14 Metoda për t’i Hequr Shenjat e Gërvishtjeve nga Çdo Sipërfaqe

0
1538

Një lëvizje e pakujdesshme mund të krijojë gërvishtje të shëmtuara mbi gjërat tuaja të preferuara. Por nuk ka pse të dëshpërohemi ose të hedhim objektin e dëmtuar.

Ju mjaft lehtë mund të merreni me gërvishtjet e lehta duke përdorur substanca të zakonshme shtëpiake.

Ne kemi bërë një përzgjedhje të këshillave më të dobishme për t’ju ndihmuar të mbroni sipërfaqe të ndryshme nga dëmtimi dhe t’i bëni objektet të shkëlqejnë si të reja!

Sipërfaqet e xhamit

Për të hequr gërvishtjet e vogla në sipërfaqet e qelqit, përdorni njërën nga metodat e mëposhtme:

 • Vendosni pak pastë dhëmbësh në një copë pambuku ose një copë pëlhure dhe butësisht fshijeni në sipërfaqen e qelqit duke përdorur lëvizje rrethore për rreth 10 sekonda. Hiq gjurmët e pastës së dhëmbëve me ujë.
 • Aplikimi i një shtrese të hollë vaji vegjetal në një copë mikrofibre ose në një copë pambuku dhe fërkimi i sipërfaqes për disa sekonda ndihmon që përkohësisht të hiqni qafe gërvishtjet e vogla. Ju mund të arrini të njëjtin efekt duke përdorur një sasi të vogël vazeline.
 • Përzijeni passtën tuaj me sode të zakonshme pjekje dhe me një sasi të vogël uji. Aplikojini në sipërfaqen e xhamit dhe pastaj fshini zonën e gërvishtur duke përdorur një copë pëlhure pambuku ose leshi.
 • Xhami mbrojtës mund të jetë gjithashtu efektiv në eliminimin e gërvishtjeve në sipërfaqet e qelqit. Vetëm ndiqni udhëzimet, duke u siguruar më parë se përbërja kimike e produktit është e përshtatshme për këtë lloj të veçantë të sipërfaqes.

Artikuj lëkure

© pixabay © depositphotos

Gërvishtjet në sipërfaqet e lëkurës janë shumë të zakonshme. Nëse dëmi nuk është shumë serioz, ju mund ta riparoni atë shumë lehtë në shtëpi.

 • Merrni pak vaj perimesh ose bebeje dhe aplikojeni atë në sipërfaqen e gërvishtur duke përdorur një copë pambuku. Fërkojeni vajin në sipërfaqe me levizje rrethore dhe pastaj lereni të thahet. Nëse është e nevojshme, përsëritni procedurën.
 • Një tjetër mënyrë për të fshehur gërvishtjet në një sipërfaqe prej lëkure është duke përdorur manikyrin e thonjve. Zgjidhni një ngjyre që përputhet me ngjyrën e lëkurës dhe aplikoni një sasi të vogël në zonën e dëmtuar me një kruajtëse dhëmbësh.
 • Gjithashtu mund t’i hiqni gërvishtjet me ndihmën e një dylli të veçantë lëkure. Ose mund të përdorni dyll të zakonshme (për shembull, të mbledhur nga një qiri). Ngroheni dyllin dhe aplikojeni atë mbi objekt.

Sipërfaqet e drurit

© pixabay © depositphotos

Për të fshehur ose hequr defekte sipërfaqësore prej druri, ndiqni rekomandimet e mëposhtme:

 • Nëse keni të bëni me gërvishtjet në dru të errët, jodi është i sigurt që do të ndihmojë. Pëtieni jod me ujë dhe zbatoni përbërjen në zonat e dëmtuara duke përdorur një copë pambuku.
 • Nëse është e nevojshme, mund t’i mbuloni gërvishtjet me llak.
 • Një tjetër mundësi është që të marrësh gjysmën e një thelbi arre dhe ta fshini atë mbi zonat e dëmtuara. Kur gërvishtjet të errësohen, fshijini ato me një leckë, pastaj spërkatni mbi ta një llak të pangjyrë.
 • Nëse një sipërfaqe prej druri copëtohet, asaj mund t’i rikthehet pamja e saj origjinale duke përdorur majonezë. Vendosni pak nga ky produkt në një top pambuku, vendoseni në zonën e goditur dhe, duke hequr tepricat lëreni aty për 2-3 ditë. Druri do të fryhet pak, duke bërë që çarjet të mbyllen.

Sipërfaqet plastike

© depositphotos © depositphotos

Dhe këtu janë disa truke që do t’ju ndihmojnë të hiqni gërvishtjet nga sipërfaqet plastike:

Dëmimet në sipërfaqet plastike të lëmuara mund të fshihen me anë të një tharëseje të zakonshme ose me një ngrohëse. Vendoseni atë në fuqi minimale, dhe drejtoni rrymën e ajrit të nxehtë përgjatë gjatësisë së gërvishtjes. Nëse është e nevojshme, rrisni temperaturën derisa shenjat fillojnë të zhduken.

Prisni 10-15 minuta, pastaj lustrojeni sipërfaqen për t’i bërë gërvishtjet krejtësisht të padukshme.

Lustrueset e makinave mund të jenë gjithashtu efektive në rregullimin e sipërfaqes së objekteve plastike të gërvishtura. Hiqni çdo papastërti nga zona e dëmtuar, pastaj aplikoni produktin. Përfundojeni duke e fshirë të gjithë sipërfaqen me një leckë të butë pa garzë.

Sipërfaqet metalike

© pixabay © depositphotos

Meqë ekzistojnë shumë lloje të ndryshme të sipërfaqeve metalike, mund të kërkohen qasje të ndryshme për restaurimin e tyre. Për të hequr qafe gërvishtjet në bizhuteri, është më mirë të përdorni shërbimet e një argjendari profesional.

Nga ana tjetër, sipërfaqet e dëmtuara të çelikut mund të zgjidhen me sukses në shtëpi.

Gërvishtjet në çelik inox mund të eliminohen me një lustrues të thonjve.
Ose, ju mund të përdorni cilësitë gërryese të një pastë dhëmbësh të zakonshme për çngjyrosje.

Aplikojeni atë në zonën e dëmtuar dhe fshijeni me një furçë të butë ose një leckë të butë përgjatë tekstilit të metalit. Fshini pastën e mbetur të dhëmbëve me një leckë të pastër të lagur.

Gjatë eksperimentimit me ndonjë nga metodat e mësipërme, mbani në mend se asnjëra prej tyre nuk do të ndihmojë për të eliminuar gërvishtjet e thella. Në raste të tilla, është më mirë të konsultoheni me profesionistë ose të zëvendësoni produktin e dëmtuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here