5 Mënyra për të Patur Sqetulla të Pastra pa i Depiluar

0
5834

Depilimi shkakton irritim, qime të formuara nën mish dhe rezultatet zgjasin vetëm 24 orë më së shumti. Përkundër kësaj, ndersa 77% e femrave ende ishin duke u depiluar në vitin 2017, ndërsa 33% të tjera vendosën ta linin natyrshëm. Është koha të shqyrtojmë disa alternativa!

Sheqer + lëng limoni

© rockysylvi / Instagram © Depositphotos.com

Sheqeri dhe limoni janë përbërës të mirënjohur kur bëhet fjalë për luftimin e qimeve të padëshiruara. Ato janë përbërës të një paste pastruese – një substancë dylli që i heq qimet lehtë dhe për një kohë të gjatë. Megjithëse procesi është i dhimbshëm, rezultatet mund të zgjasin deri në 4 javë dhe nuk shkaktojnë krijimin e qimeve nën mish.

Meqë ra fjala, nëse shtoni mjaltë, mund ta krijoni shumë lehtë përbërjen në një mikrovalë. Për këtë, do t’ju duhet:

 • 1 filxhan sheqer
 • 1/4 filxhan mjaltë
 • lëng i 1/2 së limonit (2 lugë gjelle)

Bashkojini përbërësit në një tas dhe përzini deri sa të bëhen të njëtrajtshëm, pastaj vendoseni përzierjen në një mikrovalë për 2 min. Nxirreni atë dhe përzini çdo 20 deri në 30 sekonda. Lëreni të ftohtë para përdorimit.

Limoni është acid, kështu që vepron edhe si një agjent zbardhues, duke i bërë qimet të hapura dhe pothuajse të padukshme, ndërsa gjithashtu ngadalëson rritjen e tyre.

Ja një ilaç që mund t’ju ndihmojë me këtë:

 • Merrni 2 lugë sheqer dhe 1/2 gotë me ujë të ngrohtë.
 • Shtoni 2 lugë lëng limoni dhe periejeni mirë.
 • Aplikojeni atë në sqetull dhe lëreni për 20 minuta.
 • Lajeni me ujë të ngrohtë duke përdorur lëvizje të lehtë fërkimi.
 • Përsëriteni 2 deri në 3 herë në javë.

Nëse i përdorni këto 2 së bashku, nuk do të keni probleme në mes sesioneve tuaja të sheqerosjes, sepse kur qimet tuaja po bëhen të dukshme, por jo të rritura mjaftueshëm për t’i hequr.

E bardha e vezës + miell misri

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Montana Spa & Boutique (@montana.spa) in data:

A keni provuar ndonjëherë një maskë për fytyrën? Nëse përgjigja është “po”, ju ndoshta e dini se është më efektive në heqjen e qimeve të trupit sesa në heqjen e pikave të zeza. Pra, pse të mos bëni këtë maskë për sqetullat tuaja?

 • Merrni një vezë, derdhni të bardhën në një tas.
 • Shtoni 1/2 lugë miell misri, 1 lugë sheqer dhe përzini së bashku.

Aplikoni paste në zonën me qime dhe lëni deri sa të thahet (po, ju do të duhet të rrini me krahët e ngritur lart, kështu që jini të duruar). Pas kësaj, thuajini mirupafshim qimeve tuaj dhe hiqini ato!

Qumësht + shafran Indie

© georgiaintheflowers / Instagram © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Këtu është një ilaç tjetër për t’i bërë qimet nën sqetulla të rriten ngadalë dhe të dobësohen çdo herë.

E gjitha ajo që ju duhet është:

 • 3 lugë pluhur shafran i Indisë
 • 1 lugë qumësht

E lehtë, apo jo? Tani përzini këto dyja për të krijuar një paste të trashë dhe aplikojeni atë në sqetullat tuaja për 20-30 minuta derisa pasta të thahet plotësisht. Kur të vijë koha, të merrni një copë, lageni me ujë të ngrohtë dhe fshijeni maskën me lëvizje rrethore.

Pas kësaj, lani pjesën që ka mbetur dhe thajeni me një peshqir. Përsëriteni rregullisht për një efekt të dukshëm.

Papaya + shafran i Indisë

© myarmpitfetish / Instagram © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Papaja përmban papain – një enzimë e aftë për të shkatërruar folikulat e qimeve, duke parandaluar rritjen e tyre.

 • Merrni 1-2 lugë papaja të papjekura, përzini me gjysmë luge pluhur shafran të Indisë, dhe trazojeni mirë.
 • Aplikoni atë në zonën problematike dhe masazhojeni butësisht, por tërësisht.
 • Lëreni pasten për 15 minuta dhe më pas shpërlajeni.

Mjetet juridike janë efektive vetëm në periudhën afatgjatë, prandaj përsëriteni 2-3 herë në javë për disa muaj për të arritur rezultate të mahnitshme.

Shafran i Indisë + sode buke

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Nëse më mirë do ta hanit papajan sesa ta përdornit atë për heqjen e qimeve, këtu është një ilaç më pak ekzotik. Është me të vërtetë i lehtë për t’u bërë dhe rezultatet vijnë më shpejt nga sa do të mendonit.

 • Për ta bërë atë, vendosni 1 lugë shafrani, 2 lugë sode buke dhe përziejeni atë me ujë.
 • Shtoni gradualisht ujë ndërsa përzierni përbërësit për të formuar një paste hollë.
 • Aplikojeni atë në sqetull dhe lëreni të thahet.
 • Fërkojeni përzierjen me duart tuaja, pastaj shpërlajeni dhe thani sqetullat.

Mos harroni se shafran i Indisë ka një ngjyrë të ndritshme portokalli, dhe lëkura juaj mund të ndryshojë pak, prandaj jini të durueshëm dhe përgatituni për më shumë fërkime.

Bonus: heqja e përhershme e qimeve

 

Sado të mrekullueshme të jenë këto mjete, ju duhet t’i përsëritni ato për të parë rezultatet. Megjithatë, ekziston një mënyrë e sigurt për të hequr qafe qimet e padëshiruara njëherë e përgjithmonë.

Po flasim për epilimin elektrik, që është e vetmja mënyrë për të hequr deri në 100% të qimeve pa marrë parasysh se çfarë ngjyre janë. Kjo metodë përdor një gjilpërë të vogël që hyn në çdo gjëndër të qimeve dhe shkatërron rrënjën nga brenda.

Tingëllon e frikshme, apo jo? Por ndryshe nga metodat e tjera, ajo heq edhe fijet gri, kështu që është një vendim që mund të merret nga një person i çdo moshe.

Po, është gjithashtu e dhimbshme, e shtrenjtë, konsumon kohë dhe madje kërkon që të ndiqni disa rregulla midis sesioneve për të arritur rezultatet e dëshiruara. Megjithatë, për shumë njerëz, e gjithë kjo ai vlen.

Si i trajtoni qimet nën sqetulla? A i hiqni ato apo i leni të rriten? Nëse preferoni t’i hiqni, cila është mënyra juaj e preferuar? A do ta konsideronit trajimin e perhershem? Ndani mendimet tuaja në komentet e mëposhtme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here