8 Mënyra Inteligjente për t’u Shpëtuar Goditjeve në Tru, Dhimbjeve të Kokës dhe Lodhjes Kronike

0
1723
@depositphotos

Nëse vuani nga simptoma të tilla si mjegullimi i trurit, lodhja, dhimbje e vazhdueshme e kokës ose depresion, ndoshta keni qarkullim të dobët cerebral të gjakut.

Ka arsye të caktuara pse truri juaj nuk mund të marrë gjak të mjaftueshëm, nga stresi dhe presioni i lartë i gjakut në mpiksjen e gjakut. Injorimi i shenjave të hershme të qarkullimit të dobët të gjakut mund të çojë edhe në hypoxia, një gjendje ku qelizat e trurit tuaj fillojnë të vdesin sepse nuk janë duke marrë elemente të mjaftueshme për të funksionua si duhet.

Ju kemi përgatitur bëri një listë të metodave më efektive për të përmirësuar rrjedhjen e gjakut në tru që lehtësisht mund t’i provoni në shtëpi.

8. Qëndroni aktivë

© ek.yuzmeant / instagram © meagle1976 / instagram

Kur bëni ushtrime me intensitet të lartë, muskujt tuaj kanë nevojë për më shumë lëndë ushqyese dhe gjaku shpërndahet në mesin e tyre. Kjo rezulton në një ulje të rrjedhjes së gjakut në tru. Ushtrime të lehta dhe të moderuara, përkundrazi, mund t’ju ndihmojnë të rrisni qarkullimin e trurit.

Në përgjithësi, të gjitha aktivitetet aerobike kanë efekte pozitive në rrjedhën e gjakut të trurit, kështu që ju mund të zgjidhni të bëni diçka si noti, biçikleta, kërcimi ose të bëni yoga në ajër të pastër. Të gjitha këto do të jenë të dobishme për shëndetin tuaj.

Nëse nuk keni kohë të mjaftueshme për të praktikuar ndonjë sport, thjesht bëni shëtitje të shkurtra dhe të shpejta për rreth 30-50 minuta gjatë gjithë ditës. Kur këmbët tuaja prekin tokën, ato dërgojnë valë presioni nëpër arteriet tuaja, të cilat nga ana tjetër, dërgojnë më shumë gjak dhe oksigjen në trurin tuaj.

Gjithashtu, mos harroni të aktivizoheni sa herë që keni mundësinë: të merrni shkallët në vend të ashensorit, të zbrisni në gjysmë të rrugës nga autobusi në mënyrë që të keni nevojë ta bëni në këmbë pjesën tjetër të rrugës.

7. Shtriqni muskujt tuaj

© ivana_dragicevic88 / instagram

Shtriqja jo vetëm që përmirësojnë qarkullimin e përgjithshëm në trupin tuaj duke parandaluar ngurtësinë në nyjet dhe muskujt tuaj, por gjithashtu ndihmon trurin tuaj të marrë më shumë oksigjen dhe elemente të tjerë thelbësorë për të funksionuar si duhet.

Shtriqjet më të mira për rritjen e qarkullimit në tru janë pozicionet e anasjellta – ato që pozicionojnë kokën nën zemrën tuaj.

Ushtrimet më të thjeshta dhe më efektive shtrënguese që mund të bëni lehtësisht në shtëpi janë “pozicioni i qenit” dhe “përkulja në këmbë përpara“. Por kini kujdes kur i praktikoni ato – nëse ndjeni dhimbje ose siklet në shpinë, konsultohuni me mjekun tuaj menjëherë.

6. Meditoni më shpesh

© birdofparadisetraining / instagram

Sipas disa studimeve, meditimi në të vërtetë mund të ofrojë shumë përfitime të trurit që përfshijnë qarkullimin në rritje të këtij organi.

Për shembull, nëse praktikoni një meditim të të kënduarit të quajtur Kirtan Kriya për 12 minuta në ditë, ndoshta do të vëreni se mendja juaj është bërë më e qartë, kujtesa juaj është përmirësuar dhe humori juaj është më i qëndrueshëm.

Si ta bëni:

Uluni në një pozicion të thjeshtë me këmbë me qafën tuaj drejt, mjekrën poshtë dhe duart tuaja në gjunjët tuaj me pëllëmbët tuaj të drejtuara lart.

Filloni duke kënduar, “Saa Taa Naa Maa“.

Thoni, “Saa” dhe prekni gishtin tuaj me gishtin tuaj tregues; thoni “Taa” dhe lëvizni gishtin tuaj drejt gishtit të mesëm; thoni, “Na” dhe prekni gishtin tuaj me gishtin e unazës dhe thoni “Maa” dhe lëvizni gishtin tuaj drejt gishtit të vogël.

5. Mos kini frikë nga uji i ftohtë

© empowered_nutrition_au / instagram © yogi_jiske / instagram

Ekspozimi ndaj të ftohtit mund të ndihmojë gjithashtu që të keni më shumë gjak që rrjedh në trurin tuaj. Në fakt, disa studime tregojnë se zhytja e këmbës ose dorës në ujë të ftohtë, edhe për disa minuta, mund të rrisë presionin e gjakut, të zvogëlojë ritmin e zemrës dhe të bëjë enët e gjakut në zemrën tuaj dhe trurin të funksionojë më shpejt.

