Dieta e Fundjavës, Ajo që ju Ndihmon të Humbni 3 Kg Vetëm të Shtunën dhe të Dielën

0
436

Ju nuk jeni duke humbur aq shumë peshë sa ju prisnit sepse nuk e keni ndjekur mjaftueshëm dietën tuaj.

Epo, kjo është ajo që kjo dietë ju sugjeron. Ajo argumenton se ju mund të humbni deri në 2.7 kg duke kontrolluar ushqimin tuaj vetëm gjatë fundjavave në vend të agjërimit pothuajse gjatë gjithë javës.

E kush nuk do ta donte këtë gjë!

Bashkohuni me ne për ta bërë këtë plan humbje peshe dhe merrni rezultatet që dëshironi më shpejt.

 

Në vend që të kërceheni mes dietave dhe të njëjtave sallatëra të mërzitshme gjatë javëve, muajve dhe madje edhe viteve, ju mund të hani normalisht gjatë javës dhe të keni fundjava të veçanta dietë për të formuar përsëri trupin që keni pasur kur ishit adoleshent.

© Depositphotos.com

Nuk ka nevojë të ndiheni sikur jeni në grevë urie, kufizoni veten me lëngje ose hani pjesë ushqimore që mund të futen në pjatën e një kukulle.

Nuk ka as sekret. Ju duhet vetëm të hani me moderim dhe të zgjidhni produktet e duhura si ato që përmirësojnë tretjen dhe djegin kalorit më lehtë.

E shtunë dhe e dielë, kjo është e gjithë ajo që ju duhet. Jeni gati për sfidën? Fillojmë!

E shtunë

© Unsplash © Pixabay © Pixabay

Mëngjesi: një sanduiç bukë thekre me 200 g gjizë. Ju mund ta shoqëroni këtë me kafe ose çaj, thjesht mbani larg sheqerin dhe ëmbëlsuesit.

Dreka: një sallatë e plotë dhe argëtuese që përmban këto përbërës për 2 persona:

  • 1 avokado
  • 1 kastravec
  • Gjysma e një patate të zier
  • Pak bukë e thekur
  • Një sallatë e shijshme e bërë me lëng limoni, kopër, mustardë, dhe piper.

Darka: 100 g peshk me disa erëza të gatuara brenda në furrë. Për ëmbëlsirë, keni 200 g kos kefir ose kos grek pa yndyrë.

E dielë

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Mëngjesi: Një filxhan çaji jeshil pa ëmbëlsues dhe 2 biskota mëdha pa sheqer.

Dreka: një sallatë e përzier. Për 2 persona do të përmbante:

  • 2 patate të mëdha të ziera
  • ½ lakër të freskët
  • 1 filxhan misër të verdhë
  • ½ lugë vaj ulliri

Darka: 100 g gjoks pule, 1 vezë të zier dhe një domate. Për ëmbëlsirë, keni 200 g kos kefir ose kos grek pa yndyrë.

Sigurisht, nuk do të keni atë hamburgerin e madh që zakonisht keni në fundjavë duke shikuar Netflix por pas komplimenteve që do të merrni kur të shkoni në punë të hënën në mëngjes, do ta kuptoni se ia ka vlejtur.

BONUS: Këshilla për rezultate më të mira dhe më të shëndetshme

© Depositphotos.com

Gjithmonë ndiqni udhëzimet e mjekut tuaj. Konsultohuni me ata nëse kjo dietë është e përkryer për ju ose nëse duhet të shtoni disa përbërës të tjerë që ju nevojiten posaçërisht.

Shoqërojeni këtë dietë 2-ditore me një stërvitje 2-ditore 30-minutëshe.

Bëni atë që doni: vraponi, kërceni, ose bëni pak gjimnastikë.

Ndani karbohidratet dhe yndyrën që merrni në gjysmë. Pra, po, ju mund të hani atë kek çokollate, vetëm sigurohuni që madhësia është më e vogël.

A do të preferonit të hani këtë mënyrë gjatë fundjavave apo thjesht të rrini në dietë tuaj të rregullt gjatë ditëve të javës? Cili është mendimi juaj?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here