Dallimet Ndërmjet Kripërave, dhe Cilat Duhet të Shmangni…

0
770

Pothuajse çdo gjë shijon më mirë me një majë luge kripe, nga perimet deri tek mishi – edhe akullorja dhe çokollata mund të shkojnë me të!

Më konkretisht, Akademia e Ushqimit dhe Dietetikës rekomandon konsumimin e 1.500 mg në 2.300 mg në ditë (rreth 1 lugë gjellë).

Dallimet midis këtyre llojeve të kripës së ngrënshme janë në shijet e tyre, metoda e tyre të përgatitjes, papastërtitë e tyre dhe qëllimin e përdorimit të tyre.

Ne kemi grumbulluar disa informacione rreth të gjitha llojeve të kripës dhe arsyet pse mund të jenë të dobishme për ju.

Jo vetëm kripa përdoret gjerësisht në përgatitjen e ushqimit, por ajo gjithashtu mund të ndikojë në shëndetin e njeriut.

Duke ditur cilësitë e kripës dhe efektin që ajo ka në trupin tuaj, ju mund ta përshtatni dietën tuaj në përputhje me rrethanat dhe të zgjidhni mes të llojeve të ndryshme të kripës.

Kripa e Detit

© pixabay.com © pexels.com

Konsumimi i kripës së detit do të mbrojë lëkurën tuaj dhe do të përmirësojë shëndetin tuaj dentar, gjumin tuaj dhe balancën elektrolitike të trupit tuaj. Mineralet si natrium, kalium, kalcium, magnez, bromid, klorid, hekur, bakër dhe zink, ndër elementët e tjerë të dobishëm, do të rregullojnë shëndetin tuaj me burimet natyrore të detit.

Kripa gri e detit

© redstickspice.com © depositphotos.com

Ky lloj kripe përmban një tufë me minerale të ndryshme. Përveç përfitimeve terapeutike, ajo do të përmirësojë sistemin tuaj të frymëmarrjes dhe do të stabilizojë rrahjet e zemrës.

Më e rëndësishmja, ju mund të mbani një ekuilibër normal acid-alkalik  dhe mund të jetoni më gjatë duke konsumuar këtë kripë.

Kripa e kuqe Hawaiane Alaea

© redstickspice.com © depositphotos.com

Kripë e kuqe e Hawajit përmban rreth 80 minerale. Është një përzierje e kripës së parafinuar të detit dhe baltët vullkanike të pasur me oksid hekuri. Veçanërisht kjo balte i jep kripës ngjyrën e saj të kuqe.

Konsumojeni ushqimin me vetëm një majë luge prej saj dhe fuqizoni mushkëritë tuaja, funksionin e sistemit tuaj imunitar, energjinë tuaj të përgjithshme dhe aftësinë tuaj për t’u përqëndruar.

Kripa Kala Namak

© saupaa.in © depositphotos.com

Konsumimi i kripës Kala Namak është një mrekulli e vërtetë për shumicën e problemeve të tretjes. Kjo do t’ju ndihmojë të rrisni oreksin tuaj dhe mund të ndihmoni në trajtimin e parehatisë së barkut.

Kripa rozë e Himalajeve

© pixabay.com © depositphotos.com

E përceptuar si një lezetuese ushqimesh, kjo kripë është e pasur me minerale – mbi 80 minerale natyrore dhe mund të balancojë nivelet e PH të trupit tuaj.

Efektet e tjera në trup përqendrohen në relaksimin e muskujve, parandalimin e presionit të lartë të gjakut dhe zvogëlimin e rrezikut ndaj infeksioneve.

Kripa Truffle

© silkroadspices.ca © depositphotos.com

Kjo kripë ka efekte afrodiziake, së bashku me vetitë anti-inflamatore dhe antimikrobike. Kjo kripë ka një gamë shumë të gjerë, por është gjithashtu një burim i madh i proteinave që mund të përmirësojnë sistemin tuaj imunitar.

Fleur de Sel

© Christian Mertes / Wikimedia Commons © pexels.com

Njohur edhe si “krem i kripës” ose “shampanja e kripës”, Fleur de Sel ka një përmbajtje minerale mbresëlënëse dhe një shije të këndshme. Ajo përmban të gjitha elementet e gjetura në ujin e detit: jod, zink, bakër, mangan, hekur, magnez dhe kalium, duke ofruar një thesar për shëndetin tuaj në çdo kafshim.

Kripa Cyprus Black Lava

© silkroadspices.ca © depositphotos.com

I mirënjohur për shijen e saj, kripa Qipro Lava përmban qymyr të aktivizuar dhe përdoret shumë në tryezë. Ndër përfitimet e konsumimit të kësaj kripëje janë detoksifikimi i trupit, mushkëritë e shëndetshme, rritja e hidratimit dhe parandalimi i ngërçeve të muskujve.

Kripa Hawajane e zezë

© redstickspice.com © depositphotos.com

Kripa Hawaiian Black Lava është një kripë ekzotike. Efektet e saj janë të ngjashme me ato të kripë së përmendur më sipër, plus që largon energjitë negative. Ngjyra e pasur, e zezë dhe kokrra grimcuar shtojnë një përfundim dramatik në çdo vakt dhe zbukuron shijen e gatimeve të pjekura dhe të freskëta.

Kripa e tryezës

© pixabay.com © depositphotos.com

Format reale të kripës së tryezës mund të nxisin krijimin e enzimeve dhe lëngjeve të tretjes që na lejojnë të nxjerrim dhe asimilojmë vitamina dhe ushqyes të tjerë nga ushqimi që hamë.

Kripa jonë e tryezës ka një aromë e gjithëpranishme, është e disponueshme në një gamë të formave të ndryshme, në varësi të përdorimit.

Efektet e dëmshme të kosumimit të tepruar të kripës

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Duket të ketë një lidhje të drejtpërdrejtë mes konsumimit të tepërt të kripës dhe asaj se sa të shtrënguar mund të na rrinë xhinset tona. Më konkretisht, studimet e kohëve të fundit treguan se mund të fitoni peshë për shkak të ekzistencës së sasisë së tepruar të natriumit në trup.

Arsyeja është se kripa mund të inkurajojë oreksin. Për më tepër, mbajtja e lëngjeve që shkaktohet nga natriumi i tepërt në gjakun tuaj mund të bëjë që fytyra juaj të duket e fryrë dhe sigurisht që mund të rrisë rrezikun për tension të lartë.

Mund të shfaqen probleme të tjera shëndetësore si osteoporoza, sëmundja e veshkave, gurët në veshka dhe dhimbjet e kokës.

© Depositphotos.com

Sipas një studimi, konsumi i ushqimit të konservuar në kripë (si perimet turshi dhe peshku i kripur) lidhet me një rritje të rrezikut të kancerit të stomakut.

Një tjetër studim zbuloi se meshkujt bëjnë pjesë në një kategori më e lartë rreziku sesa gratë. Përdorimi i rekomanduar i kripës nuk është më shumë se 6g kripë (2,300 mg natriumi) ose rreth 1½ lugë çdo ditë.

Në vend të kripës mund të përdorni erëza, lëng limoni ose bimë për të shijuar ushqimin tuaj.

A ju pëlqen ushqimi i kripur? Sa lloje të kripërave të mësipërme keni provuar?

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here