7 Produkte që i Kemi Fajësuar Gabimisht si të Dëmshme

0
917

Ushqimi është dhe gjithmonë ka qenë një temë e nxehtë diskutimi. Njerëzit duan të dinë se cilat ushqime janë të mira për trupin tonë dhe cilat janë ato që mund të na dëmtojnë.

Por ndonjëherë edhe shkencëtarët e kanë gabim dhe duhet të tërheqin ose modifikojnë deklaratat e tyre muaj apo edhe vite më vonë.

Ne kemi krijuar një përmbledhje të aksidenteve të tilla shkencore për t’i ndarë me ju në mënyrë që ju të keni të gjithë informacionin për të bërë zgjedhjet më të mira të mundshme!

Dhe mos humbisni bonusin në fund të këtij artikulli për të kuptuar nëse çokollata është me të vërtetë një “mysafir i padëshiruar” në trupin tuaj.

Kripa

© imgur

Disa dekada më parë, njerëzit besonin se kripa ishte me të vërtetë e keqe për ta. Ata ishin të frikësuar nga pasoja të tilla si presioni i lartë i gjakut, problemet e zemrës dhe veshkave, e kështu me radhë.

Dhe ndërsa çdo gjë është e mirë me moderim, studimet e kryera në vitet 2000 nuk tregojnë një lidhje të drejtpërdrejtë midis uljes së konsumit të kripës dhe vuajtjes nga hipertensioni ose sëmundjet e zemrës.

Përkundrazi, kur ndalojmë konsumimin e natriumit, trupat tanë lirojnë hormonet dhe enzimat që rrisin presionin e gjakut.

Vezët

© depositphotos

Njerëzve u është thënë të kufizojnë konsumin e tyre të vezëve për shkak të kolesterolit dhe aftësisë së tij për të bllokuar arteriet dhe për të rritur rrezikun e sulmit në zemër, goditjes në tru dhe diabetit.

Një dekadë më vonë, shkencëtarët pranuan se ata bënë një gabim: ka aktualisht 2 lloje të kolesterolit dhe vezët përmbajnë një të mirë. Përveç kësaj, ato janë të larta në hekur, proteina dhe antioksidantë lutein dhe zeaxanthin, të cilët mbrojnë kundër çrregullimeve të shikimit lidhur me moshën.

Kokoshkat

© depositphotos

Për shumë, shumë vite, ky partner besnik filmash i yni u konsiderua si ushqim i keq.

Megjithatë, u zbulua se kokoshka ka më shumë antioksidantë (të quajtur polifenolë) se sa frutat dhe perimet. Dhe studimet tregojnë se polifenolët reduktojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit.

Një tjetër përfitim i kokoshkave: ato kanë shumë pak kalori. Por sigurohuni që ato nuk përmbajnë ndonjë aromë artificiale të shtuar. Është mirë t’i përgatisim ato në shtëpi!

Qumështi

© depositphotos

Për vite me radhë na është thënë t’i qëndrojmë versionit të skremuar për të zvogëluar sasinë e yndyrave që konsumojmë.

Megjithatë, studimet e fundit tregojnë se të gjithë yndyrnat në qumësht sjellin shumë ushqyes thelbësorë në trupin tonë dhe madje e bëjnë gjakun më elastik ndaj disa llojeve të kancerit.

Përveç kësaj, qumështi i plotë në të vërtetë ju ndihmon të mos shtoni në peshë dhe të zvogëloni rrezikun e diabetit!

Kafeja

© depositphotos

Jo shumë kohë më parë, kafeina u akuzua për të gjitha llojet e “mëkateve”: shkaktimin e hipertensionit, problemet e zemrës, dëmtimin e sistemit nervor dhe kështu me radhë.

Megjithatë, studimet e kohëve të fundit tregojnë se kafja çon në shkallë më të ulët të sëmundjeve të zemrës dhe vdekjes së hershme. Pirja e kafesë u zbulua se ishte më pak e prirur për sëmundje si cirroza e mëlçisë, diabeti i tipit 2 dhe madje edhe problemet neurologjike si sëmundja e Parkinsonit dhe Alzheimerit.

Orizi i bardhë

© depositphotos

Ka një numër arsyesh pse ne nuk duhet t’i frikësohemi orizit të bardhë. Ja ku po përmendim disa:

  • Tretet lehtë dhe ndihmon absorbimin e toksinave. Pra, nëse stomaku juaj është i trazuar, ky mund të jetë një vakt i mirë për disa ditë.
  • Nuk përmban gluten.
  • Ndihmon në parandalimin e problemeve kronike të tretjes.
  • Është provuar se përmban arsenik më pak se orizi ngjyrë kafe.

Pica

© depositphotos

Kjo histori është e njëjtë me atë të kokoshkave. Nuk ka asgjë të keqe tek picat nëse e bëni atë në shtëpi! Në fakt, është një burim i madh dhe përzierje e ushqyesve të ndryshëm.

Vetëm mendoni për këtë: proteina dhe disa karbohidrate, dhe erëzat tuaja të preferuar të freskëta ose të thata.

Bonus

A është çokollatë me të vërtetë një armik  i shëndetit tonë, siç na thuhet vazhdimisht?

Burime të besueshme deklarojnë se Çokollata e MIRË në fakt mund të përmirësojnë shëndetin tuaj! Me “të mirë”, duam të themi e errët dhe që përmban jo më pak se 70% kakao. Një trajtim i tillë mund të:

  • Rivendosë fleksibilitetin e arterieve tuaja, gjë që është e mirë për zemrën dhe qarkullimin tuaj.
  • Ulë e niveleve të kolesterolit “të keq”.
  • Ndihmon trurin e të moshuarve që të qëndrojë aktiv.
  • Ul rrezikun e goditjes në tru.

Madje ka edhe një studim që sugjeron se çokollata e errët mund të ndihmojë në parandalimin e diabetit! Është e mahnitshme se sa ka për të ofruar pa përmendur edhe se kjo ju bën më të lumtur!

Shpresojmë sinqerisht që ky informacion i të ushqyerit do të jetë i dobishëm për ju dhe do ta bëjë jetën tuaj pak më të lehtë dhe më të mirë! Vetëm mos harroni se të gjitha udhëzimet e mësipërme funksionojnë për njerëzit me një gjendje përgjithësisht të mirë shëndetësore.

Natyrisht, nëse keni probleme specifike, mos harroni të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se t’i zbatoni ato. Dhe mos harroni të ndani me ne përvojat tuaja ushqyese në koment!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here