17 Produkte që Mund t’i Hani Kur të Doni dhe sa të Doni

0
3018
©Depositphotos.com

Është shumë e vështirë t’i rezistojmë dëshirës për ushqime të shijshme kur jemi në një dietë të rreptë.

Le te jemi te sinqerte! Ju ndjeheni të uritur gjatë gjithë kohës dhe kur hapni derën e frigoriferit, është pothuajse e pamundur për të mposhtur tundimin për të marrë diçka që na duket e shijshme.

Megjithatë, ka produkte që mund të hani gjatë ditës pa rrezikuar shtimin në peshë pasi ato përmbajnë një sasi minimale të kalorive.

Ne vendosëm të zbulojmë se cilat janë ato ushqime mund të hani pa kufizime.

Selinoja

©Depositphotos.com

Përafërsisht 95% e selinosë përbëhet nga uji. Ky produkt super i shëndetshëm përmban 30% të kërkesës tuaj të përditshme të vitaminës K. Kur konsumohet e freskët është shumë më e mirë sepse në pothuajse 5 ditë pas prerjes ajo  humbet shumicën e aftësive të saj të dobishme.

Rukola

©Depositphotos.com

Ka vetëm 10 kcal në 2 kupa rukola. Kjo ju ndihmon të dobësoheni pa dëmtuar shëndetin tuaj. Ju mund të kombinoni rukola me djathë të bardhë dhe t’i hidhni vaj ulliri.

E bardha e vezës

©Depositphotos.com

Ju mund të hani të bardhë vezësh në sasi të mëdha. Është madje e dobishme për ata që ndjekin një dietë të rreptë. Përzini të bardhët me pak domate dhe merrni omeletën më të shëndetshëm ndonjëherë!

Sallatë

© Pezibear

Sallata është e pasur me vitamina A dhe C, si dhe acid folik dhe hekur. Praktikisht nuk përmban kalori, kështu që konsumi i saj në sasi të mëdha nuk do të shkaktojë ndonjë shtim në peshë.

Kastravecat

© depositphotos.com

Kastravecat përmbajnë pothuajse të njëjtën sasi të ujit si selinoja. Kastravecat e freskët kanë përfitime të rëndësishme shëndetësore. Lëkura e një kastraveci përmban pjesën më të madhe të vlerës së tij ushqyese, veçanërisht beta-karroten, e cila është e mirë për sytë tuaj. Pra, është më mirë të mos i qëroni ato.

Lulelakra

© Tappancs

Lulelakra është një burim i shkëlqyer i vitaminave C dhe K. Janë më ushqyese kur konsumohen të papërpunuara.

Domatet

© Couleur

Domatet janë të pasura me likopene, vitamina A, C dhe B2, acid folik, fibra, krom dhe kalium. Ato praktikisht nuk përmbajnë kalori dhe na sigurojnë ushqyes të ndryshëm të rëndësishëm për shëndetin tonë.

Brokoli

©Depositphotos.com

Brokoli është ushqimi i preferuar i atyre që janë duke humbur peshë. Përveç vitaminave A, C, E dhe K, ai përmban rreth 20% të kërkesës tuaj të përditshme të fibrave.

Kokoshkat

© WerbeFabrik

Një tas me kokoshka nuk do të ndikojë kurrë në trupin tuaj. Kjo “meze” e shoqeruar  me filma kryesisht përbëhet nga ajri, dhe ju mund t’i shijoni pa frikë se mund të fitoni peshë shtesë.

Lakra jeshile

©Depositphotos.com

Lakra jeshile, ashtu si çdo algë tjetër ushqimore, përmban një sasi të madhe jodi dhe nuk përmban kalori. Por kjo nuk do të thotë që ju duhet të nxitoni për të bërë sushi me alga deti.

Mos harroni se orizi ka një indeks të lartë glicemik dhe produkte të tilla nuk kontribuojnë në humbjen e shpejtë të peshës.

Bizelet

© piviso

Bizelet përmbajnë shumë pak kalori: një filxhan bizele përmban rreth 35 kcal. Ato janë mjaft të pasura si në fibra ashtu edhe në proteina.

Agrume

© ponce_photography

Agrumet ndihmojnë në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak. Janë të pasura me vitaminë C dhe, për shkak të vlerës së ulët kalorike, mund t’ju ndihmojnë të zvogëloni ato kilogramë shtesë rreth belit tuaj.

Pjepri

© congerdesign

Pjepër do t’ju kënaqë pa shaktuar defekte në dietën tuaj. Ai përmban më shumë se gjysmën e vlerës së rekomanduar ditore të vitaminave A dhe C.

Luleshtrydhet

© congerdesign

Një tjetër produkt i domosdoshëm për të gjithë ata që humbasin peshë. Luleshtrydhet janë të pasura me kalium dhe fibra dhe kanë një efekt anti-inflamator.

Manaferrat

© ulleo

Manaferrat janë plot me antioksidantë dhe vitaminë C. Plus, ato kanë një shije të mahnitshme. Përmbajtja kalorike e produktit është relativisht e ulët.

Portokalli

© uroburos

Portokallet janë një nga frutat më të shijshme. Ata janë më të njohur për përmbajtjen e tyre të vitaminës C.

Meqë ra fjala, pjesët e bardha nën lëkurën e portokallit përmbajnë shumë fibra, që ndihmojnë në uljen e kolesterolit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here