10 Gënjeshtra që Nëse Vijoni t’i Besoni do ta Dëmtojnë Shëndetin Tuaj

0
1253

Ka disa gjëra që duhet dhe nuk duhet t’i bëjmë kur është fjala për t’u ushtruar dhe ndonjëherë është pothuajse e pamundur për të zbuluar se cila është ajo këshillë që duhet të ndjekim dhe cila është ajo që nuk duhet t’ia vëmë veshin.

Shpesh këshillat që do të dëgjoni nga një person mund të jenë në kundërshtim me këshillat që do të dëgjoni nga person tjetër dhe kjo mund të jetë mjaft dekurajuese ndonjëherë.

Ne vendosëm që të zbulojmë se cilat këshilla mund të besoni dhe cilave nuk duhet që t’u kushtoni vëmendje.

Mit: Koha më e mirë për t’u ushtruar është në mëngjes

Kjo definitivisht nuk është e vërtetë. Orët më të mira për stërvitje janë orët që ndiheni gati për t’u ushtruar. Nuk ka rëndësi nëse preferoni të ushtoheni në palestër në mbrëmje ose nëse preferoni të bëni vrap para se të shkoni në punë në mëngjes.

Ajo që ka rëndësi është qëndrueshmëria. Studimet tregojnë se nuk ka dallim të madh midis stërvitjeve të mëngjesit dhe mbrëmjes.

Mit: Aktivitetet më të mira për formimin e trurit tuaj janë zgjidhjet e problemave, lojërat dhe fjalëkryqet.

Fjalëkryqet, enigmat dhe problemat nuk janë mënyra e vetme për të zhvilluar trurin. Ushtrimet fizike janë të dobishme për trupin dhe trurin.

Ushtrimet që e shpejtojnë rrjedhjen e gjakut janë më të mira se orët e shpenzuara për zgjidhjen e enigmave.

Rezulton se sportet e përmirësojnë ndjeshëm gjendjen e personit, funksionin e memories dhe mbrojnë nga çmenduria.

Mit: Mund t’i anashkaloni disa javë ushtrime dhe të jeni ende në formë

Për fat të keq, kjo nuk funksionon në këtë mënyrë. Shumica e njerëzve do të humbasin tonin e muskujve pas një ndërprerje prej një javë nga të ushtruarit.

Pra, edhe kur të arrini rezultatet për të cilat keni luftuar, nuk duhet të hiqni tërësisht dorë nga ushtrimet.

Mit: Ose garë vrapimi ose asgjë. Gara e gjatë është e vetmja mënyrë.

Aspak e vërtetë. Njerëzit të cilët preferojnë distanca të shkurtra kanë të njëjtën gjendje të zemrës si ata që drejtojnë maratona. Përveç kësaj, ushtrimet e lehta si vrapimi apo edhe ecja janë më të mira për trupin.

Zemra dhe sistemi i enëve të gjakut mund të përshtaten me të ushtruarit tuaj.

Mit: Pijet energjike janë një mënyrë e shkëlqyer për të qëndruar të hidratuar gjatë një stërvitjeje

Pijet energjike nuk janë asgjë më tepër se sa sheqer me ujë. Në vend të tyre ekspertët rekomandojnë ujë mineral dhe t’i rifitoni energjitë duke konsumuar ushqime të pasura në proteina pas çdo stërvitjeje.

Mit: Një pistë vrapi është më e mirë se sa pak kohë në park

Vrapimi në ajër të pastër dhe në pistë vrapi nuk janë e njëjta gjë edhe nëse mbulojnë të njëjtat distanca.

Të vrapuarit në drejtim të kundërt me erën realizon një punë të madhe të muskujve dhe djeg 10% më shumë kalori se sa duke përdorur pistën e vrapimit.

Mit: Stërvitja jua shton dëshirën për të ngrënë

Nëse jeni vërtet të uritur pas një stërvitje, kjo do të thotë se diçka ka shkuar keq.

Në fakt, stërvitja fizike supozohet ta shtypë urinë. Kjo funksionon në nivelin hormonal: prodhimi i ghrelin (hormoni i urisë) ngadalësohet dhe leptina rritet.

Mit: Vetëm produktet e qumështit përmbajnë kalcium

Miti që produktet e qumështit kanë shumë kalcium është shumë i vjetëruar. Megjithatë, patjetër që ka ushqime të tjera që janë të pasura me kalcium.

Brokoli, farat e susamit dhe spinaqi janë zëvendësuese shumë të mira të produkteve të qumështit që këto të fundit nuk janë gjithmonë aq të shëndetshme sa ne jemi mësuar të besojmë.

Mit: Yoga e largon dhimbjen e shpinës

Yoga nuk mund ta kurojë dhimbjen e shpinës. Nëse dhimbja shkaktohet nga problemet e muskujve, atëherë po, shtrirja dhe disa pozicione mund të jenë shumë të dobishme pasi ato do t’i bëjnë muskujt më të fortë dhe është e mundur që dhimbja të largohet.

Por nëse keni probleme më serioze, si hernie, atëherë yoga mund të bëjë më shumë dëm sesa të mirë. Në çdo rast, konsultohuni me një mjek para se të filloni të bëni yoga.

Mit: Të vrapuarit dëmton gjunjët dhe kyçet

Ky keqkuptim nuk ka ndonjë provë për t’u mbështetur. Sipas studimeve të fundit, vrapimi nuk u bën ndonjë dëm këmbëve tuaja, por në të vërtetë i bën ato më të forta dhe më pak të ndjeshme ndaj lëndimeve.

Bonus: Më shumë kohë e shpenzuar në palestër nuk është gjihmonë diçka e mirë

 

Sipas mjekëve, gjëja më e rëndësishme për çdo stërvitje nuk është të lodhësh. Edhe në qoftë se ju duhet të vini në formë shumë shpejt, është shumë e vështirë për trupin tuaj të shkojë në palestër çdo ditë.

Trupi ka nevojë për kohë për t’u shëruar. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të uleni në shtëpi gjatë gjithë ditës dhe të hani ushqime të shpejta, por pjesa tjetër është po aq e rëndësishme sa vetë të ushtruarit.

Dhe mos harroni të ushtroni muskuj të ndryshëm sipas modeleve të ndryshme për të shmangur dëmtimet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here