10 Truke Bukurie që do të Bëhen Shpëtimtaret e Ditës Tënde

0
743

Nuk ka kohë të mjaftueshme për rutinën e bukurisë, sidomos në mëngjes. Pra, kur ju mbaron një produkt bukurie dhe koha juaj e çmuar shpenzohet, ndiheni tmerrësisht keq.

Mos u shqetësoni, pranoni sfidën e zëvendësimit të produkteve të bukurisë që mungojnë me atë që keni në dorë dhe merrni menjëherë një pamje “wow”.

Ne po ju paraqesim 10 truke të bukurisë që do t’ju kursejnë para, kohë, ose të dyja. Lexoni deri në fund të artikullit për bonusin.

Pudër bebesh + tharëse flokësh = shampo e thatë

 

Çfarë ju nevojitet:

  • niseshte misri
  • sode buke
  • argjilë e bardhë

Së pari, përgatitni një pluhur të bërë në shtëpi. Përdorni niseshte misri ose kombinojeni atë me përbërës të tillë si, sode buke ose arhjile të bardhë. Sa herë që ekziston një nevojë ekstreme për të larë flokët tuaj, thjesht pastrojini ata me këtë përzierje.

Copë pambuku + furçë rimeli = qerpikë të dendur

Merrni një jastëk të rregullt me pambuku dhe merrni pak prej tij. Vishni qerpikët me një shtresë bojë rimeli. Merrni një furçë rimeli, mbështilleni atë me pambuk dhe aplikojeni atë në qerpikë në mënyrë të barabartë. Vendosni në një shtresë tjetër rimeli në qerpikë për t’i mbuluar plotësisht dhe për të fshehur pambukun.

Majonezë = maskë flokësh

© amazon © depositphotos.com

Për t’u përballur me flokë të thatë, të ngurtë, merrni një majonezë të zakonshme dhe përhapeni në të gjithë flokët tuaj. Lëreni aty për rreth gjysmë ore. Lani flokët me shampo. Gëzoni efektet e saj të butë dhe hidratuese.

Lëkurë e lagur + parfum = aromë afatgjatë

© depositphotos.com

Përveç aplikimit të parfumeve në zona specifike të trupit, është e rëndësishme të përdoret menjëherë pas dushit, ndërsa lëkura është ende e lagur. Do ta zgjasë dukshëm efektin.

Fytyrë e lagur + produkte për fytyrë = thithje e shtuar

Lani fytyrën tuaj dhe menjëherë aplikoni produktet tuaja për fytyrën, pa pasur nevojë ta fshini atë. Në këtë mënyrë, poret janë më të hapura sesa kur lëkura nuk është e lagur.

Bimë Wasabi + buzë = efekt i fryrjes

© Phenols / imgur © pixabay.com

Përhapeni wsabin në të gjithë buzën dhe lëreni aty për 10 minuta për t’i bërë të duken më të fryra. Rritni kohën në rast se nuk ka rezultate dhe zvogëlojeni atë nëse ju dhemb.

Birrë = balsam flokësh / shampo

Provoni të lani flokët me birrë. Disa përjetojnë një efekt me shkëlqim ndërsa të tjerët besojnë se struktura e flokëve bëhet më e shëndetshme.

Shënim: Nuk rekomandohet që ta përdorni këtë truk në vend të shampos ose balsamit të flokëve në baza të rregullta. Gjithashtu, njerëzit që përjetojnë humbje të flokëve nuk këshillohen që ta provojnë këtë.

Alkool + lugë = ton sysh

Hidhni alkool në enë, krijoni me të një përzierje në formë paste duke e përzier me një lugë, copëtojeni atë dhe lëreni të thahet tërësisht. Copëzat e thyera do të bashkohen dhe ju do të merrni një ton sysh të ri. E njëjta gjë mund të bëhet edhe me bronzerin dhe pudrën e fytyrës.

Balsam flokësh + ujë= flokë të butë

© pixabay.com © pixabay.com © pixabay.com

Kombinojeni balsamin e flokëve me ujë në një raport prej 1: 1 dhe mbushni një shishe me të. Tani ju mund të aplikoni balsam pa i larë flokët tuaj paraprakisht. Shpërlani flokët tuaj me të dhe ndjeni freskinë menjëherë.

Pudër + enë bronzeri e përdorur = bronzer i ri

© pixabay.com © pixabay.com © pixabay.com © pixabay.com

Merrni 1 lugë gjelle kanellë, 1lugë pluhur kakao, arrëmyshk dhe miell. Përziejeni mirë. Në rast se nuk ju pëlqen ngjyra, luani me përmasat deri sa të arrini tonin e dëshiruar. Urime! Ju keni krijuar vetëm një bronzer të ri, eko-miqësor, të shëndetshëm dhe aromatik.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here