10 Mënyra të Shpejta për t’u Çliruar nga Dhimbjet e Kokës

0
3603

Sipas këtij studimi rreth gjysma e popullsisë së rritur përjeton një dhimbje koke të paktën një herë në vit.

Ka shumë lloje të dhimbjeve të kokës si migrena, dhimbje koke klaster dhe ato që lindin për shkak të tensionit, problemeve me shikimin ose sinuset.

Ato të shkaktuara nga tensioni janë më të zakonshmet dhe prekin rreth 1.6 miliardë njerëz.

Meqë dhimbjet e kokës nuk ju paralajmërojnë para se të vijnë dhe mund të fillojnë në çdo kohë dhe kudo, ne kemi bërë një listë prej 10 teknikash që mund t’i përdorni për t’i hequr qafe ato.

Terapia e temperaturës

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Një dushi i ngrohtë ndihmon për të zbutur muskujt e tensionuar dhe mund të lehtësojë dhimbjen e kokës. Por ju nuk mund të keni gjithmonë kohë për të bërë një dush, në këtë rast duke përdorur kompresat e nxehta mund të ndihmojnë gjithashtu.

Aromaterapia

© cushyspa © Depositphotos.com © cushyspa

Aroma e disa vajrave thelbësore, sidomos livandos, mund të qetësojë një dhimbje koke. Masazhoni butësisht vajin në ballë dhe tëmtha dhe shtrihuni në një dhomë të qetë dhe relaksohuni.

Vaji i mendrës gjithashtu është i dobishëm në trajtimin e dhimbjeve të kokës dhe në një studim të kryer në Universitetin Shiraz në Iran, u zbulua se ishte efektiv në trajtimin e migrenave gjithashtu.

Pini ujë

© Depositphotos.com

Dehidrimi është një shkak i zakonshëm i dhimbjeve të kokës. Për t’i mbajtur larg këto dhimbje, qëndroni të hidratuar. Por mbani në mend se mund të çojë në hidratim të tepërt, një gjendje në të cilën natriumi i pranishëm në gjak hollohet Kjo mund të çojë në dhimbje koke, vjellje dhe fryrje – simptoma që lehtë mund të ngatërrohen me ato të dehidrimit.

Kurë bimore

© Max Pixel

Xhenxhefili është përdorur për shekuj për të trajtuar dhimbjet e kokës përfshirë migrenën. Studimet e fundit kanë provuar edhe efikasitetin e tij. Në rast të një dhimbje koke, ju mund të pini lëng xhenxhefili të përgatitur nga përzierja gjysmë lugë çaji xhenxhefili terreni me ujë.

Masazhimi i luginës së dorës

© Depositphotos.com

Si t’i gjeni: Këto pika janë të vendosura në vijën e formuar midis gishtit tuaj tregues dhe gishtit tregues.

Hapat: 

 • Zbuloni zonën dhe vazhdimisht shtypeni atë në mënyrë të vendosur, por me forcë për rreth 10 sekonda.
 • Pas 10 sekondave, lironi shtrëngimin dhe masazhojeni këtë zonë duke përdorur gishtin e madh të  dorës tjetër duke bërë me të lëvizje rrethore. Lëvizni në drejtimin e akrepave të orës për 10 sekonda dhe pastaj kundër akrepave për 10 sekondat e ardhshme.
 • Përsëriteni këtë proces në anën e kundërt.

Ky pikë akupresioni është e dobishme në lehtësimin e tensionit në kokë dhe qafë e cila shpesh është e lidhur me dhimbjen e kokës.

Përdorimi i akupresionit në pikën San Yin Jiao

© Depositphotos.com

Si ta gjeni: Kjo pikë akupresioni është e vendosur në një gjërësi prej 4 gishtash mbi pikën më të lartë në kyçin e këmbës tuaj, në lug pas kockave në zgavrën e brendshme të këmbëve.

hapat:

 • Gjeni pikën dhe përdorni gishtin tuaj për të masazhuar këtë zonë duke aplikuar presion të fortë për rreth 4-5 sekonda.
 • Shtypja e kësaj pike çliron stresin dhe ka një efekt qetësues për mendjen.

Shtypja e portave të ndërgjegjes për të lehtësuar dhimbjen e kokës

© Depositphotos.com

Si t’i gjeni: Ata janë një palë pikash të vendosura në zonën midis dy muskujve të qafës vertikale në bazën e kafkës.

hapat:

 • Duke përdorur gishtin tregues dhe gishtat e mesëm të të dy duarve shtypni fort në të dy anët për rreth 10 sekonda.
 • Pas 10 sekondave, lironi presionin dhe përsëritni.

Kjo lehtëson dhimbjen e kokës të shkaktuar për shkak të tensionit në qafë. Është gjithashtu e dobishme në trajtimin e migrenës.

Masazhimi i pikës së Drilling Bamboo

© Depositphotos.com

Si t’i gjeni: Këto pika janë të vendosura në të dy anët e hundës në zgavër, ku ura e hundës takon kurrizin e vetullave.

hapat:

 • Përdorni gishtat tregues për të aplikuar presion të fortë në të dyja anët njëkohësisht për rreth 10 sekonda.
 • Lëshoni presionin dhe përsëriteni.

Ushtrimi i presionit ndaj këtyre pikave është efektiv në lehtësimin e dhimbjeve të kokës të shkaktuara dhe nga sinusi.

Masazhimi i shpatullave

© Depositphotos.com

Si t’i gjeni: Kjo pikë kyçe në shpatull ndodhet ndërmjet saj ose bazës së qafës suaj.

hapat:

 • Duke përdorur gishtin tuaj, masazhoni këtë vend në anën tuaj të majtë duke lëvizur gishtin e madh në një lëvizje rrethore për rreth 1 minutë.
 • Pas 1 minutë, bëni të njëjtën gjë në anën e djathtë.

Ndihmon ngurtësinë në qafë dhe në shpatulla dhe në këtë mënyrë edhe dhimbjen e kokës që shkaktojnë ato.

Fërkimi i vrimës Pupil Bone

© Depositphotos.com

Si ta gjeni: Ajo është e vendosur në cepin e jashtëm të çdo syri.

 • Përdorni gishtin tuaj tregues dhe gishtat e mesit për të fërkuar butësisht këtë pikë në të dyja anët e syve në të njëjtën kohë derisa të ndiheni të lehtësuar.

Ndihmon për të lehtësuar dhimbjen e lidhur me migrenën.

Kur ishte hera e fundit që keni pasur dhimbje koke? Si e keni përballuar atë? Ndani përvojat tuaja me ne në komentet e mëposhtme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here