10 Ushqime që Dietologët Thonë se Duhet t’u Shmangeni Si Zjarrit

0
1171

Për të mos torturuar veten me dietat strikte, dietologët modernë rekomandojnë të hani ushqim të shëndetshëm dhe të ushtroheni. Ekspertët gjithashtu kanë krijuar tabela dhe lista të produkteve të bazuara në aftësitë e tyre ushqyese.

Ne të gjithë e dimë se buka e bardhë, ushqimi i skuqur, ëmbëlsirat dhe pijet me gaz janë të ndaluara, por ka më shumë produkte që duhet të futen në listën e ushqimeve të ndaluara.

Ne u befasuam nga fakti se disa nga këto produkte mund të jenë me të vërtetë të dëmshme. Dhe më e papritura është tek bonusi.

Kosi i ëmbël

 

© pixabay © pixabay

Produktet ushqyese të qumështit  nuk janë të ëmbla. Po, kosi është me të vërtetë i mirë për trupin tonë, por është më mirë për ta ngrënë atë pa sheqer ose aditivëve të frutave.

Një kos i ëmbël mund të jetë një ëmbëlsirë, por nuk është një produkt i domosdoshëm qumështit.

Dietologët rekomandojnë shmangien e produkteve të qumështit që përmbajnë trashës dhe niseshte. Në vend të kësaj, shtoni disa manaferra të freskëta dhe ekstrakt vanilje në kosin juaj natyral.

Orizi

© pixabay

Thuhet se orizi është pothuajse si bukë dhe, orizi i bardhë është më pak i dobishëm. Ai përmban një sasi të madhe të karbohidrateve të thjeshta që mund të shkaktojnë shtim në peshë.

Dietologët pretendojnë se oriz mund të jetë e mirë për ju, por ai duhet të jetë i një cilësie vërtetë të lartë.

Majdanozi

© pixabay

Majdanozi mund të jetë vërtetë i dëmshëm. Gatuesit e papërvojë nuk duhet ta shtojnë atë në sallatë dhe ta veshin me majonezë, krem kosi ose vaj, pasi që majdanozi mund të fillojnë të emetojnë nitrite dhe fjalë për fjalë të kthehet në helm brenda 30 minutash.

Dietologët rekomandojnë të mos shtoni majdanoz në ndonjë gjellë deri pak para se ta shërbeni, në mënyrë që ai t’i ruajë të gjitha elementet e tij të dobishëm.

Salcat

© pixabay

A keni vënë re ndonjëherë se si salca e domosdoshme e domateve krahasohet me ketchupin e blerë në dyqan? Majoneza, tartari, mustarda dhe salcat e tjera nuk janë një përjashtim nga rregulli. Një gjë është e sigurt, të gjitha salcat e blera përmbajnë sheqer.

Dietologët shpjegojnë: është më lirë për të shtoni sheqer në vend të domates natyrore për të pasuruar shijen. Është e rekomanduar që të zgjidhni vaj ulliri ose liri ose të grini domate vetë dhe të shtoni erëza.

Fruta të thata dhe patate të skuqurat

© pixabay

Patatet e skuqura frutore janë bërë gjithnjë e më shumë popullore por shumica e prodhuesve përdorin të njëjtën metodë për t’i prodhuar si me patatet e skuqura: ata i bëjnë ato duke i skuqur në vaj. Kështu, patate të skuqura vegjetale apo frutore përmbajnë po aq kalori sa patatet e tjera.

Këto patate të skuqura zakonisht duken dhe shijojnë të këndshme falë përpunimit kimik që kalojnë para se të thahen. Për më tepër, ky proces zgjat afatin e depozitimit të produktit pothuajse 3 herë.

Për fat të keq, pas përpunimit, këto fruta nuk janë të dobishme apo të shëndetshme.

Përpara blerjes së frutave të thata, kushtojini vëmendje ngjyrës së tyre, shkëlqimit të panatyrshëm, butësisë ose aromës. Këto janë tiparet e përpunimit. Nëse frutat janë tharë, ato nuk do të jenë të ndritshme ose të buta.

Rrushi

© pixabay

Mund të duket e çuditshme, por rrushi nuk është i shëndetshëm. Është ëmbëlsia e tij që na bën të hamë shumë prej tij duke e bërë trupin tonë që në tp njëjtën kohë të marrë shumë sheqer.

Dietologët thonë se ne duhet të përziejmë rrushin me produkte të tjera me mençuri. Ne nuk duhet ta hamë atë së bashku me ushqime të yndyrshme, peshk, kastraveca të freskët, pjepër, birrë ose qumësht.

Peshku jo i gatuar mirë

© pixabay

Peshku nuk përmban pothuajse asnjë yndyrë të dëmshme dhe përmban yndyrna të dobishme si acidet yndyrore Omega-3.

Shkencëtarët në Universitetin e Hawaii kanë studiuar strukturën kimike të enëve të peshkut më të popullarizuar dhe kanë arritur në përfundimin se peshqit e zier ose të pjekur kursejnë sasinë më të madhe të substancave të dobishme.

Kardiologët amerikanë pohojnë se peshqit e skuqur, të tymosur dhe të kripur janë me të vërtetë të dëmshme.

Misri

© pixabay

Pas shumë ekzaminimeve të ndryshme, shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se misri i modifikuar ndikon në organizmat tokësorë dhe ujorë. Ata kanë vënë re edhe se pjalmi nga misri i modifikuar përmban një helm të dëmshëm. Në shumë vende, ky lloj i misrit madje është i ndaluar.

Nuk rekomandohet të hani misër të konservuar ose ndonjë produkt tjetër të konservuar. Është më mirë ta vloni ose ta piqni për të siguruar që ju të ruani elementet e tij të dobishme.

Qumështi i bajameve

© pixabay

Bajamet, kokosi ose qumësht i bajameve Braziliane përmban sheqer shtesë dhe aromatizues dhe, natyrisht, kalori shtesë. Pra, njihuni me të gjithë përbërësit para se të bleni një produkt. Mund të jetë edhe më mirë ta blini qumështin tuaj në dyqanet organike.

Kekët me oriz

© pixabay

Kjo ëmbëlsirë përfshihet në shumë dieta pasi ato nuk përmbajnë pothuajse asnjë yndyrë. Disa vjet më parë, revistat popullore madje rekomanduan zëvendësimin e bukës me ëmbëlsira orizi.

Për fat të keq, një tortë me oriz ka një indeks të lartë giycemik, kështu që ju ndiheni të uritur shumë shpejt pas ngrënies së tyre. Si rezultat, mund të hani më shumë kalori sesa duhet dhe të fitoni peshë shtesë.

Bonus: Të hani shumë avokado është gjithashtu e dëmshme.

© pixabay

Sot, dyqanet ofrojnë një shumëllojshmëri avokadosh dhe dietologët thonë se ata janë me të vërtetë të shëndetshëm. Por duhet të përmendim se ato përmbajnë shumë kalori: 3.5 oz avokado përmban 245 cal. Pra, nuk është e rekomandueshme që të abuzoni me to.

Mos harroni se vetëm një avokado e papërpunuar i përmban të gjitha elementet e tij të dobishme. Pas përpunimit termik, është më pak i dobishëm. Konsumimi i tepërt i avokados mund të zvogëlojë efektin e barnave anti-inflamatore dhe të reduktojë nivelet e qelizave të kuqe të gjakut.

A hani ndonjë nga këto produkte? A jeni gati për të zvogëluar sasinë e tyre në dietën tuaj?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here