15 Mënyra të Sigurta për të Zhbllokuar Veshët Tuaj

0
21546

Veshët e bllokuar mund të jenë një dhimbje që shumë njerëz përjetojnë pas notit, larjes madje edhe fluturimit në aeroplan.

Për fat të mirë, ka shumë mënyra për të lehtësuar dhimbjen dhe për të zhbllokuar veshët tuaj, nganjëherë edhe me gjërat që mund të gjenden në shtëpi.

Në të vërtetë, ka disa truke që mund të përdorni për të ndihmuar në lehtësimin e presionit në veshët tuaj pa patur nevojë për asgjë.

Ne jemi këtu për t’ju ndihmuar me një mori mënyrash të sigurta për të zhbllokuar veshët tuaj. Shumë prej tyre janë të dizajnuara për të ndihmuar në varësi të asaj se sa të bllokuar janë veshët tuaj.

Alkooli dhe uthulla

© Depositphotos.com © Pixabay © sarahmorley96 / Instagram

Përbërësit:

 • alkool
 • uthull
 • pambuk

Si ta përdorni atë:

Do të ketë raste kur veshët e bllokuar shkaktohen nga një infeksion bakterial. Nëse është kështu, do t’ju nevojitet një pikatore dhe një përzierje pjesësh të barabarta me uthull dhe alkool për t’i vendosur në veshin tuaj.

Vendosni një copë pambuku brenda veshit dhe mbani kokën pa lëvizur për disa minuta derisa ta ndjeni veshin të zhbllokohet.

Mos harroni, ky truk duhet të përdoret vetëm nëse veshi juaj është thjesht i bllokuar; njerëzit që kanë probleme të tjera me veshët, gjatë të cilëve veshët zakonisht kanë gjakderdhje, duhet të kërkoni trajtim mjekësor.

Gargarë me ujë të kripur

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • Kripë
 • Ujë

Si ta përdorim:

Jo çdo përbërje duhet të hidhet brenda në vesh. Gargare me ujë të përzier me kripë për më pak se një minutë mund të ndihmojë në zhbllokimin e veshëve dhe të lehtësojë dhimbjen.

Pika vaj ulliri

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • Vaj ulliri
 • Pikatore për veshin

Si ta përdori atë:

Ja një truk që ndihmon veçanërisht nëse veshët tuaj bllokohen nga shumë dylli. Ngrohni pak vaj ulliri duke e ruajtur atë për ta përdorur edhe më vonë dhe vendoseni në veshin tuaj duke përdorur një pikatore.

Pas 10 minutash, dylli i veshit duhet të zbutet sa duhet në mënyrë që ta hiqni atë duke përdorur kunjat e veshëve.

Vaj luledielli

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • Vaj luledielli
 • ujë

Si ta përdorim:

Vaj luledielli vepron si një lubrifikant që kur përzihet me ujë të ngrohtë mund të krijojë një përbërje me të cilën ju mund të bëni gargarë për të ndihmuar në lehtësimin e veshëve të bllokuar nëse përdoret rregullisht. Ky truk mund të ndihmojë gjithashtu me problemin e fytit.

Kripa

© Depositphotos.com

Përbërësit:

 • Kripë
 • Sode buke
 • Pikatore / shiringë

Si ta përdorim:

Ndonjëherë një vesh i bllokuar shkaktohet nga një inflamacion alergjik. Përdorimi i një sprucuesi hunde jo vetëm që do të ndihmojë në zhbllokimin e hundës, por edhe të veshëve tuaj.

Merrni përzierjen, ngroheni dhe përzini sode buke dhe kripë. Duke përdorur një pikatore ose shiringë, vendosni përbërjen në hundë. Sigurohuni që të shfryni hundët para se ta përdorni.

Lëvizja e nofullave

© Depositphotos.com

Përbërësit:

 • Vetëm nofulla

Si ta përdorim:

Hapni gojën dhe tundni nofullën tuaj nga njëra anë në tjetrën. Vazhdoni duke lëvizur kështu, derisa të dëgjoni një kërcitje e cila sinjalizon lirimin e presionit.

Gjethe mente dhe kripë

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • Gjethe menteje
 • Kripë
 • ujë
 • peshqir

Si ta përdorim:

Para se të shkoni për të fjetur, vloni disa gjethe mente dhe kripë dhe të mbuloni tenxheren. Mbuloni veten me një peshqir ndërsa thithni avullin. Bëjeni këtë në intervale prej 15 minutash.

Ndaloni nëse lëkura juaj bëhet e butë, duke u siguruar që të lani me kujdes fytyrën tuaj pas trajtimeve. Sigurohuni që mos ta vendosni fytyrën tuaj shumë pranë tenxheres.

Gjethe lajthie

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • Gjethe të thata lajthie
 • Pikatore veshi

Si ta përdorim:

Vloni gjethet e lajthisë me ujë. Pasi të ftohet, përdorni një shiringë ose një pikatore për të hedhur përbërjen në veshin tuaj të bllokuar. Bëni këtë 4 herë në ditë.

