Ja si të përgatitni një krem limoni të shijshëm shtëpie në më pak se 1 minutë!

0
386

Do të ishte e këshillueshme që gjithmonë të mbanim diçka të ëmbël në raft për t’ua ofruar mysafirëve të papritur një meze të lehtë, apo qoftë edhe vetëm për të kënaqur disa dëshira tonat të papritura.

Megjithatë, na ndodh të gjithëve edhe të mbetemi pa gjë prej gjëje në shtëpi, dhe në këto raste është mirë të dini recetat që kërkojnë përpjekje minimale dhe përbërës minimalë, për teë shërbyer një ëmbëlsirë të shijshme në një kohë të shkurtër.

Krem limon i bërë në shtëpi është sigurisht një nga ato që duhet ta keni në librin tuaj të recetave: përgatitet në më pak se 1 minutë kohë dhe është super e shijshme!

Këto janë përbërësit:

  • 5 vezë
  • 120 g sheqer
  • 120 g gjalpë
  • 15 g miell misri
  • lëng prej 3 limonësh
  • lëvozhgën e limonit (e grigrë)

1. Në një tigan, shtoni vezët, sheqerin dhe miellin e misrit: përziejini përbërësit

2. Shto lëvozhgën, lëngun e 2 limonave dhe përzieni.


3. Ndizni flakën dhe zbutni kremin. Pas heqjes së nxehtësisë, shtoni gjalpin, lëngun e mbetur dhe trazojeni shpejt

Vendoseni kremin në kavanoza, lëreni të freskohet, pastaj vendoseni në frigorifer për të paktën 2 orë

Krem limoni është gati!

Duhet të konsumohet ftohtë, si një akullore freskuese e ëmbël, por mbetet fakti që ju gjithashtu mund ta shijoni atë në temperaturën e dhomës.

I shkëlqyer në çdo rast, përfundimisht duhet ta provoni!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here