10 Ushqimet që Kujdesen me Delikatesë Për Mëlçinë Tuaj

0
535

Çfarëdo substancash të dëmshme të hyjnë brenda trupit tonë, ato të gjitha përpunohen nga mëlçia.

Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që të kujdesemi mirë për shëndetin e saj.

Më poshtë gjeni një listë të ushqimeve që ndihmojnë në pastrimin e mëlçisë dhe trupit nëse konsumohen rregullisht.

10. Hudhra

Ju pëlqen apo jo, hudhra përmban shumë substanca që janë të mira për mëlçinë tuaj. Është e pasur me selen, i cili rrit efektet e antioksidantëve dhe detoksifikon trupin tuaj.

Hudhra gjithashtu përmban argininë, një aminoacid që ndihmon në relaksimin e enëve të gjakut dhe ul presionin e gjakut në mëlçi.

Përveç kësaj, ka vitaminë B6 që vepron si një agjent anti-inflamator dhe vitaminë C, e cila është mbrojtësi kryesor i trupit tuaj nga oksidimi qelizor dhe dëmtimi.

9. Vaji i ullirit

Vaji i ullirit ekstra i virgjër e ndihmon shumë mëlçinë kur merret me moderim. Ai siguron bazën e lipideve që konsumojnë toksinat në trup, duke marrë përsipër kështu pjesë të punës së mëlçisë.
8. Erëzat dhe perimet

Është vërtetuar se perimet me gjethe jeshile mbrojnë mëlçinë, neutralizojnë metalet, kimikatet dhe pesticidet si nga ushqimi që hani dhe nga mjedisi. Rukola, spinaqi dhe cikoret njihen për rritjen e prodhimit të substancave në mëlçi, e cila çliron mbeturinat nga trupi.

Panxhari në mënyrë natyrale pastron gjakun, i cili rrit efikasitetin e mëlçisë dhe ndihmon në gjenerimin e lëndëve ushqyesve.

Brokoli, lulelakra dhe lakra e kuqe, ndihmojnë mëlçinë të prodhojë enzime për shkatërrimin e toksinave.

7. Çaji jeshil

Çaji jeshil është i pasur me antioksidantë, të quajtura catechines që i përkasin grupit organik flavonoid. Shkencëtarët thonë se është për shkak të këtyre elementëve që çaji jeshil ndihmon në mbrojtjen e trupit nga lloje të ndryshme të kancerit.

6. Grejpfruti

Grejpfruti përmban jo vetëm shumë vitaminë C, por edhe glutathione që sekretohet nga mëlçia. Merr pjesë në kultivimin dhe restaurimin e indeve, prodhimin e elementëve kimik dhe të proteinave dhe rimëkëmbjen e sistemit imunitar.

Grejpfruti përmban më shumë se 70 mg glutathione, duke ndihmuar mëlçinë të gjenerojë enzima detoksifikuese.

5. Arrat

Ashtu si hudhra, arrat përmbajnë argininë si dhe glutathione dhe acide yndyrore omega 3 që mbështesin funksionin detoksifikues të mëlçisë.

Arra janë gjithashtu të pasura me antioksidantë dhe yndyrna të shëndetshme të pangopura që parandalojnë grumbullimin e yndyrave në mëlçi. Këto yndyrna të shëndetshme janë të nevojshme për të krijuar membranë të fuqishme qelizore rreth qelizave të mëlçisë.

4. Mollët

Mollët janë të pasura me pektinë, e cila është e nevojshme për të pastruar trupin dhe për të hequr toksinat nga trakti i tretjes që, nga ana e tij, lehtëson barrën e mëlçisë.

3. Shafrani i Indisë

Substanca kryesore aktive e shafranit është curcumin, një agjent i fuqishëm antioksidues dhe anti-inflamator. Ndihmon në mbrojtjen e kanaleve biliare, shpejton rrjedhën biliare dhe pastron mëlçinë.

Curcumin gjithashtu rinovon qelizat e mëlçise, duke parandaluar që toksinat dhe alkooli të shndërrohen në përbërës të dëmshëm. Shtimi i një luge të vogël shafran në gatimet tuaja jo vetëm që i bën ato të shijshme por gjithashtu ju siguron përfitime për shëndetin tuaj.

2. Limoni dhe lime

Limonat dhe lime-t përmbajnë shumë vitaminë C, që njihet për aftësinë e saj për t’i kthyer substancat toksike në përbërës të tretshëm në ujë që hiqen lehtësisht nga trupi. Pak lëng limoni ose lëng lie stimulon punën e mëlçisë.

1. Avokado

Avokado është një superushqim për mëlçinë. Ajo përmban glutathione së bashku me vitaminat C dhe E, të cilat veprojnë si antioksidantë për të neutralizuar radikalët e lira dhe për të mbrojtur qelizat e mëlçisë nga dëmtimi.

Vitaminat E dhe K të gjetura në këtë frut janë elementë anti-inflamatorë që mbrojnë mëlçinë nga efektet e dëmshme. Yndyrnat e shëndetshme në avokado gjithashtu mund të rregullojnë nivelet e kolesterolit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here