“Çlirohu nga Fryrja e Stomakut”/ 10 Mënyra Efikase e të Vërtetuara që e Çfryjnë!

0
6262

Fryrja është një nga problemet më të vështira të stomakut, e njohur pothuajse nga të gjithë në botë.

Përshkrimi i njerëzve për këtë simptomë mund të jetë i ndryshëm, por shqetësimi kryesor është gjithmonë i njëjtë: ndjenja e rritjes së presionit në bark (abdomen).

Kjo mund të shoqërohet me shumë probleme të tjera të stomakut, si sindromi i zorrëve të stresuara, por mund të vijë edhe në mënyrë të pavarur pas një vakti të rëndë ose dietë të gabuar.

Ne gjithmonë përpiqemi t’ju ofrojmë mënyrat më të mira për t’u kujdesur për shëndetin tuaj. Prandaj këtu janë 10 mënyra për të shpëtuar veten nga fryrja dhe dhimbja e saj e bezdisshme.

Kujdesi me ushqimin

© Depositphotos.com

Ju mund të parandaloni fryrjen duke ngrënë ngadalë dhe në pjesë të vogla. Nëse i kushtoni vëmendje asaj  që konsumoni dhe jeni më të kujdesshëm në lidhje me marrjen e ushqimit, kjo mund t’ju ndihmojë t’i shijoni më shumë ushqimet, pasi truri juaj do të ketë kohë për të përpunuar atë që po vendosni në gojën tuaj.

Gjithashtu, kjo do të ulë sasinë e flluskave të ajrit që ju gëlltisin me vaktin tuaj të cilat janë  në rradhë të parë shkaku katastrofik i fryrjes. Vetëm hani ngadalë dhe shijojeni ushqimin një sekondë kështu që nuk do t’ju duhet të vuani pas një darke të shijshme.

Kjo mënyrë e të ngrënit do të thotë që ju duhet ta mendoni marrjen e ushqimit si një mënyrë për të trajtuar mirë trupin tuaj dhe të mos abuzoni me të. Në thelb, ngrënija e kujdesshme është e gjitha për të mos ngutur, kështu që ju mund të shijoni ushqimin tuaj, të përgatitni ushqimet tuaja, të hidratoni trupin tuaj, të mos bëni shumë punë dhe, më e rëndësishmja, të respektoni trupin dhe shëndetin tuaj.

Shmangni ushqimet që shkaktojnë gazra

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Jo, nëna nuk ju ka gënjyer kur tha që gjërat e gjelbra janë jashtëzakonisht të shëndetshme. Lakra jeshile dhe brokoli janë me të vërtetë të pasur me lëndë ushqyese dhe perime me fibra që ju duhet të hani në mënyrë që të keni një sistem të fortë tretje.

Megjithatë, këto ushqime janë gjithashtu të pasura me rafinozë, i cili është një sheqer që mund të tretet vetëm nga bakteret në stomakun tuaj dhe fermentimi i tij është pikërisht ajo që ju shkakton fryrje.

Por mos i hidhni të gjitha këto perime! Vetëm përpiquni të mbani nën kontroll sasinë që hani ose  të zvogëloni sasinë e sheqerit që merrni.

Kujdes me kripën

© Depositphotos.com

Nëse vazhdoni të jeni të fryrë, mund të duhet të kujdeseni për sasinë e kripës që konsumoni. Ushqimi i pasur në sodium mund të ngadalësojë trupin tuaj në proçesin e largimit të ujit të tepërt, duke ju bërë që të ndiheni sikur të kishit një tullumbace në stomak.

Kripa është jashtëzakonisht e vështirë për t’u shmangur për shkak të pranisë së saj në shumicën e ushqimeve të përpunuara dhe të paketuara. Nëse ndjeni se keni dështuar me dietën tuaj të shëndetshme, pothuajse pa kripë, pini më shumë ujë për ta shpërlarë atë nga trupi juaj.

Kënaqeni veten me fruta

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Nëse keni qenë keq me ushqimet e kripura, ju mund të dëshironi të investoni në disa banane. Ata parandalojnë mbetjen e ujit në trup për shkak të natriumit. Bananet janë plot me kalium dhe rregullojnë në mënyrë të përkryer nivelet e kripës duke ulur fryrjen.

Ndërkohë, enzimat në papaja dhe ananas ndihmojnë në thyerjen e proteinave në sistemin tuaj, i cili mrekullisht ndihmon stomakun tuaj për të përpunuar ushqimin. Pra, hani këto fruta pas një vakt të rëndë për të forcuar traktin tuaj të tretjes dhe do t’ju ndihmojnë të shmangni kapsllëkun dhe fryrjen.

