Veprimi i Menjëhershëm që Duhet të Bëni Nëse Keni një Formim Mase në Qafë ose Prapa Veshit

0
1454

Kokrrat në qafë ose prapa veshëve janë një problem mjaft i zakonshëm. Mënyrat në të cilat reagojmë ndaj këtij problemi ndryshojnë duke mos i kushtuar vëmendje shqetësimit dhe merakosjes.

Në disa raste, këto gunga janë shkaktuar nga aknet ose lipoma dhe nuk janë vërtet të rrezikshme. Por ka raste kur qafa dhe veshi mund të sinjalizojnë probleme më të rrezikshme ose madje edhe rrezik për jetën.

Këto janë arsyet më të shpeshta pse shfaqen gunga në qafës dhe pas veshit dhe çfarë ju duhet t’i kontrolloni së pari:

1. Kontrollojini këto gunga për qeliza kanceroze

© Shutterstock.com

Ato mund të shkaktohen nga kanceri nasopharyngeal (NPC) duke u përhapur në nyjet limfatike në qafë. Këto gunga zakonisht nuk janë të dhimbshme, por nuk duhet të injorohen.

Simptoma të tjera mund të përfshijnë dëmtimin e dëgjimit, bllokimet e hundës dhe gjakderdhje nga hunda, shikim i turbullt, dhimbje e fytyrës ose mpirje dhe dhimbje koke.

Edhe nëse nuk keni simptoma, përveç gungave në qafë, planifikoni një vizitë tek një mjek për të përjashtuar rastet më të rënda.

Gungat, masat pas veshëve mund të shoqërohen gjithashtu nga disa lloje të kancerit, si për shembull kanceri i lëkurës ose mund të shkaktohet nga tumoret beninje. Të dyja rastet beninje dhe malinje mund të jenë pa dhimbje dhe mund të rriten në madhësi me kalimin e kohës ose të mbeten të njëjta.

Pa marrë parasysh se çfarë madhësie është masa juaj, konsultohuni me mjekun tuaj për të gjetur se çfarë është në të vërtetë dhe si duhet trajtuar ose hequr.

2. Kontrolloni sistemin limfatik

© Shutterstock.com

Kur sistemi limfatik çekuilibrohet, nyjet limfatike zgjerohen dhe fryhen. Kjo gjendje mjekësore njihet si limfadenopati.

Sistemi ynë limfatik përbëhet nga enët limfatike dhe qindra nyje limfatike që filtrojnë bakteret dhe toksinat e tjera nga trupat tanë duke i kapur dhe shkatërruar ato.

Lymphadenopathy mund të shkaktojë zgjerimin e nyjeve limfatike në pjesë të ndryshme të trupit duke përfshirë qafën, zonën rreth veshëve dhe nën krahë.

Nëse vini re se ndonjë nga nyjet limfatike është zgjeruar dhe fryrë, është më mirë të vizitoni një mjek pa marrë parasysh se ku ndodhen nyjet e fryra.

© Shutterstock.com

Nyjet limfatike të zgjeruara në qafë, nën krahë ose në ije janë simptoma të zakonshme të Limfomës Hodgkin, llojin e kancerit që fillon në qelizat e bardha të gjakut ose limfociteve.

Simptoma të tjera të sëmundjes mund të përfshijnë djersitje natën, humbje peshe, ethe, dhe një kollë të vazhdueshme.

Edhe pse në shumicën e rasteve nyjet limfatike të fryra mund të shkaktohen nga infeksioni, është më mirë të mos e injoroni këtë simptomë dhe t’i kontrolloni ato sa më shpejt të jetë e mundur.

3. Kontrolloni sistemet e trupit tuaj për infeksione

Infeksionet virale dhe bakteriale shpesh shkaktojnë ënjtje dhe gunga rreth qafës dhe veshëve. Infeksionet më të zakonshme që shkaktojnë gunga pas veshëve përfshijnë mononukleozë, strepto-infeksion të fytit, li të dhenve dhe fruthi.

Disa nga infeksionet mund të shkaktojnë mastoiditis ose inflamacion të kockave të mastoideve që gjenden pas veshit. Mastoiditi, nga ana tjetër, shkakton që kockën e sëmurë të zgjatet përpara dhe të formojë një gungë pas veshit.

4. Kontrolloni nëse gungat janë shkaktuar nga cistet dhjamore

© Depositphotos.com

Gungat e veshit dhe të qafës mund të shkaktohen nga cistet dhjamore. Këto ciste formohen në gjëndrat dhjamore të dëmtuara ose të bllokuara që prodhojnë shtresë vajore në lëkurën tonë dhe flokë.

Për shkak të traumave si gërvishtjet, plagët ose aknet, gjëndrat dhjamore ose frangmentet e tyre mund të dëmtohen, gjë që shkakton formimin e një cisti. Mjekët zakonisht diagnostikojnë cistet gjatë ekzaminimeve vizuale, por në disa raste mund të nevojiten teste shtesë.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Get Well Mobile STD Screening (@get_well_mobile_std_screening) in data:

Këto simptoma nuk duhet të injorohen. Vetëm një mjek mund t’ju thotë se çfarë janë ato masa, gunga që ju janë shfaqur dhe nëse kanë nevojë për trajtim ose heqje.

Pra, pa marrë parasysh se cilat janë simptomat tuaja të tjera, nëse vëreni një gungë në qafë ose vesh, bëni më mirë të vizitoni mjekun tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here