë dhe përbërës të tjerë të bimëve. Por, konsumimi me moderim është çelësi: një gotë në ditë për gratë dhe jo më shumë se 2 ditë për meshkujt.

5. Hani ushqim djegës

© Pixabay

Piper piper i kuq djegës zgjerohet enët e gjakut dhe rrit rrjedhjen e gjakut. Ato ndihmojnë sistemin tuaj kardiovaskular që të funksionojë më mirë dhe të mbajnë presionin e gjakut normal.

Ato gjithashtu ngrohin duart dhe këmbët (ta paturit duart apo këmbët e ftohta do të thotë rrjedhje e dobët e gjakut).

Këshillë: Nëse piper i kuq është shumë djegës për ju, shtoni më shumë qepë dhe hudhër në dietën tuaj ushqimore.

Hudhra relakson enët e gjakut dhe rrit nivelin e sulfidit të hidrogjenit, i cili, nga ana tjetër, përmirëson qarkullimin e gjakut. Qepa ka një nivel të lartë të antioksidantëve, të cilat pengojnë formimin e mpiksjes së gjakut.

4. Vishni rrobat e duhura

© Pexels

Mjekët sugjerojnë se nuk të mbani veshje të ngushta për periudha të gjata kohore. Pantallonat ose xhinset e ngushta pengojnë qarkullimin e gjakut dhe mund të lehtësojnë zhvillimin e venave me variçe.

Rrobat që përshtaten lehtë ose që janë paksa të lirshme lejojnë që gjaku të qarkullojë normalisht në të gjithë trupin tuaj.

3. Shtoni ushqime të pasura me acid folik

© Pixabay

Një nga arsyet më të rëndësishme se përse duhet të konsumoni sa më shumë ushqime të pasura me acid folik është rritja qelizore dhe rigjenerimi. Acidi folik angazhohet në krijimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe parandalimin e anemisë.

Mospasja e acidit folik të mjaftueshëm do të ndikojë në koagulimin e gjakut.

Burimet e acidit folik:

Zarzavate me gjethe të errëta (spinaq, zarzavate, marule)

– Brokoli dhe avokado

– Agrume (portokall, grejpfrut), papaja, banane, luleshtrydhe

– Fasule, bizele dhe thjerrëza

– Farërat dhe arra (fara luledielli, bajame, arra)

– Lulelakër, panxhar, misër dhe karrota

2. Mbajini këmbët lart

© Depositphotos

Mbajtja e këmbëve lart mbi nivelin e zemrës tuaj e përmirëson qarkullimin tuaj menjëherë pasi largon presionin nga venat dhe këmbët. Gjithashtu ju ndihmon të relaksoheni.

Ngritja e këmbëve lehtëson stresin dhe presionin mbi enët e gjakut dhe venat tuaja.

Këshillë: Zhvendosni këmbët dhe rrotullojini këmbët tuaja të ngritura. Mbajini ashtu për 20 minuta në mënyrë të përsëritur gjatë ditës dhe qarkullimi i gjakut tuaj do të rritet.

1. Bëni një masazh

© Depositphotos

Një masazh i mirë rrit qarkullimin lokal pasi stimulon rrjedhjen e gjakut në indet e buta.

Disa studime kanë treguar se masazhi ndikon pozitivisht në funksionin tuaj vaskular periferik. Lëvizjet solide por të buta duhet të synojnë drejt zemrës për të nxitur rrjedhjen e gjakut në sitemin limfatik dhe venoz.

Këshillë: Përdorni vaj bajameje, kokosi ose vaj ulliri. Nëse mundeni, shijojeni një masazh disa herë në javë.

Për vetë-masazh, ju mund të përdorni një rul prej sfungjeri. Vetëm vendoseni në dysheme, shtypni një muskul që ju dhemb kundrejt tij dhe rrotullojuni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here