7 Produkte Bukurie që Dermatologët i Kaluan në Listën e Zezë

0
226

Ne jemi mësuar të besojmë në produktet e bukurisë që mbajnë vulën e “miratuar nga dermatologët”.

Është e vërtetë se rekomandimet e këtyre specialistëve mjekësorë kanë një vlerë specifike profesionale dhe, në të njëjtën kohë, mjekët janë vetë njerëzit që duhet të kujdesen për lëkurën e tyre.

A keni menduar ndonjëherë se çfarë preferojnë ata të përdorin dhe çfarë është tabu për ta?

Ne përgatitëm një listë të produkteve të bukurisë që dermatologët kurrë nuk i përdorin për veten dhe kurrë nuk ua rekomandojnë pacientëve të tyre.

Është e habitshme të zbuloni se produkte nga kjo listë që duken shumë të padëmshme, shumë njerëz ndoshta i kanë ato në çantën e tyre ose në raftin e tualetit.

 Locion për trupin dhe duart

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Dermatologët zakonisht përdorin kremra që janë më të rënda dhe përmbajnë një viskozitet më të lartë sesa locionet. Kremrat depërtojnë në lëkurë dhe sigurojnë një pengesë që parandalon humbjen e lagështisë nga lëkura, ndërsa locionet jo.

Kremrat e trupit zakonisht kanë një përmbajtje më të lartë të ujit. Locioni është i mirë për lëkurën që nuk është shumë e thatë ose kur është e preferueshme të mos keni lëkurë të yndyrshme.

Maska fytyre me qymyr

© depositphotos.com © depositphotos.com

Ky produkt popullor ka shumë kundërshtarë ndër dermatologë. Specialistët pohojnë se këto lloj maskash nuk janë vetëm të dhimbshme, por gjithashtu dëmtojnë strukturën e lëkurës. Përbërësit e kësaj maskë janë shumë agresive, ato heqin qelizat e lëkurës, qimet e holla dhe vajin nga lëkura.

Spërkatësi për rrezet e diellit

© depositphotos.com © depositphotos.com

Ekspertët pajtohen kremi i diellit është shumë miqësor. Por ata preferojnë kremra për përdorimin e tyre personal dhe jo spërkatës (spray). Dermatologët gjithashtu besojnë se produktet të cilat përmbajnë oksid zinku janë më të butë ndaj lëkurës dhe janë më efektive. Këto produkte reflektojnë rrezet ultravjollcë dhe nuk i thithin ato.

Vaj për rrezitje

© depositphotos.com

Vajrat për rrezitje gjithashtu nuk vlerësohen nga dermatologët. Ata ju ofrojnë pak mbrojtje kundër rrezeve ultravjollcë dhe gjithashtu bllokojnë poret duke e përkeqësuar gjendjen e lëkurës.

Krem hidrokortizon

© depositphotos.com

Ky krem është një produkt i fortë steroid. Duhet të përdoret kur një person ka sëmundje serioze të lëkurës. Megjithatë, disa njerëz preferojnë ta përdorin atë në puçrra pa recetë të mjekut, por kjo mund të shkaktojë skuqje, lëkurë të butë, dermatit dhe akne steroide, pas përdorimit të zgjatur.

Maskat për këmbët

© depositphotos.com © depositphotos.com

Dermatologët nuk rekomandojnë përdorimin e maskave hidratuese ose ushqyese të këmbëve. Kremrat mund të kenë të njëjtin efekt. Pra, maskat për këmbët janë goxha të padobishme dhe nuk janë shumë të përshtatshme.

Vaji i kokosit

© depositphotos.com © depositphotos.com

Vaj kokosit është shumë popullor, sidomos për përdorim në shtëpi. Por nuk është alternativa më e mirë për kujdesin për fytyrën. Vaj kokosit e bën lëkurën me vaj, bllokon poret dhe, si pasojë, shkakton puçrra fytyre dhe pigmentim.

A njihni produkte të tjera bukurie që dermatologëve iu duken të padobishme? Na tregoni në komentet e mëposhtme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here