11 Përdorime të Sodës së Bukës të Cilat Pak Vetë i Dinë

0
2959

Britt-Marie, një personazh në një libër nga Fredrik Backman, nuk mund të jetonte pa sodë pjekje. Ajo besonte se kjo substancë mund të ndihmonte në çdo situatë të vështirë.

Po, aftësitë e këtij produkti janë pothuajse të pafundme. Lexoni këtë artikull për të parë se si mund ta përdorni atë në çdo mënyrë që dëshironi.

Ne ju ftojmë të njiheni me disa përdorime të habitshme të sodës së bukës dhe t’i vini ato në përdorim nga sot.

Largimi i ënjtjes së këmbëve

Pas moshës 30 vjeç, njerëzit fillojnë të përjetojnë ënjtje të këmbëve. Si rregull, kjo ndodh për shkak të sasisë së tepërt të kripës në indet e trupit. Soda e pjekjes ndihmon për të larguar fryrjen e këmbëve.

Përzieni një lugë e gjysmë sodë buke me 1 filxhan ujë të valë. Vendosni në përzierje të ngrohtë çorape pambuku, shtrydhni ato dhe vishini. Aplikoni mbështjellëse ushqimesh mbi këmbët tuaja. Vishni çorape të thata. Ju mund t’i mbani veshur për tërë natën. Brenda 8 orësh do të shihni rezultatet.

Pastruese e pikave të zeza

 

Po është e vërtetë. Soda e bukës ndihmon për të neutralizuar pH e lëkurës tuaj, kështu që ajo do të fillojë të prodhojë më pak vaj dhe përfundimisht pikat e zeza do të zhduken.

Kështu që do t’ju duhet:

  • Përzini sode buke dhe ujë për të formuar një pastë.
  • Shpërlani fytyrën me ujë të ngrohtë për të hapur poret tuaj.
  • Aplikoni pastën e sodës së pjekjes në fytyrën tuaj, duke u përqëndruar në zonat me pika të zeza.
  • Pastaj masazhoni lëkurën dhe lëreni pastën për një minutë.
  • Pastrojeni pastën me ujë të ngrohtë dhe shpërlani fytyrën me ujë të ftohtë për të ngushtuar poret.

Heqja e njollave kokëforta

  • Për të hequr njollat e verdha të djersës, përzini 2  lugë sode buke, 4 lugë peroksid hidrogjeni dhe 1 lugë detergjent të lëngshëm. Aplikoni përzierjen në njollë dhe lëreni për 15-20 minuta. Kini kujdes me pëlhura të holla.
  • Njollat e gjakut dhe të barit në xhinse mund të hiqen me sode buke të tretur në një sasi të vogël uji të ngrohtë. Fërkoni këtë përzierje në pëlhurë duke përdorur një furçë dhe lëreni për 30 minuta. Pastaj lajeni artikullin.
  • Soda e bukës gjithashtu largon njollat e yndyrës në xhaketa prej poliamide ose poliestre. Para se t’i lani rrobat , lagni njollat me ujë dhe vendosni sodën e pjekjes në to. Prisni 15 minuta dhe pastaj lani xhaketën si zakonisht.

Ruan ngjyrën e brokolit

© Depositphotos © Depositphotos

Për ta mbajtur të gjelbër brokolin gjatë gatimit, shtoni 1 lugë sode buke në tigan me ujë. Perimet tuaja do të duken vërtet të shijshme.

Një kompleks modelimi

Soda e bukës dhe niseshteja e misrit formojnë një kompleks të madh modelimi që bëhet vërtet i fortë. Për ta krijuar atë, përzini 1 lugë sode buke dhe 1/2 filxhan niseshte misri në një tas.

Shtoni 3/4 e filxhanit me ujë të ngrohtë. Përzini substancën për të larguar gungat dhe vendosini në një tigan mbi nxehtësinë mesatare. Përzijeni substancën gjatë kohës së “gatimit”. Kur të bëhet e trashë, hiqeni dhe ftoheni.

Riparimi i qeramikës së copëzuar

Nëse përzieni sodën e bukës me ngjitës, do të merrni një paste që ngjit të çarat në sipërfaqe qeramike.

Largimi i njollave të bardha në dërrasën e zezë

© Geralt / Pixabay

Për të hequr njollat e bardha në dërrasën e zezë, duhet ta fshini atë me një sfungjer të lagur në sodë buke.

Heqja e pesticideve nga perimet dhe frutat

© Depositphotos © Depositphotos

Për të hequr pesticidet dhe dyllin nga frutat dhe perimet, vendoseni në një përzierje të ngrohtë me sode buke dhe ujë për 15-20 minuta.

Zbutja e copës

© KaoruYamaoka / Pixabay

Rrobat tuaja do të bëhen më të buta nëse i zhytini ato në një përzierje të sodës së bukës 24 orë para larjes. Do të shihni se rrobat tuaja do bëhen më të pastra, pasi soda e pjekjes dyfishon efektin e detergjentit.

Zbardhim i gomës së atleteve

Përzini 2 lugë sode buke, 1 lugë peroksid hidrogjeni, dhe 1 ligë ujë. Butësisht aplikojeni përzierjen në thembra me një furçë të vogël për t’i pastruar ato.

Një dush rimëkëmbje pas një stërvitjeje

Një dush me sodë buke mund të lehtësojë dhimbjet e muskujve pas një stërvitje. Hidhni pak sodë bukë në ujë të valë dhe prisni derisa të shpërndahet. Pastaj shtoni këtë përzierje në ujin për banjën tuaj.

Një kohë prej 20 minutash do t’ju ndihmojë të relaksoheni dhe të lani lëkurën tuaj.

A ishin ndonjë nga këto receta të dobishme? A keni këshilla për sodën tuaj të pjekjes?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here