“Gabojmë të Gjithë!”/ 10 Veprime të Përditshme që më Shumë Dëmtojnë se Rregullojnë

0
85

Kur mendojmë për veset e këqija, normalisht kuptojmë diçka si pirja e duhanit apo kequshqyerja, por janë disa zakone që shumë prej nesh i bëjnë dhe nuk e kuptojmë se janë diçka e keqe për ne.

Rezulton se disa nga zakonet e tua të përditshme mund të të bëjnë më shumë dëm sesa të mirë, si ai smuthi i shijshëm që ju pëlqen mëngjeseve që ka 3 banane në të.

Ne duam që lexuesit tanë të kujdesen për këto aspekte të jetës së tyre ndaj përgatitëm këtë listë të shpejtë në mënyrë që të kontrolloni nëse i keni disa nga këto zakone të padëshiruara.

Fjetja me rroba veshur

Fjetja me rrobat tuaja nuk është me të vërtetë një ide e mirë. T-shirt të ngushta mund të ndikojnë në qarkullimin e gjakut dhe përfundimisht metabolizmi do të arrijë një temperaturë të nxehtë dhe të pakëndshme, e për më tepër aspak relaksuese. Edhe nëse nuk iu prishet gjumi, kjo do të ulë ndjeshëm cilësinë e gjumit tuaj.

Larja e dhëmbëve duke ushtruar forcë

© verywellhealth.com

Mund të duket sikur kur i pastron dhëmbët më fort, ata do të pastrohen më mirë, por kjo nuk qëndron. Aplikoni vetëm një presion të mjaftueshëm për të ndjerë furçën në mishin e dhëmbëve tuaj. Nëse e shtypni furçën duke ushtruar shumë presion kjo mund të dëmtojë mishrat dhe smaltin.

Bërja e 100 gjërave njëherësh

© Depositphotos.com

Stereotipi që të gjitha gratë mund të bëjnë dy punë njëkohësisht nuk është tërësisht korrekte. Sipas hulumtimit, vetëm rreth 2% e popullsisë mund ta bëjnë këtë në mënyrë efektive. Pra, mos e provoni nëse nuk jeni absolutisht të sigurtë se jeni në atë 2%. Përqëndrohuni në një gjë dhe mbarojeni atë, dhe së shpejti do të zbuloni se efikasiteti juaj është përmirësuar.

Shqetësimi për gjërat që nuk varen prej teje

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Ju nuk mund të ndryshoni atë që bëjnë njerëzit e tjerë. Nëse vazhdon të instistosh për të, ajo përsëri nuk do të ndryshojë, por mirëqenia jote po. Përdorni kohën dhe energjitë tuaja në vetë-përmirësim dhe bëhuni versioni më i mirë i vetes. Ne nuk po themi se duhet të jeni indiferentë, thjesht mos u fiksoni për diçka mbi të cilën nuk keni kontroll, nuk varet nga ju. Familja dhe miqtë tuaj kanë nevojë për ty që të qëndroni të shëndetshëm dhe të lumtur.

Katastrofoni

Katastrofikimi është niveli tjetër i pikës së mëparshme. Nëse ky je ti, na beso, nuk është fundi i botës pa marrë parasysh se çfarë situate mund të jesh duke kaluar.

Stresi i vazhdueshëm liron një mal me hormone të stresit që janë përgjegjës për të gjitha llojet e ndërlikimeve serioze të shëndetit fizik dhe mendor – ankthi, depresioni, problemet gastro, madje edhe sëmundjet e zemrës. Vetëm thojini, “hakuna matata” vetes tuaj të brendshme dhe gjeni një mënyrë për t’u çlodhur.

Zvarritja e gjërave

Le të jemi të sinqertë, shumica prej nesh janë fajtorë për zvarritje në nivele të ndryshme, por nëse ky zakon del jashtë kontrollit dhe vazhdon me projektet dhe detyrat deri në 12 orë nga afati i dorëzimit, mund të hasni në vështirësi të mëdha në punën tuaj ose në shkollë.

Gjuha negative e trupit

Të gjithë e kemi dëgjuar shprehjen, “Mos e gjyko një libër nga kopertina”, por në jetën e vërtetë, ne të gjithë bazohemi në atë që shohim. Në fakt, ekspertët besojnë se shumica e komunikimit tonë bazohet në shenja jo-verbale. Analizoni veten dhe përpiquni të shikoni nëse keni ndonjë zakon të gabuar të gjuhës së trupit si qëndrimi shtrembër, paraqitje mbrojtëse ose kontakt agresiv me sy, të cilat mund të keq-interpretohen. Nëse ju zbuloni se ju bëni disa nga këto gjëra, përpiquni të punoni në mënyrë aktive në eliminimin e tyre.

Përdorimi i qetësuesëve për gjithçka


© Depositphotos.com

Kur nuk përdoren siç duhet, lehtësuesit e dhimbjes mund të shkaktojnë më shumë probleme shëndetësore sesa të zgjidhin, duke përfshirë çështjet e kujtesës, ndryshimet e disponimit, përqëndrimi i dobët dhe humbja e instinkteve. Meqë efekti është gradual, ju nuk mund të vini re as që jeni duke u helmuar nga ato. Abuzimi me disa ilaçe mund të rrisë rrezikun e ulçerës dhe madje të shkaktojë edhe hemoragji të brendshme.

Të mbani takë të lartë ose pantofla çdo ditë

© heelsandmoreforu / instagram © amarenebeachflipflops / instagram

Këpucët e larta duken të mëdha, i bëjnë këmbët të duken më të gjata dhe ju bëjnë të ndiheni të bukura dhe elegante. Mbani në mendje se përdorimi i tyre çdo ditë për periudha të gjata kohore mund t’ju kushtojë.

Kur ne veshim taka të larta, shpatullat tona automatikisht shtyjnë përpara dhe balancimi i peshësh trupore dhe shtylla kurrizore dalin jashtë drejtpeshimit normal, shtojnë edhe presion shtesë në gjunjë, që do të thotë që pesha e trupit tonë nuk shpërndahet në mënyrë të barabartë as tek këmbët tona.

Megjithëse pantoflat janë pikërisht lloji i kundërt i veshjes për këmbët, ato gjithashtu mund të shkaktojnë probleme serioze shëndetësore. Për shkak të arsyes së vetme se ato janë absolutisht të sheshta, këmbët mund të fillojnë të rrafshohen, gjë që mund të sjellë komplikime fiziologjike në ekuilibër dhe ecje.

Sugjerimi është i thjeshtë. Vishini takat tuaja të larta dhe pantoflat herë pas here, jo çdo ditë vetëm njërën, dhe trupi juaj do ju falënderojë.

Të zevëndësosh mëngjesin për një smuthi

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Smoothies Recipes (@smoothies._) on

Ju mund të mendoni se zëvendësimi i mëngjesit me smuthin është zgjidhje. Por vlerat ushqyese të mbartura tek smuthi i zakonshëm kanë shumë sheqer në një shtrydhje. Edhe pse frutat janë të mira kjo do të rrisë nivelin e sheqerit në gjakun tuaj dhe nivelet e insulinës, me fjalë të tjera çon në shtim peshe.

Gjithmonë kujtoni rregullin e artë, “ç’do gjë e bërë me tepri jep efektin e kundërt të asaj që synon!”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here