6 Mënyra për të Shpëtuar nga Gungat e Gishtave pa Bisturi

0
240

Rreth gjysma e popullsisë së rritur është e njohur me gungat që krijohen anash gishtave të këmbëve, të cilat shfaqen më shpesh në gratë. Ato mund të trashëgohen ose të shfaqen për shkak të veshjes së këpucëve të papërshtatshme.

Ato nuk janë vetëm të dhimbshme dhe të pakëndshme, por ato ndikojnë në cilësinë e jetës suaj. Edhe pse nuk mund t’i parandalojmë gjithmonë, të paktën të dimë se si t’i shërojmë ato.

Ne ju ftojmë të mësoni rreth mënyrave për të trajtuar këtë problem të cilat mund të realizohen lehtësisht në shtëpi.

Hiqni këpucët dhe ecni këmbëzbathur.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Ju mund të ecni zbathur sa herë që keni mundësi. Kjo do të ndihmojë në forcimin e muskujve të këmbëve dhe kthimin e kockave të shputës në vendin e duhur. Gjithashtu këmbët tuaja do të qetësohen pasi të keni veshur këpucë të parehatshme.

Nëse është e dëmshme për ju për të ecur zbathur, atëherë ju duhet të ecni në një qilim të trashë. Përndryshe kjo ecje mund të sjellë më shumë dhimbje të gungave.

Specat djegës ndihmojnë me inflamacionin

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Specat e kuq djegës kanë një efekt anti-inflamator, të cilët përmirësojnë rrjedhjen e gjakut. Për t’i përdorur specat si trajtim, ju duhet t’i prisni ato.

  • Shtrydhni lëngun nga specat dhe përhapeni atë në zonë. Pastaj aplikoni pak vazelinë në këtë zonë dhe mbështilleni me një leckë. Lëreni për 15 minuta.
  • Përzini specat me vaj ulliri në një raport 1: 2 dhe aplikoni vajin në gungë. Butësisht masazhoni zonën e prekur për 15 minuta.

Nëse provoni një ndjesi të fortë djegieje, atëherë ulni sasinë e specave, duke e rritur atë gradualisht në përmasat e rekomanduara.

Forconi muskujt e këmbëve

© shutterstock.com

Jo vetëm që ushtrimet do t’ju ndihmojnë të forconi muskujt e këmbëve, por gjithashtu mund të lehtësojnë dhimbjen e gungave. Ju vetëm duhet t’i kryeni ato me kujdes, pa i mbingarkuar.

  • Qëndroni drejt dhe shtypni gjishtat e këmbëve tuaja në dysheme për 10 sekonda pa i ngritur thembrat. Pastaj ngrijini lart dhe mbajini për 10 sekonda. Përsëriteni deri në 5 herë.
  • Fshini gishtërinjtë tuaj në një peshqir dhe tërhiqini drejt vetes. Pastaj mbajini drejt ato. Përsëriteni këtë 5-10 herë.

Përdorni akull për të reduktuar dhimbjen

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Akulli mund të ndihmojë në zvogëlimin e inflamacionit dhe dhimbjes në gungë. Të gjitha ato që ju duhen janë vetëm kube akulli dhe një copë.

Mbështilleni akullin me një leckë dhe vendoseni në gungë. Mos e shtypni fort dhe mbajeni për 10-20 minuta. Ju mund ta përdorni këtë metodë trajtimi 1-2 herë në ditë.

Vaji i kastorit zvogëlon gungën

© Depositphotos.com

Vaji i kastorit ka veti antioksiduese dhe antimikrobike. Gjithashtu ndihmon në zvogëlimin e inflamacionit dhe dhimbjes, që është arsyeja pse përdoret në mënyrë aktive për trajtimin gungave.

Merrni 50-100 ml vaj kastori dhe ngroheni pak në një tigan. Zhytni një leckë në vaj të ngrohtë dhe vendoseni mbi gungë. Mbështilleni këmbën me një fashë të thatë ose peshqir për ta mbajtur atë të ngrohtë. Mbajeni atë për 20 minuta dhe përsëriseni këtë metodë 1-2 herë në ditë.

Korrektorët e gungës i mbajnë këmbët në një pozicion të natyrshëm

© Depositphotos.com

Korrektorët janë një mënyrë e mirë për të trajtuar gungën. Së pari, ata ndihmojnë në lehtësimin e shqetësimit për të veshur këpucë. Ata parandalojnë fërkimin dhe ndryshojnë pozicionin e këmbës.

Së dyti, ata i japin gishtit të madh një pozicion natyror, i cili do të ndihmojë kthimin e kockave në vend.

Ju lutemi vini re: Është më mirë të konsultoheni me mjekun para se të provoni këto mjete.

A i keni trajtuar ndonjëherë këto gunga? A njihni ndonjë mënyrë tjetër për t’i kuruar ato? Ne do të donim të dëgjonim këshillën tuaj në komente.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here