Karramelet e forta ose çamçakëzi

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • Karramele të forta
 • Çamçakëz

Si ta përdorim:

Nëse ju pëlqejnë ëmbëlsirat, atëherë ky është truku i duhur për ju. Thjesht një karamele e fortë ose çamçakëzi mund të ndihmojnë “të zhbllokoni” veshët tuaj. Metoda e përtypjes së çamçakëzit është veçanërisht e njohur.

Pastë me hudhër

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • Thelbinjë hudhre të qeruar
 • Vaj
 • Ujë
 • Kripë
 • peshqir

Si ta përdorim:

Shtypni 2 ose 3 thelbinjë hudhre. Ngrohini me vaj. Sapo të qetësohet, vendosni përzierjen tuaj në vesh. Pas 2 minutash, zbrazeni në një jastëk pambuku. Përndryshe, përzini 4 deri 7 thelbinjë me ujë dhe ngrohini për 12 minuta. Shtrydhini dhe bëni një paste. Përzieni me një lugë çaji kripë dhe pastaj përhapeni me një peshqir. Shtrijeni veshin tuaj në copë për disa minuta.

 Përdorni një tharëse

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • Një tharëse

Si ta përdorim:

Nëse veshi juaj është i bllokuar për shkak të një teprice të lëngshme, duke përdorur një tharëse mund të ndihmojë në pastrimin e tij. Para se ta përdorni, sigurohuni që në pajisje të jetë e aktivizuar forca e saj më e vogël, përndryshe mund të dëmtoni veten. Mbani tharësen disa centimetra larg dhe e lëvizni pranë veshit tuaj.

Përdorni dorën tuaj të lirë për të tërhequr veshin tuaj.

Përdorni vaj të pemës së çajit dhe avull

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • Vaj i pemës së çajit
 • ujë
 • Vaj ulliri

Si ta përdorim:

Përzini disa pika të vajit të pemës së çajit me ujë të zier. Mbani kokën mbi ujë në mënyrë që avulli të arrijë veshët tuaj. Kjo me të vërtetë ndihmon kur veshi juaj është i bllokuar nga mukusi. Në një mënyrë tjetër, mund të përzini disa pika të vajit të pemës së çajit me vaj ulliri të ngrohtë dhe ta vendosni brenda veshit tuaj me një pikatore.

Bëni një përzierje me glicerinë ose vaj mineral

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • glicerinë
 • Vajguri
 • ujë

Si ta përdorim:

Përzini disa pika glicerinë ose vaj mineral me ujë të ngrohtë. Përdorni një pikatore për ta vendosur zgjidhjen në veshin tuaj të bllokuar. thajeni pas 10 minutash. Mbani në mend që të mos pe ërdorni këtë truk më shumë se 3 herë në ditë ose nëse keni infeksion.

Merrni frymë me një tullumbace Otovent

© whatjennididnext / Instagram © mauro.michelutti / Instagram

Përbërësit:

 • Tullumbace Otovent

Si ta përdorim:

Një tullumbace Otovent është një pajisje që përdoret për të ndihmuar në uljen e presionit në veshët tuaj. Vendosni tullumbacen poshtë flegrës tuaj të majtë, ndërsa e mbani glegrën e djathtë të mbyllur. Merrni frymë me gojë dhe pastaj mbajeni. Mbylleni gojën dhe nxirrni frymën përmes tullumbaces. Përsëriteni derisa të ndjeni se presioni zvogëlohet.

Provoni manovrën Toynbee

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Përbërësit:

 • Një gotë me ujë

Si ta përdorim:

Merrni një gotë të vogël me ujë, duke e mbajtur ujin në gojën tuaj të mbyllur. Shtrëngoni hundën tuaj dhe gëlltitni ujin. Kjo duhet të shkaktojë një ndjesi kërcitje që do t’ju ndihmojë të zhbllokoni veshët tuaj.

Bonus: Ju mund t’i mbroni veshët tuaj nga bllokimi

 

Ka shumë truke të thjeshta që mund të parandalojnë që veshët tuaj të bllokohen. Nëse rregullisht ju bllokohen veshët pas notit ose madje edhe larjes, bëni zakon të shtoni rregullisht pikat e fërkimit të alkoolit, uthullës, vajit të ullirit ose peroksidit të hidrogjenit për t’i mbajtur veshët tuaj të pastër.

Shumë prej këtyre substancave e sprapsin ujin dhe parandalojnë që lëkura në veshët tuaj të irritohet. Në raste të caktuara, ka edhe pika ilaçe të veshëve që i shërbejnë këtij qëllimi. Sigurohuni që veshi juaj është i bllokuar dhe jo i dëmtuar para se të përdorni pikat.

A njihni ndonjë mjet tjetër që përdoret në shtëpi që mund të qetësojë veshët e bllokuar? Na tregoni!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here