Përveç aplikimit të të ftohtit në duar dhe këmbë, çdo ditë mund të filloni gjithashtu të bëni dush të ftohtë. Pa dyshim, në fillim mund të jetë e dhimbshme, por efektet e vazhdueshme me siguri ia vlejnë.

Ju mund të filloni duke përfunduar dushin tuaj me të paktën 30 sekonda ujë të ftohtë dhe pastaj të punoni në një periudhë më të gjatë kohore.

Ekspozimi në të ftohtë gjithashtu stimulon nervin vagus, një nga nervat më të gjata në trupin tuaj që lidh trurin me zemrën, mushkëritë dhe traktin tretës. Ky nerv kontrollon ritmin e zemrës, rregullon presionin e gjakut dhe balancën e glukozës në gjak.

4. Bëni banjo dielli

© liandraswim / instagram

Ekspozimi ndaj dritës dhe diellit përmirëson funksionimin e trurit duke rritur prodhimin natyral të oksidit nitrik, një substancë që zgjeron enët e gjakut dhe ul presionin e gjakut.

Ekspozimi i diellit gjithashtu ndihmon lëkurën tuaj të prodhojë më shumë vitaminë D që është esenciale për shëndetin tuaj të trurit, kujtesën e mirë dhe qarkullimin e duhur të gjakut.

Kështu që, nëse kaloni të paktën 10 minuta çdo ditë në rrezet e diellit gjatë muajve të pranverës dhe të verës, nuk do të keni nevojë të shqetësoni për depresionin ose ndonjë lloj dëmtimi, pasi truri juaj merr ushqyes të mjaftueshëm thelbësorë.

3. Përmirësoni dietën tuaj

© mon_cheri.cake / instagram © mooidoorfanny / instagram © christianaezequiel / instagram © jojolowcarb / instagram

Hani më shumë çokollatë të zezë!

Çokollata e errët përmban kokrra kakao, të cilat janë të pasura me flavonoide. Këto fitonutrientë gjithashtu përmirësojnë performancën tuaj njohëse dhe rrisin rrjedhjen e gjakut në fushat kryesore të trurit tuaj 2-3 orë pas ngrënies.

Për të marrë këtë rezultat, është e rëndësishme të zgjidhni një lloj çokollate të errët që është të paktën 70% kakao.

Përfshini superushqimet në dietën tuaj ushqimore!

Ushqime të tilla si arra, fara dhe boronica mund të ketë një ndikim pozitiv në mbajtjen e një truri të shëndetshëm, pasi ato kanë vlerë të lartë ushqyese dhe përmbajnë vitaminë E.

Avokado, një tjetër superushqim, është e lartë në yndyrnat e pangopura, që ndihmon në kontrollin e niveleve të kolesterolit tuaj dhe çon në presionin e ulët të gjakut.

Pini lëng panxhari!

Panxhar është i pasur me nitrate dhe konvertohet në to pas hyrjes në trupin tuaj. Studimet tregojnë se një dozë e vetme e kësaj substance që përmban 425 ml lëng panxhar është në gjendje të zgjerojë enët e gjakut, të rrisë rrjedhjen e gjakut në trurin tuaj dhe të përmirësojë ndjeshëm performancën tuaj njohëse.

2. Përdorni çamçakëz

© georgetown_oms / instagram

Rezulton se çamçakëzi mund të rrisë rrjedhën e gjakut në trurin tuaj me 25% -40% dhe të përmirësojë performancën tuaj njohëse dhe funksionin e trurit duke rritur furnizimin me oksigjen.

Përtypja stimulon nervat dhe zonat në tru të shoqëruara me zgjimin, kështu që mund t’ju ndihmojë të ndiheni më syhapur gjatë ditës.

Përtypja e vazhdueshme gjithashtu aktivizon hipoccampusin, një pjesë të trurit tuaj që ndikon në kujtesën tuaj dhe aftësitë e të mësuarit. Një avantazh tjetër më i habitshëm i këtij aktiviteti është se ai mund të ndryshojë modelet e valëve të trurit në mënyrë që të ndiheni më të fokusuar dhe të relaksuar.

1. Merrni suplemente ushqyese

© tomatiunova / instagram © kandax_baq / instagram

Konsumoni acide yndyrore omega-3! Për fat të keq, ne nuk hamë mjaft ushqime me këto yndyrna esenciale dhe trupat tanë nuk mund t’i prodhojnë ato vetë.

Megjithatë, truri juaj dhe sistemi nervor kanë nevojë për ato që të funksionojnë siç duhet. Ndaj, nëse filloni të merrni omega-3 shtesë, do të jeni në gjendje të zvogëloni dukshëm inflamacionin e trurit, të përmirësoni kujtesën tuaj, humorin dhe aftësitë njohëse.

Merrni Ginko biloba! Gjethet e pemës Ginkgo biloba, pemës kineze, përmbajnë flavonoide dhe terpenoide që janë të dyja efektive në përmirësimin e shëndetit të trurit.

Flavonoidet janë antioksidantë të fuqishëm që mbrojnë enët e gjakut nga dëmtimi i radikaleve të lira ndërsa terpenoidet janë përgjegjës për zgjerimin e enëve të gjakut dhe përmirësimin e qarkullimit të përgjithshëm të trurit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here