Pini mendër dhe çaj kamomil

© Depositphotos.com

Pas një vakt të rëndë, ju mund të dëshironi të kënaqmi veten me një filxhan çaj kamomili apo mendër. Të dy kanë aftësi për të çliruar spazma në stomakun tuaj dhe për të lehtësuar dhimbjen tuaj nëse ndiheni të fryrë.

Çaji i kamomilit jo vetëm që ndihmon me tretjen, por gjithashtu duke e konsumuar atë mund të relaksoheni dhe të qetësoni kështu duke mos i kushtuar shumë vëmendje problemeve tuaja të barkut.

Merrni probiotikë

 

© Depositphotos.com

Ne shpresojmë që ju ta pëlqeni kosin probiotik, sepse nëse po ju e keni gjetur mënyrën për të dalë nga telashi i fryrjes dhe pasojave të saj. Siç jeni ndoshta jeni të vetëdijshëm, ka miliona baktere të ndryshme që ekzistojnë në stomakun tuaj dhe disa prej tyre mund të shkaktojnë që trakti juaj i tretjes të prodhojë gaz të tepërt.

Probiotikët ndihmojnë në rregullimin e prodhimit të gazit dhe fryrjes në qoftë se ju jeni të mjaftueshëm të pafat  për të vuajtur prej tyre, dhe ka disa studime që provojnë këtë.

Ju gjithashtu mund të merrni shtojca probiotike në vend të kosit, por pse të mos shijoni një mëngjes të shëndetshëm? Nëse kosi është tepër i thartë për ju, mund të shtoni pak mjaltë për të ëmbëlsuar këtë trajtim në mëngjes.

Shmangni alkoolin e sheqerosur

© Depositphotos.com

Ju mund të gjeni alkoole të sheqerosur në praktikisht të gjitha ushqimet pa sheqer *edhe në çamçakëza) pasi ato kanë për qëllim t’i ëmbëlsojnë këto ushqime dhe përdoren si alternativa të sheqerit.

Në përgjithësi, ato konsiderohen të sigurta, por ato mund të shkaktojnë probleme për stomakun tuaj, sepse ata tentojnë të arrijnë bakteret në pjesën e poshtme të traktit të tretjes, që i trullosin ato dhe prodhojnë gaz të tepërt.

Ne ju sugjerojmë që të përpiqeni t’i shmangni këto lloje alkoolesh të sheqerosura dhe në vend të kësaj të shijoni ëmbëlsues natyralë ose të kosumoni fruta në vend të ëmbëlsirave të përpunuara.

Masazhimi i barkut

© Depositphotos.com

Nëse hani më tepër se sa duhet dhe filloni të ndiheni në parehati për shkak të gazit të tepërt në stomak, mund të doni të shtriheni dhe t’i kërkoni dikujt që t’ju bëjë një masazhim të barkut. Kjo do ta ndihmojë ushqimin që të zbresë më poshtë në stomak dhe të lirojë ngushtimin, presionin e tepërt dhe fryrjen.

Ka disa teknika të ndryshme që mund të përdorni dhe një ndër to mund të jetë kjo e mëposhtmja:

Yoga

 

Shumica e njerëzve nuk e pëlqejnë idenë e lëvizjes pas një vakt. Por në qoftë se e keni lënë veten lirshëm dhe tani ndjeni simptomat e para të gazit dhe zbatica e acidit duke ardhur, mos merrni menjëherë mjekim.

Vetëm pesëmbëdhjetë minuta yoga mund të jenë aq të dobishme sa pilula dhe janë shumë të shëndetshme.

Ka shumë poza të ndryshme që mund t’ju ndihmojnë në zbutjen e ngushtësisë në bark, duke ndihmuar traktin tuaj të tretjes për të lëvizur ushqimin, stimulimin e organeve tuaja dhe lehtësimin e stresit që po shkakton fryrje.

Hidratoni trupin tuaj

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Dhe sigurisht, mos harroni kurrë të hidratoni trupin tuaj. Po, uji është në të vërtetë një zgjidhje për shumë probleme shëndetësore që mund të përjetoni dhe njëri prej tyre është fryrja.

Ju duhet të konsumoni çdo ditë rreth 8 gota ujë dhe këtu nuk numërohen edhe lëngjet e tjera që pini.

Kështu që qëndroni të hidratuar dhe trupi juaj do të ketë të gjithë fuqinë që i nevojitet për të luftuar vetë fryrjen.

Shpresojmë që këto mënyra të thjeshta por efektive për të ulur fryrjen do t’ju ndihmojnë të kënaqeni duke mbajtur trupin tuaj të shëndetshëm.

Na tregoni më shumë mënyra për të ndihmuar në shmangien e fryrjes së stomakut në komentet e mëposhtme!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here