“Ta merr me miza?”/ 12 Gjërat që Sytë Zbulojnë për Shëndetin Tuaj

0
1619

Herë pas here, të gjithë përjetojnë ndjesi të pakëndshme në sytë e tyre. Për shumicën prej nesh, një pushim dhe gjumë i mirë janë të mjaftueshme për të qetësuar shikimin, por ka edhe disa shenja që nuk mund të injorohen.

Ja cilat janë 12 simptomat, të cilat përbëjnë arsye për t’u konsultuar me një mjek:

1. Pika të bardha në kornenë e syrit

© depositphotos

Ky është një fenomen i zakonshëm në mesin e njerëzve që mbajnë lente kontakti dhe mund të jenë shenjë e infeksionit të kornesë. Edhe lëndimet e vogla të syve të shkaktuara nga mbajtja e lenteve të kontaktit mund të çojnë në një infeksion të tillë dhe pastaj në një ulçerë korneale.

Njerëzit që vënë lente me afat të skaduar ose lente kontakti për një kohë të gjatë (duke përfshirë edhe brenda natës) janë veçanërisht të rrezikuar.

2. Një rreth i bardhë rreth irisit të syrit

© depositphotos

Më shpesh kjo është një shenjë e plakjes, e cila nuk është arsye për t’u shqetësuar. Por nëse nuk jeni larg moshës së daljes në pension, një rreth i bardhë rreth irisit mund të nënkuptojë nivele të larta të kolesterolit dhe triglicerideve, gjë që shpesh nënkupton një rrezik në rritje të një sulmi në zemër apo goditjeje në tru.

3. Skuqja e syve

© depositphotos

Shkaku i skuqjes së syve mund të jetë gjumi i pamjaftueshëm, puna me orare të zgjatura ose ekspozimi ndaj erës apo diellit. Nëse sytë skuqen pa arsye të veçantë, mund të nënkuptojnë sëmundje të tilla si presioni intraokular i rritur (glaukoma), presioni i lartë intracranial dhe diabeti.

4. Tharja e syve

© depositphotos

Sytë e thatë shkaktojnë siklet dhe kruajtje dhe fërkimet e syve dëmtojnë lëkurën delikate rreth tyre. Kjo çon në rënien e qepallave dhe shfaqjen e rrudhave dhe gjithashtu rrit efektin e ajrimit, duke i bërë sytë edhe më të thatë.

Shkaku më i zakonshëm i kruajtjes së syve është një alergji sezonale.

Nëse tharja e tepërt shoqërohet nga ndjeshmëria në rritje ndaj dritës, kjo mund të tregojë sindromën e Sjogrenit, një çrregullim i rrallë i sistemit imunitar.

5. Pikëla pa ngjyrë para syve

© depositphotos

Fluturues të tillë janë veçanërisht të dukshëm kundrejt një sfondi të qiejve të pastër, borës verbuese ose një muri të bardhë të ndriçuar mirë.

Herë pas here, secili prej nesh i sheh ato, por një rritje e mprehtë në numrin e tyre duhet t’ju shqetësojë: kjo mund të jetë një shenjë e një çarjes retinale ose një shkëputjeje.

6. Sy të skuqur e të fryrë

© depositphotos

Kjo është pasojë e lodhjes dhe mungesës së gjumit dhe shpesh ngatërrohet me një shenjë infeksioni.

Një simptomë e tillë mund të shfaqet edhe tek ata që pëlqejnë pikatoret e syve me efekt zbardhues. Përdorimi i tyre në afatgjatë mund të bëjë më shumë dëm sesa të sjellë të mira.

7. Një njollë e verdhë pranë irisit

© depositphotos

Disa njerëz vërejnë një njollë të verdhë ose një gungë të vogël në pjesën e bardhë të syrit, të quajtur pinguecula. Kjo është një shenjë e plakjes së konjuktivës dhe gjendet kryesisht tek njerëzit e moshuar.

Përveç kësaj, zhvillimi i sëmundjes provokohet nga rrezet UV, kështu që shpesh shfaqen pinguecules tek njerëzit që kalojnë shumë kohë në diell. Kjo mund të krahasohet me një kallo në lëkurë.

Ato gjithashtu ndodhin me acarimin sistematik nga era, pluhuri dhe tymi. Pinguecula është një masë e parrezikshme që nuk ka efekt negativ në shikim.

8. Lotë të pavullnetshëm

© depositphotos

Kjo tingëllon pak paradoksale, por lotët e pavullnetshëm mund të jenë një shenjë e syrit të thatë. Kështu syri përpiqet të kompensojë mungesën e lagështisë. Ky fenomen është i zakonshëm në mesin e atyre që shpenzojnë shumë kohë në kompjuter ose përpara televizorit.

A ju ka ardhur papritur vështirësia për të mbyllur një sy dhe për të kontrolluar lotimin e tijj? Kjo është një simptomë e paralizës së nervit, i cili kontrollon muskujt e fytyrës. Mund të jetë një ndërlikim pas një infeksioni viral.

9. Një pikë e vogël e errët në një sfond me drejtim të valëzuar

© depositphotos

Këto simptoma mund të tregojnë qarkullimin e dobët cerebral. Megjithatë, si rregull, pikat që shfaqen dhe zhduken nga fusha vizuale tregojnë errësirën (shkatërrimin) e masës transparente xhelatinoze.

Shkaku më i zakonshëm është plakja e përgjithshme e trupit. Megjithatë, njerëzit me çrregullime metabolike – diabeti, çrregullime vaskulare dhe tifozët e dietave – janë në rrezik.

10. Imazh në zhdukje në fushën vizuale

© pixabay

Nëse herë pas here vëreni një imazh që zhduket nga zona të caktuara të fushës suaj vizuale, kjo është një shenjë e një migrene syri.

Mund të shoqërohet me dhimbje koke për shkak të çrregullimeve të qarkullimit cerebral. Një migrenë syri është e padëmshme. Nuk ka ndonjë shpjegim të saktë të shfaqjes së tij dhe nuk ka metoda të trajtimit.

11. Shikim i paqartë

© depositphotos

Myopia nuk është arsyeja e vetme për një shikim të paqartë: mund të jetë një shenjë e diabetit.

Nëse, përveç shikimit të paqartë, vëreni shkëlqime verbuese dhe rrathë drite rreth burimeve të dritës, kjo mund të tregojë katarakte – një zvarritje të pjesshme ose të plotë të lentes së syrit.

12. Zverdhje e pjesës së bardhë të syrit

© depositphotos

Më shpesh, shkaku qëndron në uljen e funksionalitetit të kanalit të mëlçisë dhe kanaleve biliare. Zverdhja mund të bëhet simptoma kryesore e hepatitit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here