5 Këshilla të Lashta Stërvitjeje nga të Cilat Përfitojmë edhe Sot…

0
132

E pra, ne mund ta kemi dëgjuar të gjithë shprehjen “çdo e re është thjesht një e harruar e vjetër” dhe ky artikull me siguri mund ta provojë këtë. Këto ushtrime u zbuluan shekuj apo mijëra vjet më parë dhe ende janë shumë efektive.

Ndërsa e mendojmë, në kohët e lashta, njerëzit nuk kishin kohë për të humbur, ata duhej të bëheshin më të shpejtë, më të fortë dhe më në formë vetëm për të mbijetuar. Kjo është arsyeja pse ata duhej të vinin me diçka me të vërtetë funksionale, efikase dhe të fuqishme për të përmirësuar fizikun e tyre.

Ne bëmë një hulumtim të vogël dhe besojmë se lexuesve tanë do t’ju duket shumë interesante dhe ndoshta madje do të vendosin të praktikojnë disa prej këtyre ushtrimeve dhe teknikave.

Sigurohuni që të lexoni edhe bonusin gjithashtu.

Gada

Gada Mace është njohur në Indi për më shumë se 2,000 vjet dhe është përdorur për trajnimin e luftëtarëve. Fillimisht u bërë prej balte, guri ose çimentoje me një shtyllë në mes, duket si një lëpirëse masive dhe është i përsosur për zhvillimin dhe forcimin e pjesës së sipërme të trupit. Kjo shpjegon pse përdoret ende nga mundësit.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Paul Wolkowinski (@wolkowinski) in data:

Pozicioni gjysëm-hënë

Ky ushtrim ka një të kaluar shumë të thellë, por ende konsiderohet të jetë shumë efektiv për ndërtimin e forcës dhe lëvizshmërisë. Ndoshta kjo është arsyeja pse shumë mundës dhe pjesëmarrës jiu-jitsu e përfshijnë atë në regjimin e tyre të rregullt të stërvitjes.

 • Filloni me këmbët dhe duart tuaja, me gjunjët e vendosur në një pozicion pothuajse të ulur
 • Duke ulur trupin tuaj, tërheq veten përmes duarve tuaja, duke kthyer gjunjët në të djathtë.
 • Kur kraharori juaj arrin në të njëjtën vijë me shpatullat tuaja, filloni të ktheni gjunjët në të majtë.
 • Kur kraharori arrin përsëri në të njëjtën vijë me supet tuaja, filloni të shtyni veten përsëri në pozicionin fillestar.

E gjithë levizja duhet të jetë shumë e qetë dhe të krijojë një lëvizje gjysmë-rreth në dysheme.

Harku i shigjetarit

Ky ushtrim është i shkëlqyer për të përmirësuar ekuilibrin tuaj dhe për fleksibilitetin e shpinës.

 • Filloni të qëndroni me këmbët në një largësi pak më të madhe se gjërësia e shpatullave.
 • Ngrini lehtë këmbën tuaj të djathtë, kështu që pesha juaj të përqëndrohet në thembër.
 • Këmba e majtë duhet të jetë e qëndrueshme.
 • Filloni të uleni, të përkulni gjurin tuaj të majtë dhe të mbani gjurin e djathtë drejt.
 • Ju mund të zgjasni krahun tuaj të djathtë në anë (kjo është fakultative).
 • Sapo të arrini pikën më të ulët që mund të arrini pa shqetësim në pjesën e poshtme të shpinës ose tek gjunjët, kthehuni në pozicionin e fillimit.
 • Përsëriteni në anën tjetër.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da JG Calisthenics (@jg_calisthenics) in data:

Hedhjet hindu

 • Filloni të qëndroni me këmbët larg sa gjërësia e shpatullave.
 • Filloni të mblidheni, duke vënë të gjithë peshën tuaj në gishtërinjtë tuaj, duke mbajtur shpinën drejt, duke anuar përpara dhe duke siguruar që gjunjët tuaj të arrijnë pak sipër gishtërinjve tuaj.
 • Uluni deri sa të mund të prekni dyshemenë dhe mos harroni se duhet të rrëshqitni pa u përkulur përpara.
 • Tundni krahët dhe të përdorni vrullin për të filluar shtrirjen nga gjunjët dhe kofshët dhe të ktheheni në pozicionin fillestar.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Matt Furey (@mattfureysays) in data:

Ecja e fermerit

© Depositphotos.com

Ju ndoshta keni parë dikë që e bën këtë ushtrim. Është quajtur ecja e fermerit. Mund të duket e thjeshtë, por në të vërtetë është shumë efektive për ndërtimin e forcës, pasi aktivizon muskujt në të gjithë trupin tuaj dhe gjithashtu krijon një rezistencë mendore.

Ju ndoshta nuk e dini se ky ushtrim ishte dhurata për ne nga Vikingët. Ata armatoseshin shumë dhe për të mbajtur të gjitha ato armë, mburoja dhe sende të tjera metalike, ata duhej të ishin vërtet të fortë.

 • Zgjidhni pesha sipas fuqisë suaj personale.
 • Ecni 10 hapa, shikoni përpara, mbani shpinën drejt.
 • LKthehuni në pozicionin e fillimit.
 • Përsëriteni 3 herë.

Bonus 1: Këshilla nga Greqia e lashtë

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Fitnessi në Greqinë e lashtë ishte një pjesë e rëndësishme e kulturës së tyre dhe thelbësor për të gjithë njerëzit. Në ato ditë ata tashmë kishin trajnerë profesionalë, puna e të cilëve ishte të krijonin një rutinë trajnimi për njerëzit e niveleve dhe moshave të ndryshme.

Programet ndryshonin në intensitet, por të gjithë kishin këto faza të domosdoshme – nxemjen, të ushtruarit dhe pushimin. Tingëllon kaq e njohur, apo jo?

Këto 3 faza janë vendimtare, pa marrë parasysh se çfarë po përpiqeni të arrini – për të ndryshuar formën e trupit tuaj, për të ndërtuar forcë ose për të rritur qëndrueshmërinë.

Bonus 2: Këshillë nga Greqia e lashtë

Greqia e lashtë ishte e njohur për rritjen e atletëve të fuqishëm. Por një djalë, i quajtur Milo, kishte një ëndërr për t’u bërë më i miri dhe ai erdhi me një program trajnimi shumë të veçantë.

Në një moshë shumë të re, ai filloi trajnimin duke mbajtur një viç të porsalindur. Në fillim, ishte një viç i vogël, por ndërsa Milo po forcohej, viçi po bëhej gjithnjë e më i madh.

Vite më vonë, Milo ishte në gjendje të mbante një dem të plotë në shpatullat e tij. Natyrisht, kurrë nuk do ta dimë nëse kjo histori është thjesht një mit apo nëse ka ndonjë të vërtetë për të, por në mënyrë të përsosur përshkruan atë që ne këto ditë e quajmë një mbingarkesë progresive.

Çfarë mendoni për këto këshilla dhe ushtrime? A jeni gati për t’i vënë në praktikë? Na tregoni për mendimet tuaja në komente dhe ndani këtë artikull me miqtë tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here