Pas të 40-ve, çdo grua duhet ta përdorë këtë vaj!

0
2299

Pas të 40-ave, gratë përjetojnë ndryshime në disa aspekte, emocionale, fizike dhe psikologjike.

Plakja zvogëlon kujtesën, rrit stresin dhe shkakton shumë probleme të tjera.

Në lëkurë nisin thellohen rrudhat, shëndeti i përgjithshëm bëhet më delikat, ndërsa ora biologjike kërkon që “tik-taku” të dëgjohet sa më gjatë.

Përgjegjësitë nisin e shtohen dhe bashkë me to, edhe stresi, pagjumësia, lodhja nervore…

Por a dini që pas kësaj moshe këshillohet që femrat të përdorin çdo ditë vajin esencial të sherebelës?

Ky është një produkt i përdorur që nga lashtësia nga gratë pas të 40-ve për të lehtësuar simptomat e menopauzës dhe për shumë përfitime të tjera.

– Parandalon infeksionet: Mjafton të përdorni 5 pika vaj esencial sherebeli për të mjekuar plagët e ndryshme.

– Balancon hormonet: Mund të konsumoni një lugë çaji me vaj sherebele çdo mëngjes.

– Përmirëson qarkullimin e gjakut: Për këtë mund ta integroni vajin e sherebelës në produkte apo receta të ndryshme.

– Rregullon kolesterolin në gjak: Hidhni 5 pika vaji në një kompres të ngrohtë dhe mesazhoni zonën e barkut.

– Çliron stresin: Miksoni 6 pika vaj sherebele me 2 pika lëng portokalli dhe pijini.

– Ju ndihmon me gjumin: Konsumoni 2 pika vaj sherebele përpara se të flini.

– Përmirëson lëkurën: Miksoni disa pika vaj sherebele me vajra të tjerë esencialë dhe përdorini për të masazhuar lëkurën problematike.

Për lodhje nervore dhe kujtesë

@shutterstock

Nëse vaji i sherebelës do të përshkruhej me një fjalë të vetme atëherë do të zgjidhnim “stimulues”.

Ky vaj luan rol stimulues për trurin, sistemin nervor, mëlçinë, shpretkën, qarkullimin e gjakut etj, duke optimizuar performancën e tyre.

Studimet kanë treguar se ky vaj redukton ankthin dhe frikën, dhe zvogëlon stresin.

Ndaj ju mund t’i shfrytëzoni cilësitë e saj terapeutike për t’u çlodhur dhe për të qetësuar trupin dhe mendjen tuaj.

Tejet i rekomanduar për pacientët ata që kanë probleme me kujtesën, këshillohet edhe për të sëmurët me Alzheimer.

Për të gjitha këto raste, mund të nuhatet vaj sherebele, ose mund të hidhni disa pika në ujin me të cilin do të bëni banjë.

Do të befasoheni se çfarë qetësimi do të ndjeni…

Gjithashtu, mund te merrni: dy-tre pika nga vaji i sherebelës, hidheni në një lugë caji vaj ulliri (ose kokosi, vaj susami, luledielli cfare te deshironi), pihet pas buke, deri në normalizimin e gjendjes.

Ndihmon tretjen

@shutterstock

Vaji i sherebelës lehtëson stomakun dhe përmirëson funksionet e të gjithë sistemit tretës kundër inflamacionit të shkaktuar nga aciditeti i tepërt.

Vaji i sherebelës neutralizon acidet në stomak dhe në qarkullimin e gjakut dhe mbron nga ulçera apo sëmundje të tjera që shkaktohen nga rritja e nivelit të aciditetit në gjak.

Nga ana tjetër ndihmon tretjen e ushqimit dhe mbështet absorbimin e vitaminave dhe mineraleve në trup.

Rekomandohet për të gjithe ato/ata që kanë probleme stomaku, ose që kanë tretje të keqe dhe nuk bien dot në peshë (Dy pika nga vaji i sherebelës, hidheni në një lugë caji vaj ulliri (ose kokosi, vaj susami, luledielli cfare te deshiro), pihet pas buke, deri në normalizimin e gjendjes., pas dy vakteve).

Për trajtimet kundër plakjes

@shutterstock

Vaji i sherebelës përdoret gjerësisht në trajtimet kundër plakjes.

Ai është i pasur me antioksidantë të cilët shkatërrojnë radikalet e lira në organizëm që shkaktojnë edhe plakjen e parakohshme.

Antioksidantët ngadalësojnë plakjen dhe parandalojnë formimin e rrudhave, varjen e lëkurës, humbjen e tonalitetit të muskujve, humbjen e shikimit apo çrregullime të tjera nervore.

Shkurtimisht

Ky vaj rregullon nivelet e estrogjenit në trup, duke trajtuar dhe shmangur probleme të shumta shëndetësore, siç janë infertiliteti, kanceret me bazë estrogjeni dhe vezoret policistike. Nëse filloni merrni nga pak pika vaj, atëherë do të mbani në parametra optimalë aparatin riprodhues, si dhe do të forconi muret e mitrës, duke shmangur çdo abort të mundshëm.

Ndihmon kundër dhimbjeve menstruale. Vaji i sherebelës ka veti të fuqishme antispazmatike, kështu që zbut spazmat dhe kontraktimet. Ofron lehtësim nga probleme të tilla, si: dhimbjet e kokës, të vjellat, dobësia, lodhja, depresioni, luhatjet e humorit dhe simptoma të tjera të shkaktuara gjatë ciklit.

– Trajton lodhjen nervore, stresin, pagjumësinë

– Është anti-oksidant në përqindje të lartë.

Lehtëson stomakun dhe përmirëson funksionet e të gjithë sistemit tretës, kundër inflamacionit të shkaktuar nga aciditeti i tepërt.

– Rekomandohet për të gjithë ato/ata që kanë probleme stomaku, ose që kanë tretje të keqe dhe nuk bien dot në peshë.

– Ndihmon tretjen e ushqimit dhe mbështet absorbimin e vitaminave dhe mineraleve në trup.

– Trajton plagët dhe infeksionet e lëkurës, për shkak të vetive antiseptike dhe antimikrobike.

– Trajton sëmundjet që prekin gojën, si grykët etj.

– Gjallëron qarkullimin e gjakut.

– Ndihmon të sëmurët me anemi, kujtesë të dobët, dridhje duarsh.

– Forcon kujtesën, këshillohet për të sëmurët me Alzheimer.

Ky vaj përdoret për eliminimin e njollave, strijave apo shenjave të sëmundjeve si lija. Ky vaj ndihmon në shërimin e shpejtë të plagëve dhe prerjeve

* DOZA E PËRGJITHSHME E REKOMANDUAR: Dy-Tre pika nga vaji i sherebelës, hidheni në një lugë caji vaj ulliri (ose kokosi, vaj susami, luledielli cfare te deshironi), pihet pas buke, deri në normalizimin e gjendjes.

* Mund të përdoret gjithashtu edhe për nuhatje antistres, ose për të bërë banja qetësuese për lodhjen, pagjumësinë, forcimin e mitrës etj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here