10 Trajtime të Shpejta për të Hequr Qafe Kallot e Këmbëve

0
747

Kallot janë copa të trasha lëkure të shkaktuara nga fërkime dhe ato mund të shkaktojnë një dhimbje e vërtetë. Shpesh krijohen në duar dhe këmbë dhe, ndërsa normalisht janë të padëmshme, mund të infektohen nëse nuk trajtohen.

Ndërsa mjekët mund t’i trajtojnë kallot me zhvendosës specialë, acide, ose gur shtuf, ka edhe mjetet juridike në shtëpi që njerëzit kanë përdorur për të trajtuar kallot duke përdorur sende të thjeshta që gjenden në shtëpi.

Ne po ju paraqesim disa nga mjetet juridike shtëpiake që njerëzit kanë përdorur gjatë viteve për të trajtuar kallot e tyre dhe për të zbutur lëkurën e tyre.

Shtypni disa aspirina.

© Pixabay © Pixabay © Depositphotos.com

Aspirina e thjeshtë mund të ndihmojë në pastrimin e kallove. Shtrypni rreth 5 ose 6 tableta aspirina dhe përziejeni pluhurin me lëng limoni dhe ujë. Bëni një pastë që mund të vendoset në kallo.

Mbështilleni zonën me një peshqir të ngrohtë dhe mbulojeni me një qese plastike. Pas rreth 10 minutash, lëmojeni me një gur shtuf. Nëse jeni diabetik ose keni një alergji ndaj aspirinave mos e përdorni këtë metodë.

Përdorni sodë buke

© Pixabay © Depositphotos.com © Pexels

Soda e pjekjes mund të ndihmojë në shërimin e kallove. Përzieni sodën e pjekjes me ujë për të bërë një paste dhe e aplikojeni atë në lëkurën e dëmtuar derisa të shërohet.

Zhytni këmbët në çaj

© Depositphotos.com © Pixabay

Një çaj i mirë i ngrohtë është gjithnjë ngushëllues, por gjithashtu mund të jetë mirë për lëkurën. Duke zhytur këmbët tuaja në të do do të ndihmojë me lëkurën tuaj të thatë. Nëse çaji njollos lëkurën tuaj, kjo lehtë mund të rregullohet me sapun dhe ujë.

Fërkojini me miell misri

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Kallot mund të parandalohen lehtë. Fërkoni këmbët me miell misri për t’i mbajtur ato të thata, gjë që nuk lejon përkeqësime dhe të infektime të tjera të mundshme. Kjo metodë gjithashtu mund të lehtësojë kallot e dhimbshme.

Realizoni një mbështjellje me uthull

© Pixabay © Quartl / Wikimedia Commons © Depositphotos.com

Zhytni një top pambuku në uthull dhe vendoseni atë mbi kallo. Lëreni në zonë gjatë natës dhe pastaj pastrojeni me një gur shtuf. Sigurohuni që uthulla të prekë kallon dhe jo lëkurën përreth.

Përdorni ananas

© Pixabay © Depositphotos.com

Ananasi ka enzima që mund të ndihmojnë në zbutjen dhe heqjen e kallove. Vendosni një copë të vogël të ananas të freskët mbi kallo dhe mbështilleni atë me një copë për ta mbajtur në vend. Kjo duhet të bëhet një herë në natë për një javë.

Vendosni bukë të ndenjur në zonë

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Buka e ndenjur nuk mund të jetë e mirë për t’u ngrënë, por mund të ndihmojë zbutjen e lëkurës suaj. Zhytni një gjysmë fetë buke në uthull molle dhe lidheni atë me shirit mbi kallon e krijuar para se të shkoni në shtrat. Kallo duhet të trajtohet brenda disa orëve.

Përdorni aloe

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Ju mund të përdorni ose një fletë aloe ose xhel pastër për këtë truk. Aplikoni pjesën e mishit të bimës ose xhelin dhe mbulojeni me një fashë. Kallo tani duhet të jetë mjaft e butë për t’u shëruar.

Vitaminat

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Vitaminat mund të ndihmojnë në trajtimin e lëkurës tuaj, madje edhe kur përdoren në mënyrë topike. Merrni një gjilpërë dhe shpojeni ose një kapsulë vitamine A ose E. Mblidhni vajin dhe aplikojeni atë në kallon tuaj.

Bëjeni këtë para se të shkoni për të fjetur dhe vazhdoni këtë proces derisa kalloja të shërohet.

Vishni çorape (ose dorashka) me kremra speciale ose vazelinë.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Kremrat mund të ndihmojnë në trajtimin e kallove, sidomos nëse përmbajnë acid salicilik ose ure. Përveç kësaj, kremrat e zbutjes së lëkurës ose vazelina mund të ndihmojnë në zbutjen e kallove.

Mbajtja e çorapave ose dorezave pas aplikimit të kremrave mund të ndihmojë vulosjen e lagështësi në kallot e krijuara.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here